×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Повече места и нови специалности: Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с амбициозен план за 2025/2026 г.


Повече места и нови специалности: Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ с амбициозен план за 2025/2026 г.
Проф. д-р Христо Бозов посочи, че очаква създаването на нов факултет по фармация, както и експертна оценка на филиала в Добрич
20 Февруари 2025, Четвъртък, 13:10 ч.
Автор: Иван КОЛЕВ, снимки: Иван КОЛЕВ

Студентите през миналата година са се увеличили с 22 %

Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас се подготвя за значително разширение на приема през учебната 2025/2026 година. Очаква се увеличение с 19%, като държавно субсидираните места ще достигнат 1154, а платените – 648.

За сравнение, през 2024/2025 г. държавната поръчка е 899 места, а платеното обучение – 621 места. Увеличението ще обхване и медицинските специалности, като местата за субсидирано обучение по „Медицина“ ще бъдат 60, а за платено – 100.

Това стана ясно на официалното откриване на кампанията, което бе дадено днес в аулата на "Медицинския факултет". Ректорът проф. д-р Христо Бозов приветства официалните гости - зам.-кметът на Бургас Михаил Ненов, началника на РУ на МОН в Бургас Петя Петрова, кметът на Ардино Изет Шабан, зам.-кметът на Созопол Тодор Дамянов, директори на среди училища в Бургас, преподаватели, изследователи и студенти.

Пред тях проф.д-р Бозов подчерта, че освен разширения прием, университетът ще предложи нови специалности, отговарящи на съвременните образователни и пазарни тенденции.

Сред тях са „Педагогика на обучението по музика и хореография“, „Педагогика на обучението по български език и литература и английски език“, „Медицинска и козметична химия“, „Биоматериали и медицинско инженерство“, „Криминалистична химия“ и „Рентгенов лаборант“.

Университетът ще въведе и обучение на английски език за медицински сестри. Освен това има готовност да приеме близо 100 кандидат-студенти от Гана, което ще разшири международното му присъствие.

Зам.-ректорът на университета проф.д-р Севдалина Турманова

На официалното откриване на кандидатстудентската кампания ректорът проф. д-р Христо Бозов подчерта значимостта на тези промени и очерта амбициозните цели за развитието на университета. Той заяви, че се очаква създаването на нов факултет по фармация, както и експертна оценка на филиала в Добрич.

Освен това изрази задоволство от успешната кампания през предходната година, благодарение на която университетът постигна висока активност на кандидат-студентите.

За привличането на повече кандидати университетът проведе мащабна рекламна кампания, включваща изработка на рекламни материали, промотиране на специалностите в медиите и организиране на инициативи като „Академично междучасие“ и „Един академичен час“.

Освен това бяха организирани кандидатстудентски курсове по биология и химия за по-добра подготовка на кандидатите.

Кметът на Ардино Изет Шабан със зам.-кмета на Бургас Михаил Ненов

Проф. Бозов отчете, че през миналата година университетът проведе няколко ключови изпита, които очертаха засилен интерес към медицинските и здравните специалности. На пробния изпит по биология и химия на 30 март 2024 година се явиха 82 кандидати за специалност „Медицина“. В предварителните изпити през април и юни участваха общо 624 души, а в редовните през юли – 583 кандидати за „Медицина“ и 120 за специалностите във Факултета по обществено здраве и здравни грижи и Медицинския колеж. През октомври университетът обяви допълнителен прием за попълване на незаетите места, като постъпиха 20 заявления, добави ректорът на държавния ВУЗ.

Общият брой на кандидатите за магистърските програми след висше образование достигна 475 души. Университетът предложи обучение в 45 специалности за бакалаври и професионални бакалаври, както и в 42 магистърски програми. След проведените три класирания и допълнителния прием запълнените държавно субсидирани места достигнаха 866, като само 28 места в редовна форма и 5 в задочна останаха незаети.

Началникът на РУ на МОН Петя Петрова 

Приетите студенти в редовна форма на обучение са 663, а в задочна – 203. Във факултетите за бакалавърска степен са записани 540 души, в Колежа по туризъм – 46, в Техническия колеж – 38, а в Медицинския колеж – 20. Магистърските програми след висше образование са привлекли 182 студенти, а в Медицинския факултет за магистри след средно образование са записани 40 души. Освен държавно субсидираните студенти, университетът прие и 413 души в платена форма на обучение, като най-голям брой от тях са магистри – 155.

Кандидатстудентската кампания за миналата година привлече кандидати от цялата страна, като най-много записани студенти има от област Бургас – 1039. Значителен брой са и кандидатите от Ямбол, Сливен, Стара Загора, София, Варна, Хасково и Пловдив. В самата Бургаска област общините с най-много новозаписани студенти са Бургас с 671, Айтос с 81, Руен с 91, Несебър с 29 и Поморие с 42 души. Освен това в университета са приети и кандидати от Камено, Карнобат, Средец, Созопол, Царево, Приморско, Сунгурларе и Малко Търново.

Зам.-кметът на Созопол Тодор Дамянов

Общият брой записани студенти за учебната 2024/2025 година е 1281, което представлява увеличение с 22,74% в сравнение с предходната година. Държавната поръчка е изпълнена на 96,33%, спрямо 85,4% през 2023/2024 г. Най-висок процент на запълнени места е отчетен в Медицинския факултет, Факултета по природни науки, Факултета по обществени науки и Факултета по обществено здраве и здравни грижи, които достигат 100% изпълнение.

През новата учебна година университетът разширява своя международен прием, като е одобрен за обучение на българи, живеещи в чужбина, и на граждани на Република Северна Македония. По различни постановления на Министерския съвет са записани студенти от Украйна и Северна Македония, като тези, приети по ПМС 103, са освободени от такси, а записаните по ПМС 228 плащат такси, равни на тези за български граждани. За обучение по медицина на английски език са кандидатствали 84 души, от които 59 са записани.

Ръководството на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ изразява увереност, че с разширения прием, новите специалности и международните студенти ще продължи да се утвърждава като една от водещите академични институции в страната. По думите на ректора проф. д-р Христо Бозов, университетът е на прага на важни промени, които ще допринесат за неговото развитие. Според него успешната мобилизация на екипа и партньорите на университета е основен фактор за добрите резултати и амбициозните цели за бъдещето.

Проф. Сотир Сотиров в разговор с колеги

 




