Денонощните аптеки вече са кът
В България има общо 3228, шепа от тях работят 24 часа
Денонощните аптеки в България изчезнаха, като само една шепа обслужват клиенти 24 часа. В страната има общо 3228 аптеки, като само 34 от тях работят нонстоп, разпределени в 14 области.
Отварянето на все повече нови аптеки води до недостиг на специалисти в тях.
Това съобщи секретарят на Българския фармацевтичен съюз Светослав Крумов на пресконференция, засягаща актуалната обстановка с лекарствоснабдяването.
Не намалява „модата“ за откриване на аптеки, особено в икономически атрактивни райони в големите градове. Отварят се и сезонни аптеки.
173 са получените разрешения за откриване на аптеки за цялата 2024 година. Към януари 2025 година в България функционират 3228 аптеки, от които 205 са болничните аптеки.
Липсва обаче демографски и географски критерии ето защо аптеки се откриват само в икономически атрактивни райони.
Крумов съобщи, че почти всеки новозавършил студент – след първата си година, след като добие една година трудов стаж и има право да е ръководител, веднага отваря аптека.
Отварянето на все повече нови аптеки води до недостиг на специалисти в тях, въпреки че България е на едно от първите места в Европейския съюз по осигуреност на магистър-фармацевти.
Ако в ЕС една аптека обслужва средно 4150 пациенти, в България една аптека обслужва средно 2300 пациенти, стана ясно от пресконференцията.
6 аптеки са открити в отдалечени района на страната. 4 са в труднодостъпни райони, до които достъп имат около 9 хиляди души.
250 000 евро за тристаен в София: Купувачите отстъпват, сделките падат с 15%
Данъчен удар по туризма в Гърция: 13 287 нарушения и глоби над 1 млн. евро
Сушата остави добитъка без паша, фермери го хранят с краставици и пъпеши
Ламин Ямал купи имението на Жерар Пике и Шакира за 11 млн. евро
4-тонна степен на Falcon 9 ще удари Луната на 5 август
Ново проучване свърза червеното месо с риск от предсърдно мъждене
Бургас се превърна в център на бойните спортове
Рекордно нисък Дунав задейства мерки в АЕЦ Козлодуй
30/07/2026, Четвъртък 19:00
0
Софтуер засече 5000 пътни капана у нас, всяко пето преминаване е с превишена скорост
Съветниците отрязаха над половината бюджет за концерта в Деня на Варна
30/07/2026, Четвъртък 18:00
3
Дигитално възраждане: Как виртуалната реалност може да събуди спящото археологическо богатство на България
30 000 автомобила на ден през Кърджали: Готвят четири ленти и забрана на левите завои
