Бясна е!
Използваха без позволение лицето й
Журналистката Кристина Патрашкова се озова в центъра на необичайна интернет сензация. В мрежата се появиха свещи с нейния лик, които се продават на цена от 35 лв. и се изчерпват със завидна бързина. Макар продуктът да предизвика усмивки и подигравки сред потребителите, за самата Патрашкова ситуацията е далеч по-сериозна.
Кристина е запозната със случая и го определя като незаконно използване на нейния образ за комерсиални цели. Журналистката вече е задействала адвоката си, за да защити правата си и да потърси справедливост. Тя споделя, че очаква да спечели обезщетение, което ще бъде сериозен урок за нарушителите.
„Какви ли не изненади крие дълбокият интернет,“ пише тя в социалните мрежи. „Попадам на сайт, който предлага свещи с моя образ. Иронично, но се продават. Браво на находчивите търговци, но някак не е честно. Къде са авторските права?“
В типичния си стил, Патрашкова не пропусна да направи саркастичен коментар по темата. Тя отбеляза, че свещите са насочени към поколението Z с посланието „dululu“ – израз, който самата тя обърка с „delulu“ (съкратено от „delusional“, или „заблудени“). Грешката ѝ обаче предизвика още повече внимание и коментари.
„Dululu е dululu. За delulu не знам,“ шеговито завърши журналистката, като междувременно обяви, че ще търси правата си с помощта на своя приятел и експерт в интелектуалната собственост Велизар Соколов-Заки.
Макар ситуацията да изглежда забавна на пръв поглед, Патрашкова подчерта, че не става дума само за шега. Незаконното използване на образа ѝ за комерсиални цели нарушава авторските ѝ права, а адвокатският екип вече подготвя документите за дело.
Интернет шегите могат да са забавни, но случаят на Кристина Патрашкова е напомняне, че творческите и интелектуалните права трябва да бъдат защитавани, дори в дигиталния свят, пише show.blitz.bg.
Радев: Наследихме плячкосана хазна, но социалните плащания са гарантирани
Калин Стоянов сезира прокуратурата от Страсбург за „PNR-гейт“
Българи подпалиха храсти край Кавала с електрическа машина, глобиха ги 2000 евро
ГЕРБ иска да спре социалните мрежи за деца под 16 години
Тръмп дава на Украйна правото сама да произвежда ракети Пейтриът
България се покланя пред Иван Вазов 176 години след рождението му
Почина Надежда Захариева
Румен Радев и България показват жълт картон на Брюксел
Скандалната сенаторка "взриви" парламента: Ку*и сине - Мбапе, ако можеш да четеш, ще разбереш
Два свята в четвъртък: Бури и градушки в България, историческа жега в Испания
