Даниел Марков е единственият кандидат за председател на Бургаския окръжен съд
Вижте какви промени предлага единственият кандидат за председател на БОС
Дългогодишният магистрат с безупречна професионална биография и настоящ зам.-председател на Бургаския окръжен съд (БОС) съдия Даниел Марков е единственият кандидат за административен ръководител на БОС. Постът бе овакантен от Росица Темелкова, която бе назначена в Апелативния съд – Бургас.
Изслушването не е насрочено, но едва ли ще има изненади, защото съдия Марков действително е подготвен магистрат, който натрупа и административен опит в последните години.
Даниел Марков има над 20 години юридически стаж, преминал през различни съдебни нива. Юридическата му кариера започва като съдебен кандидат в Окръжния съд – Бургас през 1995 г., след което става съдия в Районния съд – Бургас. В този период разглежда предимно наказателни дела и постепенно затвърждава експертизата си в сферата на наказателното право.
През 2006 г. продължава професионалното си развитие като съдия в Окръжния съд – Бургас, където работи в продължение на 18 години. В началото на 2024 г. е назначен за заместник на административния ръководител – зам.-председател на съда и ръководител на Наказателното отделение.
Освен съдебния си опит, той има и опит в държавната администрация и финансовия сектор – бил е експерт-контрольор в ТБ „Хемусбанк“ – София, както и данъчен инспектор в Данъчно управление – Бургас. Работил е и като учител по икономически дисциплини в Икономическия техникум „И. Йовков“ – Бургас.
Магистратът е завършил Юридическия факултет на Бургаския свободен университет (БСУ) през 1995 г.
Владее руски и френски език и е преминал редица обучения, свързани с правоприлагането, разследването на престъпления и европейското законодателство.
Концепцията му за управление, публикувана на сайта на Висшия съдебен съвет (ВСС), прави подробен анализ на състоянието на Окръжния съд – Бургас, като очертава ключовите проблеми и предизвикателства. Той посочва, че съдът обслужва територия от 2784 кв. км и население от 578 976 души, като в него постъпват хиляди дела годишно, което създава висока натовареност на магистратите.
Сред най-сериозните предизвикателства, които Даниел Марков посочва, е острият кадрови недостиг, който води до прекомерно натоварване на съдиите, което води и до забавяне на някои от делата. В концепцията му е отбелязано, че към 1 декември 2024 г. общата численост на съдиите е 15, което е под необходимия минимум за ефективното правораздаване. Това налага разпределение на магистратите между различни отделения, което не само увеличава работното натоварване, но и може да се отрази на качеството на съдебните решения, предупреждава магистратът след детайлен анализ на дейността на БОС.
Друг сериозен проблем е липсата на адекватна дигитализация, което от своя страна затруднява работата на съдиите и достъпа на гражданите до съдебната система. Сред предложените мерки за справяне с този проблем са електронно призоваване, оптимизация на съдебния документооборот и интеграция на онлайн платформи за подаване на жалби и достъп до съдебни решения.
Ако бъде избран за председател на БОС, Даниел Марков ще постави фокус и върху усъвършенстване на методите за разпределение на делата, за да се гарантира, че всички съдии работят с оптимална натовареност.
В концепцията му е заложено и развитие на кадрите чрез специализирани обучения, които ще подобрят квалификацията на магистратите и съдебните служители.
Кандидатурата му ще бъде разгледана от Висшия съдебен съвет, който трябва да вземе окончателно решение относно назначението му като председател на БОС. Ако бъде одобрен, той ще поеме ръководството на един от най-натоварените окръжни съдилища в страната, като ще има за задача да приложи своята стратегия за оптимизация и модернизация на съдебните процеси.
Съдия Даниел Марков е единственият кандидат за председател на Окръжния съд – Бургас, а богатият му опит в съдебната система, административното управление и финансовата сфера го правят силен претендент за поста. ВСС не е насрочил дата на изслушването, очаква се това да се случи в следващите няколко седмици.
Иран: САЩ лъжат, че Ормуз е отворен, протокът остава под наш контрол
Италия привлече бившия военен министър на Украйна за съветник по отбранителните технологии
Обир като от филм във Виена: С чук и оръжие задигнаха кралска огърлица за 4,3 млн. долара
Русия е ударила Киев с новия Искандер-1000
Прилив на сили за три зодии, секстилът на Марс и Слънцето ги подтиква към решителни действия
Почина Ойо IV - кралят, който се възкачи на трона едва на 3 години
БАБХ спря близо 38 тона фъстъци с опасни нива на афлатоксини
Русия пуска в серия нова система срещу Starlink, Москва твърди, че може да заглушава мрежата
Бик едва не уби 51-годишен край Вакарел, мъжът е в реанимация с тежки травми
Ангел Димитриев продължава дейността си във ФМИ след приключването на проверката на СУ
Тръмп прекръсти езерото Онтарио на езерото Америка и отвори нов фронт срещу Канада

Тъкмо за тази позиция !
Само Той е -единствен и неповторим .