Всеки, който сменя личния си лекар, трябва да знае това
Как да установите дали сте включени в листата на джипито
Съгласно Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, здравноосигурените пациенти имат право свободно да избират лекар в лечебно заведение за първична извънболнична медицинска помощ на територията на цялата страна, сключило договор с НЗОК.
Извън нормативно определените срокове (от 1 до 30 юни и от 1 до 31 декември) смяна на общопрактикуващия лекар е възможна по всяко време на годината, единствено при определени хипотези: при прекратяване на договора на лекаря с Районната здравноосигурителна каса (РЗОК), при смяна на настоящия адрес на пациента или при констатирана трайна невъзможност на избрания личен лекар да оказва първична извънболнична медицинска помощ.
Попълвате формуляр за избор на общопрактикуващ лекар (ОПЛ), който може да изтеглите безплатно от сайта на НЗОК.
На гърба на формуляра има указания за попълването му. С формуляра отивате при новоизбрания личен лекар и той ще нанесе данните за практиката си в него. Трябва да представите и здравноосигурителна си книжка на новия личен лекар за заверка.
Ако желаете да смените общопрактикуващия лекар, защото сте променили настоящия си адрес, не е необходимо да променяте адресната си регистрация (постоянната адресна регистрация). Постоянният адрес е този, който е записан в личната карта, на който упражнявате избирателното си право, получавате социални помощи и т.н.
Във формулярите за временен или постоянен избор на общопрактикуващ лекар фигурира „настоящ адрес“. Като такъв адрес на здравноосигурения се вписва адресът по местоживеене към момента на попълване на регистрационната форма.
Справка за общопрактикуващите лекари, сключили договор с НЗОК, може да направите на сайта на НЗОК - рубрика „За граждани“ - меню „Електронни услуги“ - линк „Търсене на договорни партньори и дейности“ - подлинк „Общопрактикуващи лекари“.
Има възможност за избор на област и населено място. Може да се обърнете и към РЗОК, където оказват пълно съдействие на обърнали се към тях здравноосигурени пациенти при избора на нов лекар и им предоставят информация за общопрактикуващите лекари, които са сключили договор с НЗОК в съответния здравен район.
Доналд Тръмп: Спокойно, подписваме мира с Иран до няколко часа
Ново строителство срещу панелки: Големият сблъсък на имотния пазар у нас
С много емоции и зрелищни мачове приключи големият футболен уикенд в Приморско
Километрично задръстване по АМ "Тракия" в посока Пловдив заради продължаващите ремонти
Цените на Световното - 14,99 долара за 1 бира, вода - 5,99 долара, паркинг - 20 долара
Uber в Пхенян и BMW по улиците: Как Северна Корея се превърна в неочакван икономически хит
Илюзия за милиарди: Как Brexit сви британската икономика и загроби растежа
Куриозен инцидент в Пловдив: Шофьор забрави пистолета и отнесе колонка на метанстанция
Доналд Тръмп се скара на Израел заради атаката срещу Ливан
Скритата схема „Баба Алино“: Бойко Рашков осветли дубайска връзка, наркотрафик и разследване за милиони
Оръжия и списъци с проститутки: Какво откри МВР при зрелищната акция срещу „Калашниците“
МВР удари „Калашниците“ при зрелищна акция
