Украинският парламент разреши закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене"
Разрешението е само за закупуване на оборудването, а не за започване на строителство
Върховната Рада на Украйна подкрепи предложението на правителството за закупуване от България на руските атомни реактори, които бяха предназначени за проекта "АЕЦ Белене". Те ще бъдат използвани за дострояването на два енергоблока на Хмелницката атомна електроцентрала.
Уточнява се, че разрешението е само за закупуване на оборудването, а не за започване на строителство, предаде Укринформ.
През 2024 г. украинският кабинет внесе в парламента проект „За местоположението, проектирането и изграждането на енергоблокове №3 и №4 на Хмелницката атомна електроцентрала“, но Радата все още не го е приела.
Според министъра на енергетиката Херман Галущенко, около 1,5 милиарда долара са изразходвани до момента за изграждането на двата енергоблока на АЕЦ "Хмелницки". Единият от блоковете е изграден на 80%, а другият - на 25%.
Според проучване, проведено от група Рейтинг, 80% от украинците подкрепят завършването на строителството на централата. По-рано президентът Володимир Зеленски също призова парламентаристите да улеснят изпълнението на този проект, подчертавайки важността му за енергийната сигурност на страната.
Американската компания "Уестингхаус" съобщи, че реакторите от АЕЦ "Белене", планирани за украинската АЕЦ "Хмелницки", ще могат да работят с американско гориво.
Труд
Наркоофанзива по Южното Черноморие: Петима с дрога задържани от Синеморец до Слънчев бряг
Петър Янков: Сушата по Дунав е сравнима с 1947 г.
Пациентска организация алармира: Болници изискват кръводаряване като условие за лечение
Почина дългогодишен оператор на БНТ
Акула ли е? Огромна риба влезе сред плувците на гръцки плаж и предизвика паника
Васил Терзиев шокирал EBU и БНТ: Поискал хонорар от 1,5 млн. евро за екипа си за Евровизия
Хаос по летищата в Европа: Новата биометрична система удвои опашките, чакането стига до 5 часа
Кантарджиев с тревожен сигнал: Морбили вече е в 11 области, проверяват и съмнителен ваксинационен статус
22-годишен с "Ауди" помете "Мазда" на пътя Созопол - Бургас, двама са ранени
Заловиха двама ало измамници: Прибрали 7250 евро от пенсионери в Порой и Трояново
Нов закон променя детското правосъдие: Ранна намеса и индивидуален подход към всяко дете
Проф. Рачев: От неделя започва разхлаждането, очакват се валежи и по-свеж въздух

:D олигофренията е тотална