Рубио: С Украйна обсъдихме териториални отстъпки
Украйна предлага 30-дневно примирие, Тръмп планира разговор с Путин
По време на срещата в Саудитска Арабия представители на САЩ и Украйна са дискутирали възможността за териториални отстъпки в рамките на евентуални мирни преговори. Това заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио на пресконференция в Ирландия, предавана по Fox News.
„Имахме такива разговори“, потвърди Рубио в отговор на журналистически въпрос, като уточни, че основният фокус на срещата е бил върху параметрите на бъдещите преговори за мирно уреждане на конфликта.
Ролята на Европа и санкциите срещу Русия
Рубио обърна внимание на важната роля на Европа в мирния процес и подчерта, че санкционният режим срещу Русия вероятно ще бъде обект на дискусия в рамките на бъдещите преговори.
„Европейците са наложили редица санкции срещу Русия. Ако се стигне до преговори, логично е Русия да постави този въпрос. Не изключвам, че темата за санкциите, както и съдбата на замразените руски активи, ще бъдат обсъдени“, заяви той.
Вашингтон и Москва – диалог за примирие?
В отговор на медийни публикации за евентуално посещение на специалния представител на президента на САЩ за Близкия изток, Стивън Уиткоф, в Русия, Рубио заяви, че не може да потвърди такава информация. Въпреки това, той подчерта, че Вашингтон има намерение да влезе в контакт с Москва по въпроса за потенциално примирие.
„Очакваме с нетърпение отговора на Русия и я призоваваме да обмисли прекратяване на всички военни действия“, подчерта държавният секретар.
Украйна предлага 30-дневно примирие
По време на срещата в Джеда украинската делегация е заявила готовност за 30-дневно примирие с Русия. Паралелно с това, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви намерението си да осигури съгласието на руския президент Владимир Путин за прекратяване на военните действия.
Според Тръмп, предстоят срещи между представители на САЩ, Украйна и Русия, на които ще се обсъждат перспективите за разрешаване на конфликта. Американският президент съобщи, че планира личен разговор с Путин още тази седмица.
Русия очаква официална информация от САЩ
От своя страна говорителят на Кремъл Дмитрий Песков потвърди, че Русия очаква контакти с американската страна в близко бъдеще, за да получи повече информация относно разговорите в Джеда.
Конфликтът в Украйна остава в центъра на международната дипломация, а предстоящите срещи и консултации ще покажат дали има реална възможност за напредък към мирно споразумение.
Мощен скандал във Варна заради Русия и Украйна
Ще шашнете гостите с този десерт
Поставиха 10-дневен срок за премахване на огражденията в "Баба Алино"
Хърватия въвежда строги ограничения за продажбата на алкохол заради пияни туристи
Снимат сериал за Селин Дион
Всяка жена трябва да има от този мехлем с коприва по рецепта на баба ми
Запазете си 6 юни в календара – пред зала „Младост“ ви очакват спорт, музика, активности и много забавления
Папи Ханс е специалният музикален гост на "Мача на Надеждата" в Бургас
Най-цветното място в България оживява това лято край София
Николай Димитров: Пенсионерският клуб в с. Кошарица е пример за сплотеност, позитивна енергия и активен социален живот
Внимание! Въвеждат временна организация на движението в Бургас утре
Депутатите не замразиха заплатите си, ще продължат да се актуализират на три месеца
