Родни шивашки фирми затварят заради конкуренцията от нискокачествени китайски стоки
Цените на дрехите от Азия са много ниски
Китайските дрехи със съмнително качество и много ниски цени нанесоха удар на текстилната индустрия у нас и в Европа. Все повече шивашки предприятия затварят и освобождават работниците си. В малко региони, един от които е русенски, ситуацията е по-добра, но и там се отчита спад на производството.
Цените на дрехите от Азия са много ниски
Китайските дрехи със съмнително качество и много ниски цени нанесоха удар на текстилната индустрия у нас и в Европа. Все повече шивашки предприятия затварят и освобождават работниците си. В малко региони, един от които е русенски, ситуацията е по-добра, но и там се отчита спад на производството.
Големите китайски платформи за търговия убиват нашия бранш, твърдят шивачките. Цените на дрехите са много ниски и няма как европейските брандове да са конкурентни.
За да шият в България за европейска марка, фирмите минават през одит за качество на работа с различните материали-памук, вълна, коприна. „Един сертификат за една фабрика, за да има разрешение да работи с такива продукти в годишен аспект струва между 5000 - 7000 лева, ние имаме три такива сертификата, за да отговаряме на изискванията на нашите европейски партньори”, разказва Христова.
Ако не могат да покрият изискванията „Затваряме, не работим. Затова и виждате има страхотно намаляване на производствата в цяла България и не само, в Румъния се случва същото нещо”, споделя тя.
От Асоциацията по текстил и кожи, въпреки че още нямат официални данни, пресмятат, че около 40% от шивашки фирми са затворили за малко повече от година. „Ако сега ние плащаме някакви данъци, които влизат в бюджета, това вече няма да го има, виждате бюджета колко трудно е събираем, това ще доведе до по-малко приходи в хазната”, добавя Христова.
И очакват помощни мерки от държавата. „Социалните програми на първо място.Хората които са регистрирани в бюрата по труда да ги обучава, за да могат да се преориентират, другото което е имаше една програма - „На път”. Транспортът на човек ми струва около 22 лева на ден, аз вече няма да имам възможност и планирам да го спра. Това беше една много хубава мярка, която беше прекратена”, посочва още тя.
„Произведено в Европа си е марка. Евтините дрехи с ниско качество ще напълнят пазара в Европа, ако не се вземат някакви мерки”, казва Христова.
Nova.bg
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август
Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене
Бургас се превърна в център на бойните спортове
Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй
30/07/2026, Четвъртък 19:00
0
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
30/07/2026, Четвъртък 18:00
1
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България
30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои
Тихата катастрофа на пазара на труда: Как 90 % ще останат без работа
Капаро, блокиран профил и несъществуваща квартира: Българи изгоряха с оферти за Гърция
Жельо Вардунски посрещна 63-тия си рожден ден с изненада преди сесията в Камено

За да имат добри заплати тези фирми , които затварят сега е трябвало да плащат по добре , щом държат на качеството. Това е затворен кръг , който алчняците ще го разберат по трудния начин.