×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Сделка за $10 млрд.! САЩ продават ракети, дронове и гаубици на Тайван
  • Гъpция изплaти пpeдcpoчнo чacт oт дългoвeтe cи ĸъм ĸpeдитopитe oт EC
  • ПСЖ стъпи и на световния трон
  • Кокичета цъфнаха в Смолян дни преди Коледа
  • АПС и МЕЧ при президента за консултации
  • Желязков замина за Брюксел за редовното заседание на Европейския съвет
  • България представя първите си осем изтребителя F-16
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ще има ли ефект бойкотът срещу супермаркетите? Икономисти в спор за тавана на надценките


Ще има ли ефект бойкотът срещу супермаркетите? Икономисти в спор за тавана на надценките
По-високите доходи на хората по никакъв начин не е стимулирало ръста на инфлацията, уверява Ваня Григорова, а Никола Янков настоява само бедните да се субсидират
12 Февруари 2025, Сряда, 18:28 ч.
Автор: Михаил ДИМИТРОВ

 Никола Янков изтъкна, че инфлацията била политически феномен, защото зависила най-вече от бюджетната политика, а Ваня Григорова намеси войната в Украйна и „Газпром“
 

Бойкотът срещу супермаркетите няма да има никакъв ефект. Това каза икономистът Никола Янков в „Лице в лице“ по бТВ.

„Законопроектите на БСП и ДПС-НН за тавана на надценките и др. мерки са стъпка точно в обратната посока на това, което трябва да се направи, защото ще изгонят инвеститорите и ще доведе до още по-голямо ограничаване на конкуренцията“, обясни той.

Според него инфлацията е колкото икономически, толкова и политически феномен. „Тя не е нещо, което се случва магически, а е резултат от решенията на политиците и по-конкретно от бюджетната политика на държавата“, заяви Янков. 

„Ръстът на цените зависи от четири основни фактора – от размера на бюджетния дефицит, финансиран от дългове, от увеличаването на разходите на производителите и търговците, например, от нивото на конкуренцията и от евентуалните картелни споразумения“, добави той.

„През последните 4 години бяхме свидетели на политика, която доведе до тази инфлация. Увеличиха се бюджетните разходи, т.е. напомпиха се пари в икономиката при почти същото ниво на производство на стоки и услуги. Като имате по-голямо количество пари при същото ниво на стоки и услуги, цените започват да скачат нагоре“, обясни икономистът. 

„Вдигнаха се заплатите и пенсиите, както и осигурителната тежест, което вдигна разходите на производителите и на търговците. Това също влияе върху цените. Намалява конкуренцията, защото много инвеститори започнаха да напускат държавата. Това води до по-високи цени“, подчерта той.

Колежката му Ваня Григорова пък определи твърденията му като нелепи и припомни, че огромният ръст на инфлацията дойде през 2022 г., когато започна войната в Украйна, когато прекратихме договорът с „Газпром“ и започнаха да се увеличават цените на енергийните ресурси. 
 
„Всъщност поскъпването започна още през 2021 г., когато се либерализира енергийния сектор. Това няма нищо общо нито с бюджет, нито с увеличаване на пенсии и заплати.“, подчерта тя. 

„Трябва да се задължат търговските вериги да продават пакет от социални стоки на определена цена, но те трябва да отговарят на конкретни изисквания“, заяви бившият кандидат за кмет на София. 

„Отидете и си купете от евтиния хляб в Хърватия! Ще ви се изсмеят. Никъде на се контролират цените. Ако искате, държавата може да изкупи всичките търговски вериги и да се върнем към 1980 г.“, провокира я опонентът й в студиото, а след това изтъкна, че начинът да има по-ниски цени е с увеличаването на конкуренцията. 

„Със стремежът да се вдигат доходите си докарахме инфлация. Трябва да се върнем към бюджетни баланси, където няма административно вдигане на заплати и субсидии. Трябва само бедните да се подпомагат“, подчерта Янков. 

„Трябва да се борим със спекулата. Нищо, че законът не я припознава и въпреки това, че десните мислители смятат, че такова нещо няма“, каза пък Григорова. 

„Няма как да сложим до всеки един висш мениджърски кадър шпионин, който да го следи дали си говори с някой друг. И какво, ако общува?“, попита тя. 

„През тези хора минава договарянето. Да твърди, че КЗК или някой друг регулатор може да сложи точка на това, е просто абсурдно. Няма как да подслушваме хората. Затова пък имаме такива граждански механизми като бойкота, а и други за определяне на таван за стоки и на надценки. Това не е практика, която да е непозната за ЕС“, каза още общинската съветничка. 
 


В категории: Бизнес


Михаил ДИМИТРОВ Автор
Михаил ДИМИТРОВ
11
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Златното момче на Холивуд днес става на 62 години Златното момче на Холивуд днес става на 62 години 18/12/2025, Четвъртък 11:41 0
Тервел ИЛИЕВ Пеевски се отказва от НСО Пеевски се отказва от НСО 18/12/2025, Четвъртък 11:21 5
Тервел ИЛИЕВ Тръмп: Наследих бъркотия, сега я оправям Тръмп: Наследих бъркотия, сега я оправям 18/12/2025, Четвъртък 11:00 0
Флагман.БГ 5 часа ходене на седмица ни спасяват от рак 5 часа ходене на седмица ни спасяват от рак 18/12/2025, Четвъртък 10:59 0
11
Коментара по темата
11.
Свинско без Зеля, без Зеля
14.02.2025 15:08:21
0
1
Ще има ефект, ако е друго правителството. Например не клоуни и мутри, а политици, които мислят а България.
10.
До 9
13.02.2025 00:00:45
3
6
Кво си учил ве,б...К? Ти наясно си с подредбата на добрата градивна структура в обществото...Като си ,,учил" много,защо не си чистиш офис ли,кантора ли...кенефа сам...а си наел човек да ти слугува...защо мислиш ,че неговия труд е по маловажен от твоя...а ако е така ,чисти си лайната сам...Всеки ,който се труди трябва да обезпечен така,че да да води достоен живот!!!.....Ами Мъск ще си помисли,че ти си една ,,недоучена" сбъркана утайка!!
9.
До 8
12.02.2025 23:35:08
6
2
а ти що не учиш и не си напълниш празната кратуна с знания и умения които се ценят така че труда ти да струва много. Да взимаш няколко хиляди и да ти е все тая колко е хляба или сиренето. Като си беден все ще ти е скъпо...а си беден понеже си тъп...или си тъп понеже си беден? :)
8.
омомомо
12.02.2025 22:23:32
5
8
защо не направите хайки на рибните магазини , на зеленчуковите, на месарските, на фризьори , козметици, зъболекари, разните му там техници и строителни работници майсторчета , да видим тез боклуци кога ще плащат данъци , защото ценичките им са с ддс , което прибират от клиента , но не вкърват в дхазната , щото няма фискал. аз искам да се приеме закон да се плаща навсякъде само с карта и особено това да важи за абсолютно всички пенсионери уядени дето се правят на бедни. Трябва да си тотално луд да подкрепяш бг производители. Забравихте от едната сутрин до другата колко напомпиха хляба. Ако ги няма веригите да ги натискат да продават на реална цена, сигурно хляба ще стане 10 лв за една нощ.
7.
и
12.02.2025 21:33:02
6
12
Ако ги нямаше големите вериги, ще пазарим от пазарите, както беше 90те. Плащаш за 1кг домати, на кантара обаче е направена шмекерия и получаваш 850гр и бонус два развалени. Купуваш маслини-гранясали, сирене-2 вида, менте и по-голямо менте...и т.н. Аз помня времето, когато нашите Ганчовци мъкнеха от италиансите и испансите Лидъли обувки, дрехи, салами и каквото е по- еффтинко от тука и даже имаше циг чалга за Лидълите на запад. А ето че сега се намериха "водачи" точно тези магазини да обвинят за инфлацията. Жалко, че аз не съм управител на подобен магазин, щях да ги наснимам и да им разлепя снимките до касите, като нежелани клиенти с препоръка да напуснат обекта.
6.
Ядренист
12.02.2025 21:21:34
4
8
Само паплач в коментарите, трябва да ви пуснат на главата една ядрена бомба, за дезинфекция.
5.
Кака Мара
12.02.2025 20:30:27
11
8
Поредната акция на Мая Манолова,защото пак иска да става омбудсман.Утре специално ще обиколя големите вериги и ще пазарувам ,колкото си искам.
4.
*********
12.02.2025 19:58:05
1
7
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
3.
Galata
12.02.2025 19:45:05
11
13
Утре е ден за ударно пазаруване , защото популизма български ми е дошъл до гуша. И пак тази вълна се яхва от неуспешните кандидатки за кмет на София. Тая Мая не е като пчеличка , а като лешояд . Замирише ли и на мърша винаги се нахвърля.
2.
Кеф
12.02.2025 19:08:38
21
13
Аз утре ще отидя да си напазаря на спокойствие, без около мен да се гъчат миризливи вгъзрожденци.
1.
Жож
12.02.2025 18:48:03
23
30
Прост презадоволен народ.
Харчат като луди ама цените им високи. Ако бяха високи нямаше да има опашки в кауфланд, лидъл и нямаше да има задръствания.
. За 2 часа са на морето ама асфалта бил калпав щото Бойко крадял.
На бас че руската кuрва копейкин ще яхне вълната заедно със дружинната манолева да протестират първи.
Да спасяват лева от лошото евро.
Ми КЪДЕ БЯХТЕ ПРЕДИ ВАЛУТНИЯ БОРД БЕ СПАСИТЕЛИ?????
На практика от тогава сме с евро малоумни копейки.
ЩО НЕ ГО СПАСИХТЕ ТОГАВА ЛЕВА БЕЗ БОРД КЪМ ЕВРОТО ?????
А????