В категории: Просвета


Иван КОЛЕВ Автор
Иван КОЛЕВ
Флагман.БГ Вучич: Близо сме до Трета световна война Вучич: Близо сме до Трета световна война 21/03/2026, Събота 20:40 1
България Всички новини
Рязка промяна на времето: след дъжд и вятър идва затопляне Рязка промяна на времето: след дъжд и вятър идва затопляне До вторник страната остава под влияние на облаци, валежи и силен североизточен вятър, а от сряда и особено в четвъртък температурите тръгват нагоре  Шампиони влизат в класната стая, за да покажат на децата как се печели и в живота Шампиони влизат в класната стая, за да покажат на децата как се печели и в живота Световни и олимпийски медалисти ще се срещнат с ученици в 131 СУ, за да говорят за труд, дисциплина, загуби, воля и пътя към истинския успех Терор в Черно море: Виктор Орбан заплаши Украйна заради опит да взриви „Турски поток“ Терор в Черно море: Виктор Орбан заплаши Украйна заради опит да взриви „Турски поток“ Нова атака срещу тръбопровода ще се счита за атака срещу страна от НАТО, предупреди той Инж. Петър Кънев и проф. Иво Христов почетоха българските войни, превзели Одринската крепост Инж. Петър Кънев и проф. Иво Христов почетоха българските войни, превзели Одринската крепост  Поднесоха венец от името на председателя на БСП Крум Зарков Родолюбци отбелязаха тържествено славна годишнина на "Петрова нива" в навечерието на Деня на Тракия Родолюбци отбелязаха тържествено славна годишнина на "Петрова нива" в навечерието на Деня на Тракия Събитието се провежда ежегодна и в него винаги се включват патриоти от цялата страна Изгорелият тир бил пълен с текстил, огънят тръгнал от газов котлон Изгорелият тир бил пълен с текстил, огънят тръгнал от газов котлон Разследват палеж по непредпазливост Украинец разби Мерцедес Брабус в Свети Влас Украинец разби Мерцедес Брабус в Свети Влас За джихадисти ли тренират тези хора, питат шофьори Областният управител на Добрич след мора на делфини: Няма замърсяване в района на Шабла Областният управител на Добрич след мора на делфини: Няма замърсяване в района на Шабла След сигнали за мъртви делфини и птици край Шабла институциите взеха проби от вода и от животни, а първите данни според областната управа не сочат екологичен проблем. Немски овчарки събраха Бутан: над 50 кучета показаха сила, дисциплина и класа Немски овчарки събраха Бутан: над 50 кучета показаха сила, дисциплина и класа Специализираната изложба в козлодуйското село показа защо немските овчарки остават сред най-ценените работни породи и защо връзката между куче и водач започва с доверие, а не със страх 45 години НДК: дворецът на културата, който още диктува ритъма на София 45 години НДК: дворецът на културата, който още диктува ритъма на София НДК е открит на 31 март 1981 г., а през 2026 г. отбелязва 45-годишнина. Андрияна Петкова продължава да е изпълнителен директор на комплекса
Бившият US разузнавач Скот Ритер: 200 000 войници ни трябват за освобождаване на Ормузкия проток Бившият US разузнавач Скот Ритер: 200 000 войници ни трябват за освобождаване на Ормузкия проток Тръмп не може да допусне да отидем на междинните избори като президент, загубил войната и затова ще се опита да компенсира със завземането на Куба, коментира той Мъж прекара 19 години в затвора за престъпление, което не е извършил Мъж прекара 19 години в затвора за престъпление, което не е извършил Историята на Кенет Уиндли от Ню Йорк отново постави въпроса как една грешна идентификация и пропуснато разследване могат да изпратят невинен човек зад решетките за близо две десетилетия Почина Робърт Мълър, човекът, който постави Русия и Тръмп под прожекторите Почина Робърт Мълър, човекът, който постави Русия и Тръмп под прожекторите Бившият директор на ФБР, разследвал руската намеса в изборите в САЩ през 2016 година, си отиде на 81 години Брюкселски експерти за евродепутатите: Проблемът е, че са бели Брюкселски експерти за евродепутатите: Проблемът е, че са бели Според тях това отблъсква мигрантите и създава ксенофобия у младите в Европа Джеймс Дорси: Ормузкият проток дава предимство на Иран във войната Джеймс Дорси: Ормузкият проток дава предимство на Иран във войната Анализаторът вижда в Техеран по-силна позиция от очакваното, тъй като натискът върху ключовия енергиен коридор вече се пренася към петрола, транспорта и глобалните пазари Войната в Залива вдига петрола и пълни руската военна каса Войната в Залива вдига петрола и пълни руската военна каса Ескалацията около Иран разтърси енергийния пазар, натисна нагоре цените на горивата и отвори нов финансов прозорец за Москва, докато Западът търси начин да ограничи ефекта Гърция дава силен стимул за лекари на 47 малки острова Гърция дава силен стимул за лекари на 47 малки острова Допълнителни 1500 евро нето месечно ще получават около 80 медици, за да се ограничи недостигът на лекари в отдалечени островни общности Руска следа за атаката срещу оръжейния завод в Чехия? Руска следа за атаката срещу оръжейния завод в Чехия? След огъня в Пърдубице, при който няма пострадали, чешките власти проверяват версии за терористичен мотив, антиизраелска атака и възможна дезинформационна следа Сарафов в Хага договори по-тясно сътрудничество срещу организираната престъпност Сарафов в Хага договори по-тясно сътрудничество срещу организираната престъпност На форума в Евроджъст българският и.ф. главен прокурор обсъди общи разследвания, съдебна координация и мерки срещу трансграничните престъпни мрежи с партньори от ЕС Днешното обръщение на Хаменеи е писано от изкуствен интелект Днешното обръщение на Хаменеи е писано от изкуствен интелект Ирански политик в изгнание откри недопустими грешки при цитирането на аятите от Корана 
Доналд Тръмп към съюзниците: Доналд Тръмп към съюзниците: Помогнете ни, или ще видите „много лошо бъдеще“ Виц на деня Виц на деня - Братле, как е новата ти комшийка?
- Държи се като полицай на КПП - не пуска.
Виц на деня Виц на деня Буди се мъж с махмурлук, гледа се в огледалото и казва:
- Не те знам кой си, но мисля да те обръсна...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако програмистите бяха лекари, на оплакване от пациент "Боли ме крака", щяха да отвръщат "Имам същия крак и му няма нищо".
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори