Обявиха извънредно положение на Санторини заради трусовете
Германски учени уточни, че те са тектонски, а не вулканични
Обявиха извънредно положение на Санторини, където пети ден продължава интензивната сеизмична активност, съобщава БНТ.
Десетки земетресения със сила от над 5 по Рихтер продължават да разлюляват Цикладите.
Само през изминалата нощ са усетени 6 мощни труса.
Част от жителите на Санторини и съседните острови Иос, Аморгос и Анафи временно се евакуираха.
Българските дипломати в Гърция са в постоянна връзка със сънародниците ни в Санторини, каза външният министър Георг Георгиев.
Около 30 вече са напуснали острова, днес с изпратения от Атина ферибот още 9, а 27 са отказали евакуация.
Германски учени, които в момента изследват района, коментираха пред бТВ, че трусовете в района са тектонски, а не вулканични.
Международен екип от учени са със специална мисия в района на Санторини.
През последните часове поставиха сеизмографи по морското дъно, за да локализират по-точно откъде идват трусовете и тяхната сила.
„Това са тектонски трусове. Породени са от това, че Африканската плоча се сблъсква с Евразийската. При срещата на двете плочи винаги възникват земетресения. Така сега имаме ситуация, при която се е активирал разлом на морското дъно между остров Санторини и остров Аморгос и затова има повишена сеизмична активност“, обясни проф. д-р Хайдрум Копп, експерт по морска геодезия.
Засилената сеизмична активност продължава да разтърсва популярния егейски остров
За учените ситуацията е особено интересна, защото рядко се случват толкова много земетресения за такъв кратък период.
„Те продължават вече повече от 12 дни и е основателно да изнервят населението. Но актуалната ситуация е, че не се очакват големи трусове с висока магнитудна сила, които да причинят значителни щети“, обясни още проф. Копп.
Изследователите наблюдават и съседния вулканичен остров Неа Камени.
„Санторини е изключително красив. Причината за това е, че е мястото е разположено около вулкан. Това е един стар вулканичен конус, който се е срутил при една експлозия преди милиони години. Периферията му остава и това днес е островът Санторини. Тоест - островът е разположен върху активен вулкан. Но трусовете, които сега имаме не са свързани с вулканична активност на Санторини. Те са установени доста по-далече - на 25 км разстояние“, допълни експертът.
Сегашната сеизмична дейност е регистрирана в морето.
„Близо до епицентъра на трусовете има друг вулкан, който е изцяло под морето – така нареченият вулкан Колумбо. Той принадлежи към един от активните вулкани в Европа и следващите дни ще покажат дали ще последва раздвижване на магмата и евентуално изригване на вулкана под водата“, уточни геологът.
Точно тази зона под водата през 1956 година е епицентър на силен трус с магнитуд 7,7 по скалата на Рихтер, който провокира голяма вълна, причинила щети на Санторини и съседните острови.
Затова властите и учените наблюдават ситуацията с интерес и са предпазливи.
Гръмотевични бури, проливни валежи и риск от градушки в много райони на България (КАРТА)
Хазартният капан на „Арена София“: Ще изяде ли главата на столицата един онлайн залог за Евровизия 2027?
Познавате ли ги? Вижте как тези младежи разбиха пейка в Борисовата градинка на Бургас (ВИДЕО)
Окръжен съд-Бургас попълни екипа си с нов младши съдия
Официално! Никола Цолов с първа реална крачка към Формула 1
ГЕРБ си изми ръцете с Десислава Атанасова! Отрекоха се от нея след скандалния полет с Пеевски: Било „частен живот“!
Български бизнесмен влезе в щаба на Новак Джокович за „Уимбълдън“
Битката за Берлин: Спор за разрушаването на нацистки бункер скара историци и строители в Германия
Имотният балон се охлажда: Търсенето на жилища спадна с 20%, лихвите у нас вървят към изравняване с Европа
Димитър Николов: Горд съм, че управлявам град, в който Руси Куртлаков твори и дарява добро
Николай Димитров: Първата изложба на потребителите от Дневния център за пълнолетни лица с увреждания показа напредък в социализацията им
Спират три инсулина – УМБАЛ Бургас кани диабетици за смяна на терапията
