×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Патриарх Даниил: Тръмп е гласът на разума, връща нормалността


12 Януари 2025, Неделя, 21:00 ч.
Автор: Флагман.бг

В днешно време много души са обезпокоени, каза Негово светейшество

В днешно време много души са обезпокоени. По-скоро неизвестност, страхове, смущения вълнуват човеците. Това каза в интервю за предаването „120 минути“ Негово светейшество българският патриарх Даниил.

„В Светата Църква никой не се сподобява с каквото и да е служение в нея, така сам, от само себе си. Още в апостолско време, Свети апостол Павел казва – в Църквата Бог поставя едни за апостоли, други за пророци, евангелисти, пастори, учители. И до ден днешен е така“, категоричен бе духовният водач на България.

Патриарх Даниил коментира регистрацията на разколната старостилна църква. Решението отваря вратата към множество такива групи, каза Негово светейшество.

За духовния водач на България най-големият проблем на обществото ни е демографската криза.  

Основният проблем на България е духовната криза. Ако имаме здрави семейства, ако децата се възпитават в трудолюбие, мъжество, честност, за кратко време нещата ще се променят, категоричен е патриарх Даниил.

Той разказа за своя път от монах до духовен водач на България.

„Конкретно, когато отидох при дядо Натанаил, приснопаметния ни неврокопски митрополит, моя духовен старец, и заявих желанието си да постъпя в манастир, и че имам желание да поема по монашеския път, той ме прие на послушание. И оттук нататък нито ме е вълнувал въпросът кога ще ме подстриже, дали ще ме подстриже, дали ще ме ръкоположи - миродякон, йеромонах“, сподели още Негово светейшество.

„Хората, които познават дядо Натанаил, много добре знаят, че той не правеше нищо, което не считаше за необходимо и полезно за църквата. Така че ето - и за ръкоположението в йеродяконство, йеромонашество, после той ми възведе в архимандритско достойнство. След това по негово предложение Светият Синод взе решение и ме ръкоположи в епископския сан. Така че от самото начало виждаме, че това е гласът на Църквата и послушанието. Мисля, че това са факторите, от които се ръководи монашеския живот“, каза още патриарх Даниил.

„В днешно време всеки един член на Църквата е войн, който отстоява и се бори за спасението на своята душа. Свети апостол Павел ни каза – нашата борба не е против плът и кръв, а против поднебесните духове на злото. И няма християнин, който да е ежедневно неангажиран, да не е въвлечен в тази духовна борба, духовна борба с помислите си, борба със страстите си, борба със самия себе си, своят егоизъм и злините, ограниченията, слабостите, които всеки един човек има“, заяви Негово светейшество.

„Така че на първо място е това. В днешно време, мисля, че преди всичко на архипастрите, пастрите, архипастрите в Църквата, следва да сме войни на мира, защото това, което сме получили от Бога, това е неговият мир. Господ казва „моят мир ви давам. Аз давам, не ти, както светът дава“. И в днешно време много души са обезпокоени. По-скоро неизвестност, страхове, смущения вълнуват човеците“, каза той.

По думите му да се въдвори Христовият мир в душите, не е лесно нещо.

„Мисля, че това е наша отговорност. Също много голямо предизвикателство е да се опазва единството на църквата, тоест да съумяваме да се борим срещу разделените, защото врагът на човешкото спасение - именно това посява плевели, които поникват в душата на човека. Затова сме длъжни да пазим душите си след това - разделението между нас, което разбива единството и представлява опасност както за отделния човек, така и за общността“, допълни патриархът.

За него войната е зло.

„Преди малко казах, че всеки пастир и архипастир би трябвало да бди и да бъде войн за опазване на мира, душевния мир. А душевният мир и взаимоотношенията между човеците се нарушават от много неща“, смята той.

Запитан дали споделя виждането на покойния патриарх Неофит, който в последното си обръщение заяви: „Господ, Бог и Светата Църква благославят само онази армия, която не проявява агресия, а единствената ѝ цел е да пази и отбранява своя народ“, патриарх Даниил заяви:

„Мисля, че при такива конфликти, когато са намесени страшно много сили - в днешно време тенденциите, които са с избора на новия американски президент, мисля, че нормалността се завръща в обществото и по друг начин ще се погледне въобще върху тези конфликти. Така че да оставим политиката на политиците. И да си гледаме нашата пастирска дейност, защото ако ние се борим да опазим мира в себе си така, че да не правим зло на човеците около нас, няма да има и войни.“

Според него е необходимо хората да се предпазват от пристрастия и от посяване на неща, които водят до омраза, до разделение.

При една война е казано „първата жертва, това е истината“. Голяма отговорност е и на политиците, и на духовните пастири, все пак да свидетелстват за истината, да предпазват паството си, да предпазват поверените им хора от въвличане в неща, които водят до страсти, до изостряне на конфликт, до нагнетяване на проблема. А напротив – да се погледне трезво. Винаги сме призовавали към разговор, а не към ескалация“, допълни патриарх Даниил.

„Интересното в конфликтът между Русия и Украйна беше, че диалогът се препятстваше. Странно защо. Всички говорят за мир, а в същото време казват „няма“. Забраняват се преговори, забранява се диалогът. Това не е нормално“, заяви още Негово светейшество.

Патриархът смята, че гласът на Доналд Тръмп е гласът на разума.

„Доналд Тръмп беше заявил, че още преди да встъпи в длъжност, ще уреди този конфликт. Сега казва, че са му необходими шест месеца, а може би и по-кратко време. Заявил е ясно намерението си да регулира този конфликт, защото той говореше много трезво. Казва: „Там умират хора, там умират хора. Необходимо е да се спре убиването в тази братоубийствена война“. И това е глас на разума. Аз мисля, че това е глас на разума, и Дай Бог да се прекрати тази братоубийствена война“, заяви още духовният глава.


В категории: Животът


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
9
Коментара
Флагман.БГ Пускаме тото само в евро Пускаме тото само в евро 03/01/2026, Събота 09:40 0
9
Коментара по темата
9.
На многая Ролекс
13.01.2025 09:40:28
4
0
за Дядо Патриарх за да е скъпо украсасена благославящата му ръка!
8.
Mers
13.01.2025 09:25:33
4
8
Чудя се надолу един боклук ли се е клонирал да плюе, или да двама. Най-накрая имаме млад активен Патриарх. Господ здраве и сила да му дава!
7.
Хахаххаха
13.01.2025 07:52:02
8
7
Данаил да не са му дали процент от Безмитните цигарки на Патриарх Гундяй с часоеника за.милион и половина евро,че е станал толкова.запален тръмпист..
Пома Данаил проповядва павликянска ерес,ики както пише Хрониста фридрих и той от учениците на дявола Паил
6.
*********
13.01.2025 00:53:04
5
4
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
5.
*********
13.01.2025 00:40:22
5
2
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
4.
Z
12.01.2025 23:16:51
5
8
Религиите нямат нищо общо с Бога. Бог е създал хората да живеят мирно и щастливо по божиете правили а не по правилата на религиите и партиите. Този от снимката и идея си няма кой е Бог, и за какво иде реч..
3.
Бонго Тцонго
12.01.2025 21:25:36
10
16
Сатанаил ли е тоя, баща му агент на ДС и дядо му също
2.
10q
12.01.2025 21:24:15
11
12
Тръмп е радост за копейките така, както Гешев беше радост за манговци и нискочели лошогледащи мутри.
1.
Циркаджии
12.01.2025 21:19:34
6
8
Лаладжии
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Григор Димитров започва сезона срещу квалификант на турнира в Бризбън Григор Димитров започва сезона срещу квалификант на турнира в Бризбън Двукратният шампион се завръща на любимия си турнир с амбиция за силен старт на 2026 година Задръствания и затруднения по границата с Гърция  Стачни действия и фермерски блокади създават сериозни забавяния и в двете посоки Огромно дърво падна върху кола в София и по чудо няма пострадали  Огромно дърво падна върху кола в София и по чудо няма пострадали  За днешния ден е обявен жълт код за силен вятър в редица области, сред които София-град,  Добрич, Варна, Бургас и други Как трудните разговори водят до успех и 5 съвета за успешна 2026 г.  Как трудните разговори водят до успех и 5 съвета за успешна 2026 г.  Постиженията не идват от мотивационни фрази, а от смелостта да действате там, където обикновено отстъпвате Опасни условия за туризъм в планините, заради бурни ветрове и заледени терени във високите части Опасни условия за туризъм в планините, заради бурни ветрове и заледени терени във високите части Планинските спасители предупреждават, че времето остава рисково, а една грешка може да струва скъпо 31 български учени посрещнаха 2026-а на светло в Антарктида 31 български учени посрещнаха 2026-а на светло в Антарктида Минус 12 градуса, непрекъсната дневна светлина и една обща мисия  да превърнат Антарктида в дом за Нова година Как се отразява въвеждането на еврото на таксиметровите услуги Как се отразява въвеждането на еврото на таксиметровите услуги Клиенти, плащащи в евро вече има, но са чужденци Силни пориви на вятъра и облаци над България, до 15° по морето Силни пориви на вятъра и облаци над България, до 15° по морето Температурите временно се повишават, най-топло ще бъде в Бургаско 20-годишен дрогиран с кокаин катастрофира на пътя Бургас-Айтос в първите часове на Новата година 20-годишен дрогиран с кокаин катастрофира на пътя Бургас-Айтос в първите часове на Новата година Млад мъж самокатастрофира с „Ауди А4“, отказа кръвна проба и беше задържан от полицията Прогнозите за 2026: Финансова криза и начало на нов световен ред Прогнозите за 2026: Финансова криза и начало на нов световен ред Астролози и ясновидци описаха в детайли предстоящата година. „Флагман“ ги проследи за вас
Светльо Витков остро срещу новогодишните програми: „Върхът на падението“ Светльо Витков остро срещу новогодишните програми: „Върхът на падението“ Лидерът на „Глас народен“ разкритикува празничните програми на големите телевизии, думите му предизвикаха бурна реакция в социалните мрежи Челси се раздели с Енцо Мареска по средата на сезона Челси се раздели с Енцо Мареска по средата на сезона Лондонският клуб обяви раздялата с италианския мениджър въпреки спечелените трофеи и борбата за място в Шампионската лига Кран Монтана в шок: броят на загиналите след новогодишния взрив продължава да расте Кран Монтана в шок: броят на загиналите след новогодишния взрив продължава да расте Швейцарските власти говорят за десетки загинали и над 100 ранени, обявено е извънредно положение в кантон Вале Мелания прикова погледите със сребърната си рокля, а Тръмп си пожела мир за света Мелания прикова погледите със сребърната си рокля, а Тръмп си пожела мир за света Първата дама впечатли с визията си на новогодишното парти в Мар-а-Лагою Полуголи в новогодишната нощ, как британците не признаха студа  Полуголи в новогодишната нощ, как британците не признаха студа  От Темза до Манчестър, може да се нагледате къси поли, ризи с копчета „по избор“ и минусови температури Рождениците на 1 януари: личности, които бележат обществения, културния и политическия живот Рождениците на 1 януари: личности, които бележат обществения, културния и политическия живот От наука и изкуство до политика, спорт и световна сцена – кои известни личности празнуват рожден ден днес Шоу в НБА и драма за Спърс: Сан Антонио надви Никс, но загуби Уембаняма Шоу в НБА и драма за Спърс: Сан Антонио надви Никс, но загуби Уембаняма Джулиан Шампани с рекордни 36 точки и 11 тройки, но контузията на Виктор Уембаняма помрачи зрелищната победа над Ню Йорк Дан Петреску се бори с тежко онкологично заболяване Дан Петреску се бори с тежко онкологично заболяване Румънската футболна легенда преминава през химиотерапия, близките му са до него в най-трудния момент Кървава Нова година в Швейцария: взрив в бар уби най-малко 10 души Кървава Нова година в Швейцария: взрив в бар уби най-малко 10 души Мощна експлозия разтърси елитния курорт Кран Монтана, десетки са ранени, болниците в региона са препълнени Пожар в претъпкан бар взе десетки жертви в Новогодишната нощ Пожар в претъпкан бар взе десетки жертви в Новогодишната нощ В луксозния швейцарски ски курорт Crans-Montana - полицията е въвела временна забрана за полети
Венци Стефанов, президент на Славия Венци Стефанов, президент на Славия Повече няма да позволя да ми се качват на главата. Виц на деня Виц на деня - Защо от България не емигрират политиците?
- Защото от България има изтичане на мозъци, а не на задници.
Виц на деня Виц на деня В габровси ресторант клиент пита:
- Защо три варени яйца са по-скъпи от три бъркани?
- Защото варените можете да ги преброите.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българинът става от масата само ако много му се пикае. За всичко останало става жена му!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори