×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Тръмп оставя Украйна без оръжия


Тръмп оставя Украйна без оръжия
Решението за спиране на военната помощ дойде няколко дни след драматичния сблъсък в Овалния кабинет между президентите Тръмп и Зеленски
05 Март 2025, Сряда, 16:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Тръмп забрани на Великобритания да споделя каквото и да е военно разузнаване на САЩ с Украйна

Съединените щати забраниха на Великобритания да споделя разузнавателна информация от Вашингтон с Украйна като част от оттеглянето на подкрепата си за Володимир Зеленски. Решението на Доналд Тръмп да замрази американската военна помощ за Киев вече е предупреждение, че Украйна може да остане без оръжия само след два до три месеца.

Но в допълнение към ракетите и боеприпасите, всички разузнавателни агенции и военни служби на Обединеното кралство получиха заповед, изрично забраняваща споделянето на генерирана от САЩ разузнавателна информация, известна преди като "Rel UKR", което е съкращение от Releasable to Ukraine, пише Daily Mail.

От началото на конфликта преди три години Лондон и други западни партньори в областта на сигурността като Австралия и Нова Зеландия споделят подобна информация с Украйна.

Медията научи, че класификацията за сигурност от най-високо ниво вече е премахната от Съединените щати в очакване на допълнително уведомление и вероятно ще повлияе върху способността на Киев да се защитава срещу продължаващото нападение на Русия.

Забраната засяга Агенцията за разузнаване, сигурност и кибернетичното пространство на Великобритания. Заповедта се отнася със същата сила за шпионските агенции и разузнавателните служби на Министерството на отбраната на Обединеното кралство..

Снощи експертът по военното разузнаване на Обединеното кралство Фил Инграм каза пред Daily Mail: "Инструкцията на Съединените щати да спрат съюзниците да споделят получена от САЩ разузнавателна информация с Украйна е това, което бих очаквал".

"Партньорите на САЩ в разузнаването, включително Великобритания, са с отменени правомощията да предават разузнавателна информация. САЩ ще контролират строго разпространението на своето разузнаване в Украйна чрез агенции, базирани в Киев", коментира Инграм.

Ходът съвпадна с потвърждението на САЩ, че спират военната помощ на Киев, тъй като разривът между двамата предполагаеми съюзници се задълбочи, преди президентът на Украйна Володимир Зеленски да предложи на американския си колега Доналд Тръмп маслинова клонка вчера.

Пак снощи високопоставен украински служител каза пред Financial Times: "Имаме два до три месеца. След това положението ще бъде много трудно за нас. Няма да бъде пълен колапс, но ще бъдем принудени да се изтеглим от някои райони по-бързо".

Критиците предполагат, че всяко дългосрочно замразяване би удължило, а не съкратило войната. Това е така, защото се очаква да насърчи Кремъл да използва намаляващите запаси от оръжия и боеприпаси на Киев и да започне нов опит за повече територия.

В момента Русия заема около една пета от Украйна, включително източните провинции и полуостров Крим. Украйна се придържа към сравнително малка част от територията, която завзе миналата година в южната руска провинция Курск.

В момента украинските и руските войски се изправят един срещу друг по фронтова линия от 600 мили, която постепенно е избутана по-дълбоко в Украйна поради руския напредък.

Решението за спиране на военната помощ дойде три дни след драматичен сблъсък в Овалния кабинет между президентите Тръмп и Зеленски. Към днешна дата САЩ са предоставили военна помощ на стойност 53 милиарда паунда на Украйна, в сравнение с общата обща сума за Европа, която включва Великобритания, от 51 милиарда паунда.

Въпреки че на теория Европа може в крайна сметка да удвои подкрепата си за Украйна и да използва замразени руски активи, за да плати за оръжия, САЩ доставят много оборудване от висок клас, което другите държави не притежават.

Въздействието на спирането на военната помощ може да бъде усетено първо от украинските цивилни, ако подарените от САЩ отбранителни ракетни системи Patriot спрат да пристигат и оставят Киев неспособен да защити небето си от руските бомбардировки.

Междувременно съюзниците от НАТО изразиха съжаление за решението. Финландският външен министър Елина Валтонен каза пред мозъчен тръст в Лондон , че "имаме нужда от американците във военно отношение. Това определено не трябва да е момент, в който да се предаваме. Както и на бойното поле, Русия не напредва наистина през последните месеци"-

Френският премиер Франсоа Байру заяви, че замразяването на помощта е равносилно на изоставяне на Украйна в полза на руска победа. Той каза на френските сенатори: "Думата "спиране" не заблуждава никого".

Не е изненадващо, че ходът на Белия дом беше приветстван в Кремъл, където говорителят на Владимир Путин Дмитрий Песков каза: "Ако САЩ спрат или прекратят доставките, това вероятно ще бъде най-добрият принос за каузата на мира".

Според западни служители около 20 процента от военната техника в Украйна идва от САЩ. Около 25 процента идват от Европа, включително Обединеното кралство и други нации. Около 55 процента се финансират от Украйна и идват от украинско производство.

Паузата включва цялата военна техника на САЩ, която в момента не е в Украйна, включително оръжия в транзит и в бази в Полша. Това ще засегне повече от £790 милиона в оръжия и боеприпаси, като ракети, противотанкови оръжия и бронирани превозни средства.

Силно усъвършенстваните „Пейтриоти“ на стойност £750 милиона са от решаващо значение за защитата на небето на Украйна и могат да изстрелват най-модерните балистични ракети на Русия, включително хиперзвуковия „Кинжал“, изстрелван от въздуха.

Поради тази причина министър-председателят на Великобритания сър Кийр Стармър е решен да осигури Patriot като част от американския пакет за въздушно прикритие за всички водени от Обединеното кралство европейски мироопазващи сили.

Към днешна дата САЩ са предоставили на Украйна повече от 40 високомобилни артилерийски ракетни системи (HIMARS), повече от 200 гаубици и повече от 300 000 155 мм артилерийски снаряда.

Освен това Щатите са изпратили повече от 3 милиона 155-милиметрови артилерийски изстрела, повече от 7 000 прецизно насочвани 155-милиметрови артилерийски изстрела, 1 милион 105-милиметрови артилерийски изстрела и повече от 400 000 152-милиметрови артилерийски изстрела.

САЩ също са предоставили повече от 700 000 минохвъргачни снаряда, 31 водещи в света танка Abrams, повече от 300 бойни машини Bradley и около 2000 бронетранспортьора.


В категории: Войната в Украйна


2
Коментара
Показа Анди (СНИМКА)
Показа Анди (СНИМКА) 15/06/2025, Неделя 21:20 0
Най-влюбчивите зодии са...
Най-влюбчивите зодии са... 15/06/2025, Неделя 20:00 0
2
Коментара по темата
2.
XX
05.03.2025 17:33:20
3
1
Стара новина...
1.
Теодора Делина
05.03.2025 16:14:15
1
8
ТРЯБВА ДА ПОСТИГНАТ НЯКАКЪВ ДИАЛОГ ЧЕ КАТО СТАНЕ ДЪРЖАВИ СРЕЩУ ДЪРЖАВИ И 3 СВЕТОВНА МОЖЕ ДА СТАНЕ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
„Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? „Бургас и морето“ удължава срока за участие – знак за липса на силни песни? Има още няколко седмици за приемането на нови песни, а причината може да е творческа суша Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Задава ли се сух режим? Казаните за ракия са пред фалит, но не заради еврото Чудо невиждано стана тази пролет - за първи път акацията не цъфна, а това е страшно знамение, защото от нея се прави най-пивката огнена вода От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни От Бургас до София с експрес или как за 55 години влаковете станаха по-бавни . Експресът "Чайка" още през 70-те минаваше това разстояние по-бързо В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! В Слънчака пуснаха бира, по-евтина от минерална вода, само не питай каква е! Ресторантьори сигнализираха, че е невъзможно питието да струва 2 лева Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Любов за Скорпиона, а късметът се усмихва на смелите Везни Хороскоп за деня – 15 юни 2025, неделя  Бургас догони София по търсене на имоти Бургас догони София по търсене на имоти Три квартала чупят рекорди по търсене и цени Търсят се нови директори в ключови училища в региона Търсят се нови директори в ключови училища в региона Свободни позиции в училища от Бургас, Айтос, Несебър, Карнобат и други Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Едно от момчетата, наръгани от Памела в Слънчев бряг е в кома, лекари се борят за живота му Сестрата на пострадалия се свърза с Флагман.бг, за да разкаже потресаващи подробности за инцидента Тир удари каруца, уби коня Тир удари каруца, уби коня Катастрофата е станала в района на Бяла Слатина Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Първото издание на Ретро фестивала в Царево стартира с голям интерес Арт улицата пред СУ „Н. Й. Вапцаров“ става сцена на вълнуващото пътуване назад във времето
Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Ужасяваща трагедия: Загинал и 19 ранени при инциденти с балони в Кападокия (ВИДЕО/СНИМКИ) Пилотът е паднал от кошницата и краката му са се оплели във въже Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Доналд Тръмп отбеляза рождения си ден с военен парад, тълпата му пя "Честит рожден ден" (ВИДЕО) Президентът, обръщайки се към парада, заяви, че "армията на САЩ пази нашата свобода, вие ни правите силни и тази вечер накарахте всички американци да се гордеят с вас" Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Доналд Тръмп дава отбой и иска край на войната с Иран, но Техеран се кани да мъсти жестоко Трима загинали и 125 ранени при последните атаки по израелските градове Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Президентът на Иран: САЩ помогнаха на Израел да ни нападне. Ще предприемем разрушителни атаки Иран няма да промени позицията си по ядреното си досие и няма да преговаря, докато израелските атаки продължават Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Борисов свиква национално съвещание на ГЕРБ, участват активът, премиерът Желязков и министри Акцент ще бъде поставен върху процеса на присъединяване на България към еврозоната Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Нетаняху: Израел ще нанесе удари по всички обекти на режима в Иран Израел ще възобнови гражданските полети постепенно, предпазливо и бавно, веднага щом обстоятелствата го позволят, съобщи премиерът Известен милиардер почина по абсурден начин Известен милиардер почина по абсурден начин Той е председател на световния гигант за автомобилни части Sona Comstar Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Радев: Правителството налива значителни средства за пропаганда и реклама на еврото Не ви ли тревожи фактът, че правителството налива средства в социологически агенции, за да му предоставят такива резултати, каквито то иска да види, коментира пред журналисти държавният глава Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Турист счупи „Стола на Ван Гог“ Нелепият, но и шокиращ инцидент, е бил заснет от охранителните камери и набра огромна популярност, след като беше публикуван в интернет Сбогуваме се с този сериал Сбогуваме се с този сериал „Големият финал“ обещава емоционално, разкошно и достойно сбогуване с един от най-обичаните сериали на съвременната телевизия и кино
Томислав Дончев Томислав Дончев Влизането в Еврозоната да не би да е градушка или друго стихийно бедствие Виц на деня Виц на деня - Да ти се похваля, купих си крокодил и го гледам на вилата.
- Съседите не реагират ли?
- Кви съседи?
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, достави ми ор*лно удоволствие!
- Кво бе? Свирка ли искаш?
- Не ма! Замълчи малко!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук За разлика от мъжa жената е готова с изводите още преди началото на разговора.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори