Министърът на енергетиката погва ЕРП-тата, предвиждат се петкратни санкции при нарушения
Трябва да спрем порочната практика, в която ЕРП-тата кратковременно възстановяват електрозахранването с цел да не дължат неустойка, заяви Жечо Станков
Нов законопроект предвижда детайлно ще опише задълженията на електроразпределителните дружества (ЕРП) в България. Предвижда се петкратно увеличение на имуществените санкции, като те могат да достигнат до 50 000 лв. в случай на неизпълнение на задълженията към българския потребител. Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков след среща с директора на Дирекция „Електроенергетика и топлоенергетика” към КЕВР Пламен Младеновски, провела се днес.
Двамата обсъдиха създаването на специален законопроект, според който електроразпределителните дружества ще бъдат задължени да търсят потребителя в случаите, когато не са изпълнили своите задължения, свързани с предоставянето на електрозахранване.
Акцент по време на разговора бе поставен върху увеличаването на неустойките от страна на електроразпределителните дружества, които съгласно законопроекта ще станат автоматично дължими, без да се налага българските потребители да подават искания за тях.
„Трябва да спрем порочната практика, в която ЕРП-тата кратковременно възстановяват електрозахранването с цел да не дължат неустойка“, категоричен бе министър Станков. Ето защо в новия законопроект ще бъде изрично указано, че ако продължителността на прекъсването или ограничението на електрозахранването надхвърля 48 часа за период от 72 часа, операторите заплащат на крайните клиенти неустойка.
По време на срещата бе констатирано, че от направените проверки от страна на Министерството на енергетиката и на Комисията за енергийно и водно регулиране става ясно, че основен проблем за прекъсването на електрозахранването са недобре почистените просеки. Жечо Станков и Пламен Младеновски се обединиха около необходимостта от повишаване на контрола от страна на ЕРП-тата към дейността на наетите фирми, които почистват тези терени. „Контролът трябва да бъде превантивен с увеличаване на санкциите, за да може дружествата да изпълняват своите задължения“, подчерта енергийният министър.
Предвижда се още законопроектът да дава директна възможност на кметовете, които познават в детайли проблемите в населените места, да участват в инвестиционната програма на електроразпределителните дружества. От своя страна КЕВР ще получи повече правомощия във връзка с приоритетните инвестиции в регионите.
Министър Станков обърна внимание, че в тримесечен срок от влизането в сила на законопроекта операторите на електроразпределителните мрежи ще трябва да приведат в съответствие с него общите условия към договорите с техните крайни клиенти, така че те да работят в полза на потребителите.
Българите карат все по-нови и по-големи коли - скок в продажбите 2025
Мъж опита да плати с фалшиво евро в магазина, но валутата не мина
Тревър предложи брак на приятелката си, но пръстенът падна от 35-метров мост
Той беше треньор в Бундеслигата, а днес е в МакДоналдс
Колко струва доставката със Спиди и Еконт след въвеждането на еврото
Хиляди българи са избити и заличени в Македония след 1945 година
Стойко Сакалиев стана заместник-директор на Спортното училище в Бургас
БНБ ще обслужва граждани и в събота заради обмяната на левове в евро
Традицията "Къпане на зетьове" оживя отново в Кошарица на Ивановден
ООН отправи тежки обвинения към Израел за дискриминация на палестинци на Западния бряг
Кога през 2026 г. ще има ретрограден Меркурий
„Смъртоносен капан в Европа“ причини блокади и стотици инциденти във Великобритания и Франция
