Президентът: Справянето с кризите изисква повишаване на европейската конкурентоспособност
Ето какво коментира Румен Радев
Справянето с кризите, пред които е изправена Европа, изисква повишаване на европейската конкурентоспособност в глобален план и гарантирането на сигурността на ЕС. Това заяви президентът Румен Радев на среща с председателя на Европейския съвет Антонио Коща в рамките на Мюнхенската конференция по сигурността. Държавният глава подчерта, че ЕС следва да предприеме действия за оптимизиране на процеса на вземане на общите си решения, така че те да отговорят на високата динамика на международните процеси.
Многобройните кризи в съседство на Европа превръщат увеличаването на инвестициите в сферата на отбраната и сигурността в необходимост, но следва да се отчитат и възможностите на всяка отделна държава какъв процент от своя БВП може да отдели за това, подчерта президентът.
По думите на Румен Радев заявената амбиция на страните от Западните Балкани за присъединяване към ЕС е възможност за разширяване на пространството, основано на принципите на демокрацията и на върховенството на закона и ще укрепи стабилността на нашия регион. Във връзка с това президентът Радев изрази надежда възможно най-скоро Република Северна Македония да започне реалното изпълнение на Европейския консенсус от 2022 г. България не предявява нови изисквания по отношение на европейската перспектива на РСМ, но и не приема промени в постигнатите договорености, залегнали в преговорната рамка, добави държавният глава.
По-рано Румен Радев проведе среща с генералния директор на Европейската космическа агенция /ЕКА/ Йозеф Ашбахер, по време на която беше направен преглед на партньорството на страната ни с Агенцията в изследването на космоса. Обсъдени бяха и необходимите стъпки, които България следва да предприеме, за да участва пълноценно в нейните програми и да стане пълноправен член на ЕКА.
В Мюнхен Румен Радев разговаря и с президента и главен изпълнителен директор на Siemens Energy Кристиан Барух, с когото обсъди възможностите за разширяване на инвестиционното присъствие на компанията в България.
Не изхвърляйте водата от климатика: Полезна е, но няма да ви спести стотици евро
Лекар предупреди: Бебета, възрастни и хронично болни да бягат от плажа по обед
Юли обърна календара: Сняг по върховете и 107 литра дъжд за денонощие
Огнен ад край Спокейн: 60 000 души са евакуирани, 600 сгради изгоряха
Една от най-малките държави в света официално си върна древното име
Телефон за 1227 евро изчезна при куриер, предложиха 41 евро обезщетение
Зеленски постави голямата цел: Украйна иска край на войната до зимата
Тази държава е най-доброто място за нов живот през 2026 г.
Руското разузнаване твърди, че ЕС няма да приеме Украйна, решенията на Брюксел показват друго
3 евро за доставка „не събаря“ феновете на Temu и Shein, засега
Парламентът поръчва кафе, бонбони и напитки за над 103 000 евро
Камион скъса мантинелата на АМ "Струма" и полетя от мост

Иначе нема оправяне,докато има руски подлоги.......
Как и помогна на тази конкурентоспособност?
Понеже си продажна подлога на наглия,мръсен и подъл американец,вместо Грипен поръча летящи каруци фъ-16!