×
Европейска столица на културата Евровизия 2027 Промо зона Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Днес празнуват българи с интересни имена


16 Януари 2025, Четвъртък, 09:33 ч.
Автор: Флагман.БГ

Църквата чества...

На 16 януари отбелязваме поклонение на честните вериги на Свети първовърховен апостол Петър.

Свети апостол Петър бил хвърлен в тъмница и окован с две железни вериги по заповед на цар Ирод. През нощта, когато той спял между двама воини, ангел Господен го разбудил и го извел от тъмницата. Железните вериги паднали от ръцете на апостола. Няколко от вярващите взели тайно тези вериги, за да ги съхраняват, а самият първовърховен апостол веднага тръгнал за проповед на словото Божие в другите страни и не се завръщал в Иерусалим.

На 16 януари почитаме и преп. Ромил Видински, както и св. свщмчк Дамаскин Габровски. 

Преподобният Ромил бил родом от град Видин. При кръщението бил наречен Руско. Получил добро образование и родителите му искали да го задомят, но той жадувал за духовен живот и избягал в столицата Търново, пише БТА.

Там в манастира "Св. Богородица Пътеводителка" бил постриган за монах с името Роман.

С голямо усърдие изпълнявал монашеските си задължения, образовал се допълнително и бил за пример на останалите монаси. А когато чул, че великият подвижник на безмълвието (исихазма) преподобният Григорий Синаит дошъл да живее на българска земя в местността "Парория" (на границата между България и Византия, вероятно в Странджа планина), Роман отишъл и станал негов ученик. Подвизавал се в постоянна молитва и усвоил исихастката духовност.

В Парория Роман приел велика монашеска схима с името Ромил.

Но вече османските турци навлезли в Тракия и след битката при Черномен (или Чирмен) в 1371 г. положението станало много несигурно. Монасите се разпилели да се спасяват от нашествениците. Ромил заминал за Атон, но скоро отишъл още по-далече - в град Авлона (близо до Драч, Албания), а оттам - в Раваница (Сърбия), в манастира "Св. Възнесение". Там и починал на 16 януари 1375 г.

Свещеномъченикът Дамаскин, родом от Габрово, бил Хилендарски монах и игумен.

По манастирски дела той отишъл в Свищов в метоха на своя манастир. Но там някои турци, които имали парични задължения към манастира, вместо да се издължат, наклеветили монаха, че имал връзки с някаква туркиня. Когато го завели в съда, кадията разбрал, че монахът е невинно обвинен. Но събралата се тълпа поискала той да приеме исляма или да бъде обесен. Преподобният Дамаскин твърдо заявил, че е християнин и никога няма да се отрече от вярата си в Христос. Тогава му вързали ръцете отзад, повели го и го обесили на 16 януари 1771 г.

Днес имен ден празнуват всички, които носят името Ромил, Ромила.

Името Ромил има латински произход и означава "твърд".