Нещасни прости руски чехли.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Корнелия Нинова с нова визия и каубойски стил – язди към политическо завръщане Корнелия Нинова с нова визия и каубойски стил – язди към политическо завръщане Нинова влезе в ново тяло Sport Republic се оттегля от преговорите за мажоритарен дял в Левски Sport Republic се оттегля от преговорите за мажоритарен дял в Левски Инвеститорът обяви, че стратегическите модели на двете страни не съвпадат, но подчерта силната позиция и добрите перспективи пред клуба Кметът Николай Димитров: Бъдещето на футбола в Несебър е в сигурни ръце Кметът Николай Димитров: Бъдещето на футбола в Несебър е в сигурни ръце Градоначалникът отличи треньорите на детско-юношеските отбори от Общинския футболен клуб - Трайо Грозев, Любо Божинов и Николай Жечев Паника с монетите: Хиляди щурмуват банки и магазини преди еврото Паника с монетите: Хиляди щурмуват банки и магазини преди еврото Масовото "чистене" на касички и ресто, събирано с години, доведе до неочаквани проблеми в София и големите градове Откраднаха колата и инвалидната количка на самотен баща в София Откраднаха колата и инвалидната количка на самотен баща в София Светлозар Дончев и 13-годишният му син се нуждаят от спешна помощ за лекарства и наем Виктор не е никакъв милионер, вместо на Сейшелите ме заведе в евтиното в Албания, ядосва се Дениз Виктор не е никакъв милионер, вместо на Сейшелите ме заведе в евтиното в Албания, ядосва се Дениз Виктор сподели в Надкаст, че е олекнал с над 50 000лв. за месец покрай Дениз, тя обаче бе шокирана относно спомената сума от Виктор и е категорична, че такива пари той не е харчил по нея Поморие награди най-добрите си спортисти за 2025 година Поморие награди най-добрите си спортисти за 2025 година На тържествена церемония в Поморие бяха връчени годишните спортни награди Телефонът на областния управител Владимир Круомов прегря, а причината е впечатляваща! Телефонът на областния управител Владимир Круомов прегря, а причината е впечатляваща! Фоайето на Областната администрация се препълни със стотици коледни дарове за деца в нужда Пеевски се отказва от НСО Пеевски се отказва от НСО Подавам искане до комисията, която слага охраната и е постановила да имам такава, нека тя реши, добави той Коледни благословии огласиха сградата на Община Царево Коледни благословии огласиха сградата на Община Царево Децата, облечени в автентични български носии, пресъздадоха духа на българския обичай „Коледуване“, като внесоха топлина и радост в административната сграда на общината
Златното момче на Холивуд днес става на 62 години Златното момче на Холивуд днес става на 62 години Брад пит има рожден ден Гей звезда поиска да си застрахова д*пето, отказаха му Гей звезда поиска да си застрахова д*пето, отказаха му Няколко агенции отхвърлили офертата на най-печелившия онлифенсър, позовавайки се на „неконвенционални рискови фактори“ Путин нарече европейските лидери „малки прасета“ Путин нарече европейските лидери „малки прасета“ Руският президент подчерта, че страната му е показала устойчивост въпреки западните санкции – в икономиката, финансите, вътрешнополитическата стабилност и отбранителния си капацитет Тръмп: Наследих бъркотия, сега я оправям Тръмп: Наследих бъркотия, сега я оправям Прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит заяви ден по-рано, че Тръмп ще изтъкне в речта си постиженията на президента от първите 11 месеца на мандата му, както и плановете си да "продължи да работи за американския народ през следващите три години" 5 часа ходене на седмица ни спасяват от рак 5 часа ходене на седмица ни спасяват от рак В продължение на 32 години те са били подлагани на периодични медицински прегледи и са отговаряли на анкети за начина си на живот САЩ продават оръжие на Тайван за $10 млрд. – ракети, софтуер и военна техника САЩ продават оръжие на Тайван за $10 млрд. – ракети, софтуер и военна техника Държавният департамент посочи, че продажбите обслужват националните, икономическите и свързаните със сигурността интереси на САЩ Финансов пробив: Гърция връща дълг от спасителната програма с години по-рано Финансов пробив: Гърция връща дълг от спасителната програма с години по-рано Това си е направо икономическо чудо 3-годишно дете почина от глад Майката на детето е арестувана по обвинения за излагане на малолетен на опасност Дженифър Анистън разкри тайната си срещу остаряването Дженифър Анистън разкри тайната си срещу остаряването Холивудската звезда впечатлява с дисциплина и постоянство, като залага на силови тренировки вместо на краткосрочни диети Скандал в Барселона: Играч издал тайна информация на журналисти Скандал в Барселона: Играч издал тайна информация на журналисти Разкритията идват в ключов момент за тима на Флик, който е начело в класирането, но се изправя пред вътрешно напрежение
Владимир ПУТИН Владимир ПУТИН Eвропейските лидери са малки прасета Виц на деня Виц на деня - И сега не ти ли е тъпо, че жена ти отиде да живее при съседа?
- Не!
- Защо?
- Защото сега аз съм съседа!
Виц на деня Виц на деня - Брат, как се разбираш с жена си?
- Абе мани! Даже поотделно правим с*кс...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Не можем да променим картите, които са ни раздадени, а само начина, по който ще ги изиграем
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори