69-годишен помориец стана световен шампион по плуване в ледени води
В първенството взеха участие общо 752 състезатели от 44 държави при много силна конкуренция
Яни Куков е потомък на стар поморийски род Геракеви & Панделиеви. 69-годишният помориец стана световен шампион по плуване в ледени води. Яни завоюва златен и сребърен медал на Световното първенство по ледено плуване и постигна световен рекорд на 50 м гръб при температура на водата 1 градус.
Първенството Ice Swimming World Championship се проведе от 13 до 18 януари 2025 в Молвено – Италия под егидата на Световната федерация по плуване в ледени води – IISA. В първенството взеха участие общо 752 състезатели от 44 държави при много силна конкуренция. Ръководител на българския отбор бе плувната легенда Петър Стойчев, вицепрезидент на IISA. На това първенство българският отбор се представи отлично: 4 златни, 6 сребърни, 2 бронзови медала и поставени 2 световни рекорда.

Яни Куков плува от 3-годишна възраст. За първи път родителите му са го потопили в морето в Поморие като 8-месечно бебе. През годините Куков е бил национален състезател, майстор на спорта, републикански шампион по водна топка, IV място на европейско клубно първенство с „Локомотив“ София, многократен държавен шампион при мастърс/ветерани – индивидуално и отборно с отбора на СК „Ирис“ Русе, европейски шампион на Европейското първенство по водно спасяване’2023 в Брюж, Белгия, VI място на Световното първенство по водно спасяване’2024 в Голд Коуст, Австралия.
Треньорите, които допринасят за успехите на Куков в последните години, са Емил Стойнев, Милко Чобанов и Веселин Стефанов.
Поморийският потомък споделя, че в спорта му помага нещо неведомо и необяснимо, безименно като същност, наречено с много имена: Господ, Дух, Енергия… „Усещам го като „Движеща сила“. С мен е през цялото време при състезанието. Всяка мисъл ми пречи. Вече не се опитвам да обяснявам“, разказва още Яни.

Мавродиев вече е в ареста, защитата му: Работим на тъмно, не сме видели нито едно доказателство
Пътен инженер разби мита за вината на АПИ: България сама се заключи в ерата на металните мантинели
Баща загина като герой в морето, опитвайки се да спаси децата си
Манчестър на тръни, гори огромен пожар! Млада подпалвачка в ареста
Мечтана почивка се превърна в ужас: 4-годишно хлапе стреля фатално по бебе
Ас от Световното почина внезапно
Кола натресе линейка, спешният автомобил се обърна в канавка - има ранени
Млад световен шампион съден за убийство, каза само имената си в залата
Дарина Радева влиза в лабиринта на Георги Господинов на сцената на Народния театър
Георги Кандев излезе с позиция след разкритията за връзки с Картофа
Извънредно! Факултета гори! (ВИДЕО)
