Откриха изложба с древни находки, вицепрезидентът във възторг
Плодовете на вашия труд са нова голяма доза самочувствие, че сме велик народ, каза Илияна Йотова на археолозите
Вашата професия е и мисия, и орисия. Трудът ви е силна противоотрова на всички, които се опитват да мачкат българщината. Силен контрапункт е на онези немалко хора, които смятат, че историята започва с тях и всичко преди това няма значение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова се обърна към археолозите, учените, музейните специалисти в Националния исторически музей, където откри изложбата „Древни находки. Нови открития. Археологически сезон 2024“.
През изминалата година Националният исторически музей проведе археологически проучвания и теренни изследвания на 22 обекта, на които бяха открити над 1400 културни ценности.
„Колко много история, съдби, събития, помисли съдържа всяко едно парченце, което намирате. За нас плодовете на вашия труд са нова голяма доза самочувствие, че сме българи. Те са история, с която се гордеем, принадлежност към един велик народ и една велика държава. Разказът, който създавате с откритията си, създава самочувствие не само на нас, българите, а и на европейците“, посочи в приветствието си Йотова.
Вицепрезидентът изрази надежда в новото правителство да има повече грамотни и просветени хора, които имат мисъл какво трябва да правят и да знаят кого представляват – не партия или коалиция, а България. „Средствата за образование, култура и туризъм не трябва да бъдат накрая на списъка и все да не достигат. И тази година се наложи разкопките да се довършват в снега. Но държавната политика за археологията не може да се изчерпва само със запълване на финансови дупки, а с ясното съзнание за нейното значение за развитието на България“, заяви Илияна Йотова. „Надявам се да изпълним целта образованието, културата, археологията, историята, туризмът да се развиват заедно в общи проекти“, посочи тя.
Как КАТ ще убие Waze
Строител откри зазидано злато за 9 млн. евро под стара пивоварна
Дизелът поскъпва двойно по-бързо от бензина, войните удариха рафинериите и доставките
Дрехите втора употреба вече са масов избор: 58,1% са пазарували second hand за година
Часове след първия курс: Новите влакове „Шкода“ осъмнаха с боклуци
Пожар пламна край Слънчев бряг, страховитият вятър усложнява гасенето
Вижте къде живее „наркоманката от тавана“, използвана за примамка на убития Георги Кузев
Инфлацията пада до 4,4%, но българите продължават да усещат силно поскъпването
Воден смерч се изви над Черно море
ChatGPT задейства тревога: OpenAI подаде сигнал до ФБР за баща, заподозрян, че планира убийството на 8-годишния си син
Доли Партън е зле, отмени още една изява
Явор Дачков: Димитър Николов отишъл с 10 души за Евровизия, Васил Терзиев - само със заместника си
