×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Президентът Йотова ще търси служебен премиер в среща с шефовете на БНБ днес
  • Унгарската МОЛ купува руския мажоритарен дял в сръбската петролна компания НИС
  • Антъни Иванов също отива на допинг игрите
  • Продължават доставките на изтребители Mirage 2000 за Украйна
  • Оцветяват моста в Бургас в розово
  • САЩ обявиха мащабно военно учение в Близкия изток
  • 34-ото заседание на ОбС Средец се провежда днес, в дневния ред има 19 докладни
  • Днес се провежда редовно заседание на ОбС Карнобат, очаквайте подробности
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Министърът на туризма представи приоритетите за развитие на сектора


21 Февруари 2025, Петък, 13:45 ч.
Автор: Флагман.БГ

Основните предизвикателства в сектора са свързани с осигуряването на целогодишна заетост в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на България на международния пазар

Министърът на туризма Мирослав Боршош взе участие в заседанието на парламентарната комисия по туризъм, където представи приоритетите за устойчиво развитие на сектора. Дигиталната трансформация, нова рекламна концепция и утвърждаване на България като целогодишна туристическа дестинация са основните приоритети, по които министерството вече работи. Това сподели пред народните представители министър Мирослав Боршош по време на блицконтрола в ресорната парламентарна комисия.

Основните предизвикателства в сектора са свързани с осигуряването на целогодишна заетост в индустрията и повишаване на конкурентоспособността на България на международния пазар. Министерството осъществява активна комуникация с компетентните институции за облекчаване на процедурите по наемане на работници от трети страни. Дългосрочните мерки включват реформи в образованието и създаване на стимули за младите хора да се реализират в туристическия сектор. Министърът посочи, че едва 25-30 процента от тези, които завършват „Туризъм“, се реализират в сектора и добави: „За мен е от първостепенно значение кадрите в туризма да бъдат формирани и обучени тук, да са българи - българите да работят в българския туризъм. Това е най-голямата цел от гледна точка на демографската криза и задачата да задържим кадрите на нашия трудов пазар - ако хората намират работни места в туризма, те ще остават в страната.“- заяви министърът.

Същевременно теми като повишаване качеството на националния туристически продукт, защита интересите на потребителя и намаляване на административната тежест върху бизнеса ще бъдат сред водещите акценти в работата на министерството.

„Първата и основна задача пред екипа на Министерството на туризма е изготвянето на промени в Закона за туризма и подзаконовата нормативна уредба. Ще бъдат предложени промени в наредбите за категоризация на местата за настаняване, регистрация на стаи и апартаменти за гости, както и за сертифицирането на СПА, уелнес и балнеолечебни центрове. Сред приоритетите ни е и разработването на Наредба за устройството и ползването на преместваеми обекти в националните курорти и морските плажове, с цел постигане на по-голям ред и прозрачност.“ – акцентира министър Боршош.

Министерството на туризма ще работи за създаването на Гаранционен фонд за защита на потребителските права. Ще бъдат проведени национални информационни кампании, които да повишат осведомеността на туристите относно правата им. Важен аспект е и засиленият контрол върху туристическите услуги, с цел гарантиране на високо качество и добри стандарти в предлагането.

Депутати проявиха интерес и към инициативата на Министерството на туризма за създаване на карта на недостъпните и труднодостъпните туристически и културно-исторически обекти, която министър Боршош обяви преди дни. „Множество туристически и културно-исторически обекти се нуждаят от рехабилитация на пътната мрежа до тях. Лошото състояние на пътя е причина да намалява интереса на туристите, независимо колко значими са обектите. Ще разчитам на  местната власт за информация за пътната инфраструктура на довеждащата инфраструктура на територията на техните общини. За тази цел ще работим с НСОРБ и туристическите сдружения по места, за да обобщим в кратки срокове данните в единна карта на недостъпните и труднодостъпните туристически обекти.“ – заяви министър Боршош.

Министерството предприема цялостно преразглеждане на рекламните и маркетинговите дейности, като ще се акцентира върху ефективността на вложените средства.

„Ще бъде разработена нова единна концепция и рекламни продукти за бранд „България“ и ще се въведе изцяло нов подход за представяне на различните видове туризъм.“, каза Мирослав Боршош в отговор на въпроси от членовете в комисията и добави: „Основната цел е да насочим ресурсите към най-правилните канали на целеви пазари за максимален ефект.“

„Министерството ще насочи усилията си и към дигитална трансформация на българския туризъм и чрез обновяване на Националния туристически портал (bulgariatravel.org), който трябва да се превърне в съвременна интерактивна информационна платформа и с мобилно приложение“, подчерта още министър Мирослав Боршош.

В отговор на въпрос от председателя на Комисията по туризъм Танер Али за очакванията на министерството за летен сезон 2025 г. министър Мирослав Боршош сподели: „Надявам се сезон 2025 окончателно да заличи следите от Ковид кризата и да надхвърлим най-добрите до момента резултати от 2019 година. Чрез добра реклама и маркетинг на планинските курорти, като дестинация за летен отдих, положителните резултати могат да станат по-добри. Водим активни разговори за съвместни инициативи и с тях, така че резултатите от 2025 г. да са значително по-добри от предишните.“

Министър Мирослав Боршош допълни в отговор на въпросите към него, че е създадена нова работна група за развитие на медицинския туризъм, където България има отлични предимства и огромен потенциал. „Целта е да очертаем конкретни стъпки за утвърждаване на страната като привлекателна дестинация за здравен и медицински туризъм. Вече сме локализирали държавите с интерес към нас в тази област, с които потенциално да подпишем споразумение с техните здравни каси.“- сподели допълнително министърът на туризма.
В рамките на изслушването си Мирослав Боршош представи и екипа, с който ще реализира приоритетите от управленската програма на правителството в сферата на туризма.

 


В категории: Бизнес , Политика


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Тервел ИЛИЕВ Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек 28/01/2026, Сряда 10:40 0
България Всички новини
Веско Маринов вдигна цената, вече струва 12 хил. лева Веско Маринов вдигна цената, вече струва 12 хил. лева Допреди Нова година хонорарът му беше 8 хил. лева Трагедия в Слънчев бряг! Намериха тялото на мъртъв мъж в комплекс „Аркадия“ Трагедия в Слънчев бряг! Намериха тялото на мъртъв мъж в комплекс „Аркадия“ Става въпрос за украински гражданин, който се е самоубил Петима са задържани след акцията в дома на Ицо Папата в Костинброд Петима са задържани след акцията в дома на Ицо Папата в Костинброд От МВР потвърдиха, че провеждат операция, но отказаха повече подробности По 6 часа и 39 минути на ден прекарваме в интернет показват последни данни По 6 часа и 39 минути на ден прекарваме в интернет показват последни данни При децата и младежите онлайн времето надхвърля 7 часа дневно, 93% от българите имат достъп до мрежата   Външното министерство на РСМ към България: Бъдете партньор, не рецензент в европейския диалог Външното министерство на РСМ към България: Бъдете партньор, не рецензент в европейския диалог Скопие отхвърля обвиненията за намеса и призовава за институционална комуникация Не наркотиците, не алкохолът – мълчанието: защо едно дете се обеси преди бала си Не наркотиците, не алкохолът – мълчанието: защо едно дете се обеси преди бала си МОН нямат право да продължават да градят пирамидата на страха Премиера на късометражния филм „Нас, които ни няма“ на 1 февруари в НХК Премиера на късометражния филм „Нас, които ни няма“ на 1 февруари в НХК Ще ни отведе до една космическата любов между двама младежи, които обикалят улиците на култовия морски град през 90-те Човек с 40 000 лв. месечен доход е ползвал общинско жилище Човек с 40 000 лв. месечен доход е ползвал общинско жилище Това е единичен случай, но е наистина драстичен 270 седмици тормоз и едно мълчание, което уби: историята на Билгин Алишев 270 седмици тормоз и едно мълчание, което уби: историята на Билгин Алишев Няма оправдание за тормоз над дете от страна на учител, което продължава повече от 5 години пред очите на всички Грипната епидемия е най-страшна в Пловдив, бум на заболели преподаватели Грипната епидемия е най-страшна в Пловдив, бум на заболели преподаватели "Мерките трябва да се спазват, а да не са само на книга", апелира Аргир Аргиров - директор на местната Регионална здравна инспекция
Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Секс за 150 лв. на час: Шокиращи разкрития по делото за клуба „Силикон“ Собственикът на еротичния бар Димитър Донов, управителят на заведението Николай Димитров и Алит Алит от Варна, за когото се твърди, че е извършвал сводническа дейност, застанаха за последен път пред Районния съд Граничен полицай простреля човек Граничен полицай простреля човек Инцидентът се случва в малкия град Аривака, а разследването може да отнеме време Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Испания легализира половин милион мигранти, за да попълни недостига на работна ръка Вижте какви мерки се прилагат Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Това е най-евтината туристическа дестинация в Европа, нощувката е максимум 40 евро, а бирата - 2 евро Става въпрос за Сараево  Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Изненадващ фаворит за вътрешен министър в служебния кабинет Емил Ганчев е бивш заместник-министър на вътрешните работи в служебния кабинет на Стефан Янев през 2021 година Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Как се прави жулиен с гъби и пилешко месо – проста рецепта Жулиенът, рецептата за който ще споделим по-долу, е горещо ястие от френски произход, в което съставките (обикновено гъби, пилешко месо или морски дарове) се нарязват на ситно и се пекат в кремообразен сос под коричка от сирене Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Всяка домакиня допуска тази фатална грешка с пералнята си Много хора смятат, че колкото повече дрехи натъпчат, толкова по-икономично ще бъде прането. Други пък пускат пералнята почти празна, за да „не се мачкат“ дрехите. И в двата случая резултатът не е добър Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Само във Флагман.бг! Ето как изглежда реално държавният преврат в Китай Тихи чистки, „сърдечни пристъпи", взрив в тунел и изтрита новина – сигналите за борба за власт в Пекин Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Роналдо и Джорджина Родригес подготвят сватба - след пет деца и 9 години заедно Португалски медии свързват церемонията с края на Световното първенство по футбол и родното място на футболиста Мадейра Валутата в Иран се срина до 1.5 млн. риала за 1 долар Валутата в Иран се срина до 1.5 млн. риала за 1 долар Опасенията от възможни военни действия и продължаващият натиск от страна на САЩ, принуждават иранците масово да купуват чуждестранна валута
Илияна ЙОТОВА, президент Илияна ЙОТОВА, президент Политическите фигури не са решение за служебния кабинет
Виц на деня Виц на деня Той:
- В джоба ти намерих патрони и бележка на арабски.
Тя:
- Идиот, това са анални свещички и рецепта от доктора.
Виц на деня Виц на деня Докторе, не мога да издържам повече на тази диета! По време на с*кс отхапах на мъжа ми ухото!
- Бели кахъри, не повече от 40 калории.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук При младите самоубийството е зов за помощ, а при старите - само молба за смърт
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори