85% от гренландците не искат да бъдат част от САЩ
Дания заяви в понеделник, че ще отдели 14,6 милиарда крони (2,04 милиарда долара) за засилване на военното си присъствие в Арктика
Проучване на общественото мнение показа във вторник, че 85% от гренландците не желаят техният арктически остров - полуавтономна датска територия - да стане част от Съединените щати, съобщи датският всекидневник Berlingske, цитиран от "Ройтерс".
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви по-рано този месец, че Гренландия е жизненоважна за сигурността на САЩ и Дания трябва да се откаже от контрола над стратегически важния остров.
Проучването на социолога Verian, поръчано от датския вестник и гренландския всекидневник Sermitsiaq, показа, че само 6% от гренландците изразиха интерес да станат част от САЩ, като 9% не са решили, предава lupa.bg.
Датският премиер Мете Фредериксен заяви във вторник, че е дала пълна подкрепа на принципа за запазване на уважението към международните граници след срещи с френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Олаф Шолц и главния генерален секретар на НАТО Марк Рюте.
"Доволна съм, ако проучването е израз, че много гренландци биха искали да видят продължително тясно сътрудничество с Дания. Вероятно под различна форма от тази, която познаваме днес, защото всичко се променя с времето", каза тя пред Berlingske в отговор на анкетата .
Дания заяви в понеделник, че ще отдели 14,6 милиарда крони (2,04 милиарда долара) за засилване на военното си присъствие в Арктика.
Гренландия - с площ по-голяма от Мексико и население от 57 000 души - получи широка автономия на самоуправление през 2009 г., включително правото да обяви независимост от Дания чрез референдум.
Премиерът на Гренландия Муте Егеде, който засили усилията си за независимост, многократно е заявявал, че островът не е за продан и че хората му решават бъдещето си.
Американската армия има постоянно присъствие в космическата база Pituffik в северозападна Гренландия, стратегическо място за нейната система за ранно предупреждение за балистични ракети, тъй като най-краткият път от Европа до Северна Америка минава през острова.
Ако знаехте колко мощни са листата на ягодата, щяхте да ги берете още преди плодовете
Пълнолуние на 31 май: Сребърната порта отваря портал от мощна енергия за 3 зодии
Синоптици алармират за мощни мезоконвективни системи, връхлитат ни бури и градушки
Бурна радост и масови безредици в Париж след финала на Шампионската лига
Правя сладко от ягоди без желиращи добавки и без консерванти: Винаги става гъсто и не се разтича
Голяма изненада от Стилиян Петров за четирима младежи от Нефтохимик
Москва краде поголовно западна технология
Жена е обгазена при пожар в жилищен блок във Варна
И тази година ранното пенсиониране е хит
230 000 души поискали 20-те евро за скъпите горива
Военни колони и техника на САЩ ще преминат през България на 1 и 2 юни
Нередовни пътници в градския транспорт на Атина и Солун вече "кихат" по 100 евро глоба

така би било ,най-добре..
до 2
Сега може да ги подкупят или принудят демократично да се изнесат оттам??
В краен случай и като индианците.
Ще вземат Гренландия, обаче... и то без особено значение от мненията на другите.