×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Борислав Сарафов сезира МВР за функционирането на BG-ALERT
  • Ново мощно земетресение удари Турция
  • Заради липса на изпитващи: Курсисти чакат над месец, автоинструктори излязоха на протест в Шумен
  • Принц Уилям и Кейт Мидълтън празнуват годишнина от сватбата си
  • Полицаи иззеха 2 килограма наркотици в София
  • Северна Корея тества оръжейни системи на нов разрушител
  • Тръмп: Русия иска да постигне споразумение в Украйна
  • 12 000 случая на варицела от началото на годината
  • Делото „Дебора“ продължава с разпит на свидетели
  • 74-годишен водач блъсна украинка в Слънчев бряг
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Ще има нов облик за зоната край фонтана с гъбките в Бургас


29 Януари 2025, Сряда, 21:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Пространството край спирката на бул. „Демокрация“ в момента е недостатъчно използвано, а амбицията на проекта е да го превърне в по-функционално и оживено място

Община Бургас стартира инициатива за преобразяване на зоната за отдих при спирката на бул. „Демокрация“, до емблематичния фонтан с гъбките. Проектът е част от международната програма Bauhaus4Med, насочена към устойчиви градски трансформации в евро-средиземноморския регион. Основната цел е създаването на достъпна, естетически издържана и екологично устойчива градска среда, в която жителите и гостите на Бургас да се чувстват комфортно.

Какво включва проектът?

Инициативата се вписва в рамките на Новия Европейски Баухаус, който поставя акцент върху устойчивостта, социалното приобщаване и качеството на градската среда. Пространството край спирката на бул. „Демокрация“ в момента е недостатъчно използвано, а амбицията на проекта е да го превърне в по-функционално и оживено място.

Очаква се да бъдат реализирани следните подобрения:

Озеленяване и рехабилитация на пространството с нови растителни видове и екологични елементи.
Разширяване на зоните за почивка, включително удобни пейки, сенчести кътове и по-добро нощно осветление.
Включване на арт инсталации и интерактивни елементи, които да обогатят естетиката на пространството.
Потенциал за спортни съоръжения, ако жителите на града проявят интерес.

Гражданите като двигател на промяната

Една от основните особености на проекта Bauhaus4Med е активното участие на местната общност в процеса на градското обновление. За разлика от традиционния модел, при който градската среда се променя на базата на административни решения, тук жителите ще имат пряк глас в оформянето на пространството.

В тази връзка, Община Бургас стартира онлайн анкета, в която гражданите могат да споделят своите идеи и предпочитания. Възможните въпроси включват:

Желаете ли повече зеленина и места за почивка?

Имате ли интерес към изграждането на спортна зона?

Какви културни елементи или арт инсталации бихте искали да видите?

Анкетата е достъпна онлайн и всеки, който желае, може да даде своето мнение, което ще бъде взето под внимание при финалния дизайн на пространството.

Защо това е важно за Бургас?

Проектът идва в момент, когато Бургас все по-силно утвърждава имиджа си на модерен, екологично ориентиран и иновативен град. В последните години редица пространства в града бяха реновирани с акцент върху удобството на пешеходците, велосипедната инфраструктура и качеството на живот в градска среда.

Инициативи като тази не само подобряват градския облик, но и създават по-силно усещане за общност, като позволяват на гражданите да бъдат съавтори на промяната. Включването на Бургас в международния проект Bauhaus4Med също така отваря врати за бъдещи екологични и урбанистични подобрения, базирани на иновативни европейски практики.

Какво предстои?

След приключване на анкетата и събирането на предложенията от гражданите, експертен екип ще анализира резултатите и ще изготви финална концепция за пространството. Очаква се реалните строителни дейности да започнат през втората половина на 2025 г., като проектът ще бъде реализиран поетапно.

Община Бургас отправя апел към всички заинтересовани да се включат в допитването и да станат част от тази трансформация. Всеки глас има значение!

УЧАСТВАЙТЕ В ДОПИТВАНЕТО ТУК


В категории: Животът


Айтозлия погази закона
Айтозлия погази закона 30/04/2025, Сряда 09:33 0
Флагман.БГ Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър 30/04/2025, Сряда 09:03 0
Флагман.БГ Огромна драма в "Ергенът" Огромна драма в "Ергенът" 30/04/2025, Сряда 08:33 1
Отиде си голям рокаджия
Отиде си голям рокаджия 30/04/2025, Сряда 08:00 1
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
23
Коментара по темата
23.
Гласувайте
30.01.2025 21:30:28
1
0
Искам да изградят на това място информационен център за абортите- място където да запознаят българките с надеждността на аборта като форма на контрацепция, отражението на избора им върху околната среда, цени и възможности за записване, ползи за здравето и обществото, както и да раздават брошури по темата!
22.
*********
30.01.2025 21:07:36
0
0
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
21.
до 20
30.01.2025 15:42:59
0
1
Цитираният от Вас "класик" не е раждан в Бургас, Само за сведение.
20.
292
30.01.2025 15:04:31
1
4
"В Бургас гларуси останахме само аз и часовникът на гарата". Казал го е Пешо Пандира. Така че дай марко по-скромно. И да ти кажа колко плащат за поддържане на градски площи в част от "белите" държави. Малко по-малко от това, което плащат за обезщетения за безработни. Защото за да си ги получат, там безработните полагат съответните работни дни труд, такъв, какъвто им е възложен. И тамошните общински полиции следят, я някой е метнал боклук, паркирал където на трябва и т.н.-следва неотменима санкция. В Бургас няколко хиляди безработни си получават парите, без да си мръднат пръста. Това, защото които трябва да ги организират да работят ги мързи. А общинската полиция прави точно НИЩО. Толупи, играещи по цял ден джобен тенис.
19.
292
30.01.2025 14:06:32
0
3
Този фонтан е "фонтанът с гъбките" за бургазлиите в повече. За тези, които знаем кое в Бургас къде е, фонтанът с гъбките е пред Банката.
18.
Котора
30.01.2025 09:50:17
3
6
Кво пространство кви пет лева бе тъпаци. На тази спирка спира автобус на 3 часа един път те благоустройство ще ми правят.
17.
Геле
30.01.2025 09:09:53
4
12
Предлагам да направят спортна зала! И без това друго не могат да измислят в общината.
16.
Коко и Софка
30.01.2025 08:55:41
3
25
Тези селяндури заради едни европари ебаха мамата на булеварда. В цял свят се чудят как да разширяват , нашите тъпани стесняват
15.
Гларус
30.01.2025 00:10:30
60
12
Отлична новина .Браво. Добре , че Бургас е активен в проектите с европейско финансиране . Ходил Ганя, гледал по света и ръси мозък за пътища , чистота ,тротоари , дървета , тревички и пчелички. Ама Ганьо не питал колко данъци и такси плащат ВСЕКИ месец белите хо.а по белия свят. Ганьо е пинтия, той гледа да не се мине , той чака да му го направят и да плаща жълти стотинки.Тези които поддържат зелените площи ,парковете и площадите да не я вършат даром тази работа.Няма как да искаш чистота и ред ,ако не си плащаш и не пазиш ,вместо да сер3ш по улиците ,парковете и площадите.
14.
*********
29.01.2025 23:38:31
1
6
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
13.
*********
29.01.2025 23:10:04
1
9
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържа недоказуеми твърдения, касаещи конкретни личности.
12.
Лазур махалата
29.01.2025 22:58:29
2
25
Това пространство последно го ремонтира пиания градинар 2004 година и оттогава нищо не е пиано. Не смятам че Общината е толкова бедна и да не може за цялото управление на кмета да направят ремонт досега, пейките са отврат буквално... Подавал съм сигнали за напуканите платна в този район на кръстовището между Демокрация и Адам Мицкевич още 22-ра година и никаква реакция досега. Гаранцията изтече, а пропаданиана и пукнатините си стоят така от 2022 година когато започнаха да се пукат, на общината не и дреме... Няма ли в тази община кой да следи за качеството на новоприетите обекти до изтичане на гаранцията им?!
11.
Бургас НЕкултурна столица на Европа
29.01.2025 22:52:54
13
34
Бургас нито е модерен нито е еко.
Бургос е потресаващо ГРОЗЕН и НЕхармоничен град с отблъскващ вид и визия.
ТотаЛна СЕЧ на ХИЛЕДИ дървета в паркове ,Морска градина ,зони на Детски градини,жилищни блокове санирани от герб;и държавни учреждиния са НОВАТА ГЕРБова марка и придават отблъскваща грозна визия на град с големи претенци за културен ,развит ,туристически град
БУРГАС е като Порто Пренс столицата на ХАИТИ НАЙ-бедната страна в света където местните секат и режат дървета за да ги ползват за гориво за печки за готвене
10.
да попитам
29.01.2025 22:43:21
1
16
Тази "белодробна БОНЦИА" нещо ново ли е
или пак някой напушен блейчо е драскал по картата?
9.
Най-мръсен град
29.01.2025 22:40:59
0
37
А районът на спирката на МБАЛ Бургас е истинско сметище, занемарен и неугледен. Въобще цялата пешеходна зона от Макдрайв до хотел "Аква" е потънала в боклуци, особено зелените площи и не се чисти. Няма и кошчета за смет.
8.
Жълтопаветен Еврогейпарадчик
29.01.2025 22:28:50
0
32
номер 7 го е написал доста добре! Подкрепям за всичко написано и добавям че имаме нужда от Дървета и хора за почисвтане , но такива които работят , не циганките дето правят уж оборки
7.
Аман
29.01.2025 22:22:46
7
48
от пустите ви 'спортни' зони, и слихтящи бабаити, и шумни и хвърчащи върху главите на хората топки! Аман и от детските ви площадки с врещящи деца на всяка крачка, до всяка кръчма и под всеки прозорец!

ИМАМЕ НУЖДА ОТ ВЪЗДУХ, ПРОСТРАНСТВО, ЗЕЛЕНИНА, СПОКОЙСТВИЕ, ТИШИНА И ЧИСТОТА!!!

Сякаш постоянният отвратителен вятър, непоносимият брой гларуси и невъзпитаното население не са достатъчни, но градът се замърсява допълнително и УМИШЛЕНО по какви ли не начини!

- Хиляда вида кофи за отпадъци, а резултатът е бунище около всяка група! Обществена тайна е, че всички отпадъци отиват на едно място! И това не е дори само в БГ, а навсякъде! Единствената цел е контрол и тормоз на населението! Е, в БГ и 'усвояването' на средства за това безумие причиняващо допълнително замърсяване.

- Кой идиот е докарал тези казани, които се отварят от дъното?! След изпразването на всеки, съпроводено от виене на камиона поне 15 минути (преди се вдигаше за минута, изпразваше, край, точка!) половината отпадъци си остават около тях!

- След като на всички са известни проблемите с вятъра и гларусите, защо всички кошчета не са затворени отгоре! Хем има безопасно и удобно място за гасене на цигари, хем гларусите не могат да се вмъкнат в страничните отвори и да разпръснат всичкия боклук навън!

Аман от лъжи, лицемерие, че и привидно и фалшиво търсене на мнения! Навсякъде ще си изпотрошим краката по 'тротоарите', клони ни чупят главите и колите и сме затънали в разруха и мръсотия! Като оправите всичко това, тогава предлагайте поредната глупост!
6.
Това е готино
29.01.2025 22:07:52
18
7
Имате зелена светлина
5.
бургазлия
29.01.2025 21:46:07
2
53
Колко пъти ще го променяте?
Фонтан,гъбки сега да видим какво ще измислите?
Поставете кошчета за боклук и да се почиства по често,тревните площи да се подържат!
По добре нищо не правете,излишни пари не харчете!Там не е място за детски игри има голямо движение,въздуха е мръсен!
4.
нищо не се поддържа
29.01.2025 21:43:25
13
20
Дърветата ми дерат главата и колите дерат. Тревните площи са рупи криви с камъни и отпадъци. Явно не не могат да се справят с толкова много площи. НАМАЛЕТЕ ГИ.
3.
НЯМА ДА ВИ ДАМ
29.01.2025 21:25:11
4
39
Вече има достаръчно пространството за нови растителни видове, но не се обраротват. Общината не се справя!!!
2.
Сандо
29.01.2025 21:16:22
9
20
Желаем да няма полиция и полицейщина в града щото това вече е полицейска държава а общината мащеха рекетйорка вземаща от децата си зада смени сукмана си-това нея прави нито по хубава нито по чиста щото Българското е да си честен трудолюбив и красив с кое от тези три неща ще оприличите община бургас и неговата трудова администрация
1.
бясното куче Рашков
29.01.2025 21:11:06
8
37
Мдааа, скоро там ще изникне поне 20 етажна сграда.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Инцидент с възрастен бургазлия и украинка Инцидент с възрастен бургазлия и украинка Шофьор отнесе велосипедистка Една искра, запалила поколения: Механото чества вековен юбилей Една искра, запалила поколения: Механото чества вековен юбилей Юбилейният спектакъл ще събере над 800 гости на 30 април Айтозлия погази закона Айтозлия погази закона Шофира дрогиран Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Румънско семейство в шок от "лечението" им в УМБАЛ-Бургас Ето защо те никога повече няма да дойдат в България, а на нас желаят здраве и успех с евроинтеграцията Млад мъж кара дрогиран в Несебър Млад мъж кара дрогиран в Несебър Полицията го спипа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа 800 лева за 5 километра: Фирма за пътна помощ ужили 18-годишно момче след тежка катастрофа Лелята на младежа разказа за скандална схема   Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Екшън в Бургас: Високо напрежение между тийнейджъри и ядосан шофьор от градския транспорт Две момчета с тротинетки минаха на червен светофар пред автобус Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест Републиканският път Ямбол-Средец е в критично състояние! Готви се протест "Търпението на хората се изчерпа", каза кметът на село Войника Мария Георгиева   Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Топло време в София, по Черноморието не чак толкова Слънчев ден като цяло в страната Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание
Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език Тръмп задължи с указ шофьорите на камиони да владеят английски език В края на втория си мандат Барак Обама подписа указ, който облекчи леко мярката. С него беше дадено право на полицаите по пътя да не отстраняват тези шофьори на тирове от работа, а просто да им напишат глоба Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Доналд Тръмп: Целият свят се смееше на САЩ Лидерът на републиканците изрази тежко мнение за Байдън Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца
Доналд Тръмп Доналд Тръмп Луди искат да ме отстранят! Щяха да превърнат САЩ в пропаднала дупка от третия свят Виц на деня Виц на деня - Какво е шведска маса по нашенски?
- Запой в гараж, върху щайги.
Виц на деня Виц на деня България е единствената държава, в която даже и неодушевените предмети си имат майка. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Горещото кафе в пластмасова чашка отнема 2/3 от мъжката потентност. Първо изгаря пръстите, а после и езика...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори