Истината: В България професията на акушерките се крепи на пенсионирани такива
Петя Недкова: Никой не остава да работи в България
Съветът на ректорите настоява за промяна в продължителността на бакалавърските програми на медицинските сестри и акушерките от 4 на 3 години. От три съсловни организации се обявиха против и смятат, че това крие риск за здравеопазването.
"По мнение на наши членове от академичната общност не може този хорариум да бъде разположен в рамките на 3 години. Още повече, че последната година е само стаж, който е много необходим както за обучаващите се, така и за лечебните заведения. Намаляването на срока на обучение няма да реши проблема по никакъв начин", заяви председателят на Националния съвет по качество Петя Недкова в "България сутрин".
Тя добави, че професията не е много престижна в България и университетите едва си намират студенти. Лечебни заведения се разкриват, но няма кой да работи в тях, каза още Недкова и е категорична, че мястото на медицинските сестри и акушерките в системата е изключително важно.
"Говорим, че сме дали много пари за профилактика и превенция, но да отидем и да диагностицираме хората, от там нататък някой трябва да се грижи за тях и да ги наблюдава. По цял свят има сестри, които се грижат за хора с психични заболявания", коментира експерта пред Bulgaria ON AIR.
Според Недкова професията се крепи на пенсионирани акушерки, които работят. "В България акушерките учат около 5000 часа. Мнението на академичната общност е, че не може да се разположи обучението в рамките на 3 години. Никой не остава да работи в България. На 100 медицински сестри, които излизат от системата, само 70 ги заместват. Важен е общественият престиж на професията и задържането на кадрите по всякакви възможни начини", поясни Недкова.
Опасно време в събота 2 май - жълт код за шест области
Как да приготвим вкусна българска баничка с кашкавал и яйца
Огромен пътен проблем на отсечката Пампорово - Смолян
Петима чужденци спипани с дрога на морето
Как да приготвим бързи и лесни шоколадови бисквити - рецепта
Водата свършва - кои първи ще платят цената
Каква е идеалната кариера за всяка зодия
Горивата в Германия поевтиняват, вижте цените
Иван Демерджиев: Ние ще накараме институциите да заработят и да спазват стриктно закона
Какво крие МВР за катастрофата в Ботевград
Как да приготвим агнешки котлети с мед и горчица: Лесна рецепта за празнична трапеза
Работници на протест, искат 13-а и 14-а заплата
