Брокер обясни какво ни чака на имотния пазар след приемането на еврото
Лихвените проценти у нас продължават да се движат на исторически ниски нива от 2,5% до 2,9%, което прави възможността за теглене на кредит за покупка на имот по-голяма за по-широк кръг от населението
За последните 14 години увеличението на цените на имотите в България е сред най-значителните сред страните в ЕС. Според данни на Евростат средното увеличение за цените на жилищата в ЕС е 54,18%, а за България – 110% за същия период.
Колко са се покачили цените на имотите в България за последните 14 години
Какъв наем можем да вземем на двустайно жилище в София в момента?
Защо собствениците на имоти чакат да приемем еврото, за да започнат да продават
Преди нас са Унгария и Естония - и двете с 230%, следвани от Литва (181%), Латвия (+154%), Чехия (+135%), Aвстрия (+114%) и Португалия (+113%). Единствената страна, която отчита спад, е Италия.
По думи на Полина Стойкова MRICS е изпълнителен директор и съсобственик на BULGARIAN PROPERTIES, това, което движи имотния пазар нагоре у нас продтлжава да бъде достъпното банково финансиране.
Лихвените проценти у нас продължават да се движат на исторически ниски нива от 2,5% до 2,9%, което прави възможността за теглене на кредит за покупка на имот по-голяма за по-широк кръг от населението.
„Виждахме как обемите на отпуснатите кредити растяха с над 30% на годишна база. Това даде стимул на пазара да ускори своя растеж, който беше леко забавен към края на 2023 г.“, коментира тя данните на Евростат за високи ръст на цените за последната година у нас с 16,5%.
Фактори, които влияят на по-големия достъп до покупка на имот са и ниската безработица (3,9%), както и повишаването на доходите и икономическото развитие, което страната отбелязва?
Движението на пазара у нас се осъществява между две основни групи купувачи – хората, които идват в големите градове, за да работят и търсят имот за живеене, както и от инвеститори.
По думи на Стойкова този процес е комбинация от двата вида търсене като през изминалата година интересът е по-скоро равен и от двете страни.
Традиционно българинът търси вариант да съхрани своите спестявания в имоти, а в момента приблизителната стойност на двустайно жилище в София е около 150 хил. евро, а наемът за същото би бил около 700 евро.
Живот след смъртта: Жена видя Рая, срещна загубеното си дете и се върна да разкаже
Русе грее с 900 метра празнична светлина и нова коледна магия
Лекари без договор, пациенти без сигурност – защо бюджетът за 2026 е решаващ
Открит опасен микроорганизъм в мляко за кърмачета, изтеглят партиди от пазара
Властта се срива, Радев излиза напред
Откраднаха коледна елха от района пред училище в Радомир
Протест в Смолян срещу фотоволтаична централа: Жителите се опасяват за домовете и гората
Как евтините китайски дрехи заляха Европа
Въпросът остава: Кои са били хората, стреляли по деца в Сараево, като на сафари?
Тези хора да забравят за джинджифил, въпреки че се води суперхрана
Нова горивна схема затяга коланите: Бензинът в Иран вече не е даденост
Всички правим тази грешка: Тези ястия, стават по-здравословни, но чак на следващия ден