В категории: Животът


3
Коментара
Владислав БОНЕВ Жълт код за горещини в 25 области Жълт код за горещини в 25 области 19/08/2026, Сряда 13:30 0
3
Коментара по темата
3.
Поп Полковник
16.01.2025 10:23:12
2
1
Днес в манастира е редно да ви изплющи ром на с името Ромил. Пърлят се срамните косми със запален вестник против магии ,пърди се на царевичен кочан за пари и берекет.
Редно е да сд изходите в течаща вода та заедно с акото да зами се удави и каръка .
Вечерта се играе голо хоро най добрия танцьор се връзва с вериги и се плющи докато скъса синджиря.Това е ритуал измислен от кардинал Ръгацони.
Слуша се Саранди.
2.
Аха!
16.01.2025 10:02:20
1
1
А, Ромул и Рем имат ли имен ден днес?
Знаем, че само проформа Православието е в конфликт с Католицизма, иначе са си единомишленици в политиканстването.
1.
Хейт
16.01.2025 10:01:30
1
5
Не познавам някой с такова име а за пръв път чувам за такъв светец .
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Жълт код за горещини в 25 области Жълт код за горещини в 25 области Само Бургас, Варна и Добрич остават извън предупреждението, а по Черноморието температурите ще се задържат до 30 градуса Демерджиев след заплахата от Иран: Безмер е защитен за много по-високо ниво атаки Демерджиев след заплахата от Иран: Безмер е защитен за много по-високо ниво атаки В базата има антидрон системи, ракетни комплекси и радари, експерт допуска рискове от ирански ракети и дронове 32-годишна бургазлийка блъсна три паркирани коли пред бл. 92 в ж.к. “Меден Рудник”, дрегерът отчел 2.53 промила 32-годишна бургазлийка блъсна три паркирани коли пред бл. 92 в ж.к. “Меден Рудник”, дрегерът отчел 2.53 промила Шофьорката първоначално напуснала мястото на произшествието, но час по-късно се върнала и заявила пред полицаите, че тя е управлявала автомобила Новият акциз стигна до рафта: По-скъпите цигари вече заменят старите партиди Новият акциз стигна до рафта: По-скъпите цигари вече заменят старите партиди Промяната от 1 август се усеща постепенно в магазините, а следващото увеличение на налога е насрочено за март 2027 г. От капитан в МВР до овчар: Кой е Тодор Лапков, задържан след жестокото убийство край Съединение От капитан в МВР до овчар: Кой е Тодор Лапков, задържан след жестокото убийство край Съединение Преди три години той разказваше как е заменил напрежението в полицията с живот сред стадото, а днес фермата му е в центъра на разследване за смъртта на 21-годишен мъж Шеф Денисиньо превръща La Ferme в сцена за кулинарно шоу на живо Шеф Денисиньо превръща La Ferme в сцена за кулинарно шоу на живо На 21 август победителят от Hell’s Kitchen България идва в Бургас с авторско шестстепенно меню, live cooking и вечер, създадена специално за La Ferme Исторически момент! Започна възстановяването на паметника на Ал.Г.Коджакафалията в Бургас Исторически момент! Започна възстановяването на паметника на Ал.Г.Коджакафалията в Бургас Той ще бъде поставен максимално близо до оригиналното място, където е бил издигнат при смъртта на благодетеля преди повече от 100 години Четири отровени лешояда в "Централен Балкан", а пети е в критично състояние Четири отровени лешояда в "Централен Балкан", а пети е в критично състояние Птиците са открити край труп на крава до маршрута Паниците - връх Ботев, а полиция, ветеринарни власти и природозащитници претърсват района за още примамки Агресивен търговец нападна данъчни, събори инспектор и избяга с касовия си апарат Агресивен търговец нападна данъчни, събори инспектор и избяга с касовия си апарат Екшън като от криминален филм се разигра в самия пик на летния сезон в най-големия ни морски курорт Половин милион туристи в Бургас за Евровизия: Големите хотели вече са резервирани Половин милион туристи в Бургас за Евровизия: Големите хотели вече са резервирани В Ливърпул е имало близо 500 000  туристи, каза Евелина Пулева от Бургаската регионална туристическа камара и добави, че регионът ни може да поеме такъв капацитет
Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Рокът загуби още една легенда: Почина барабанистът на ZZ Top Франк Биърд Били Гибънс се сбогува с дългогодишния си приятел и обяви, че групата ще продължи напред, както Биърд би искал Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Абас Арагчи: САЩ молят за преговори, след като не успяха да ни принудят да се предадем, Тръмп отрича Само шест товарни кораба са преминали през Ормуз вчера, а напрежението изстреля Brent над 91 долара за барел Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Бойка Николас спечели Международния литературен конкурс „Изящното перо – 2026“ в Чикаго Писателката впечатли международното жури със стихотворението „Живец“ от книгата си „Морето ми каза“ Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open Най-добрите аматьори в България се събират в Бургас за ERA Black Sea Open Сред участниците са Михаил Гочев, Радослав Владимиров, Иван Притъргов и Марк Хаджижеков Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция Хеликоптер евакуира жена с 65% изгаряния, след като колата ѝ пламна на бензиностанция Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина Валери Божинов се връща във Флоренция за вековния юбилей на Фиорентина Българинът получи покана за празника на „виолетовите“, а на „Артемио Франки“ се събират Батистута, Баджо и още големи имена от историята на италианския футбол Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия Хакаинде Хичилема спечели втори президентски мандат в Замбия Избирателната комисия обяви действащия държавен глава за победител, докато европейските наблюдатели отчетоха неравни условия в кампанията Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта Тръмп нарече Ормузкия проток нова американска територия и показа карта Президентът на САЩ се върна към идеята си дни след първото изявление, а този път публикацията му в Truth Social изглежда далеч по-малко като шега Лавров за Румен Радев: Познавам го добре - някои устояват на натиска, други се пречупват Лавров за Румен Радев: Познавам го добре - някои устояват на натиска, други се пречупват Руският външен министър коментира отказа на България да участва в Коалицията на желаещите и постави позицията на премиера през призмата на националния интерес Край на "капарирането" на паркомясто в Гърция Край на "капарирането" на паркомясто в Гърция Новият гръцки пътен кодекс забранява самоволното заемане на улицата, а изключение има само при законно разрешение
Бойко Борисов Бойко Борисов Всички сме хора, всички правим грешки, важното е да не са фатални. Виц на деня Виц на деня Клиент към сервитьора:
- До сега не бях ял нещо по-твърдо, от това пиле!
- Тогава Ви съветвам да опитате нашите пръжоли...
Виц на деня Виц на деня Една тинейджърка се приготвя за дискотека и майка и казва:
- Никъде няма да ходиш, обличай се и си лягай...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук ърся си работа като 'наблюдател на багери'. Имам 15 години опит в гледане на строежи през оградата.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори