Излюпи се нов бизнес - дават кокошки под наем
Птичият грип вдигна цените на яйцата до небесата
Икономиката на търсенето и предлагането продължава да променя цените на яйцата. Продължаващата епидемия от птичи грип принуди фермерите да евтаназират милиони кокошки носачки в опит да спрат разпространението на болестта, което доведе до по-ниско предлагане на яйцац и по-високи цени в САЩ, пише CBS, предаде Vesti.
„Наистина това е постоянен проблем. Всичко започна през 2022 г. и продължава да се появява“, казва икономистът по животновъдството на Texas A&M Дейвид Андерсън.
„Има известно затишие, но след това има цял куп нови огнища“, обяснява той.
Някои потребители се обръщат към ново решение: наем на пилето. Съоснователят на Rent the Chicken Homestead Джен Томпкинс казва: „Ние докарваме кокошарник с две до четири кокошки носачки в задния двор на някого. Две кокошки снасят около дузина яйца на седмица, а четири кокошки снасят около две дузини яйца на седмица. Наближава нашия натоварен сезон. Той прилича на 2023 г., когато пак имаше птичи грип“.
Томпкинс обаче казва, че клиентите са по-привлечени от концепцията за спокойствие, а не просто за спестяване на пари за яйца. „Не става въпрос за рязко покачващите се цени на яйцата, а повече за това да знаят, че имат яйца, когато може да няма яйца на рафтовете в хранителния магазин“, каза тя.
Стартирала през 2013 г. близо до Питсбърг, Rent the Chicken си партнира с фермери в САЩ и Канада, предлагайки шестмесечни наеми. Томпкинс казва, че виждат скок на интереса по време на епидемии от птичи грип, както се е случило през 2022 г. През същата година Бюрото по трудова статистика на САЩ регистрира рязко увеличение на цените на яйцата, подобно на скок през 2015 г. по време на друга епидемия.
„Цените скочиха до небесата по това време до рекордни върхове над $5 за дузина на пазара на едро, а след това болестта изчезна, цените паднаха и не трябваше да мислим за това до 2022 г.“, каза Андерсън. „Този път, вместо да се случи и да изчезне за няколко години, това се случва, а след това се случва отново, и се случва отново“.
Андерсън очаква ново рекордно покачване на цените на яйцата, преди те да паднат с наближаването на лятото, отбелязвайки нестабилността на пазара. През 2022 г. например цените на яйцата на едро надхвърлиха 5 долара за дузина, преди да паднат до 84 цента до май същата година.
„Потребителите гледат цената в магазина и ние купуваме по-малко яйца“, каза Андерсън. „Това е, което очакваме да видим като икономисти. Пазарите работят, цените са сигнал и този ценови сигнал е „Боже, ще купуваме по-малко яйца“, което работи за сваляне на цените“.
Хиляди се очакват на Петрова нива за 123-ата годишнина от Илинденско-Преображенското въстание
Миро идва в Бургас с най-големите си хитове и турнето Миротворци
Виктор Калев се връща в Бургас за 20-и път с любимия на публиката Грамофонът
МВР опроверга „ловеца на педофили“ Ален Симеонов: Никаква радушна среща в ГДБОП, оставил книги във фоайето
Каймак няма, но бонус има: Бургазлия пита докога ще ни правят на глупаци
Цанко Цанков тръгва да атакува Ламанша от Англия до Франция
Кървав ужас: Полицаи застреляха питбул, докато разкъсвал стопанката си, но куршум рани и нея
Зловещи подробности за отвлечената 26-годишна: Изкопали трап и я хвърлили вътре
АПИ започна да чисти огромната сметка: Заварила 600 млн. евро неплатени задължения към пътните фирми
Крадци дебнат туристите край Варна: Изчезнаха 2800 евро от заключен автомобил
Бургазлии подмениха златен синджир за 4300 евро в куриерски офис в Ахелой
Тюркоазеният рай на Сардиния се задъхва: 6500 лодки превърнаха морето в паркинг

Петлите собствени ли са ?