Голям български завод фалира, стотици отиват на улицата
Близо 540 души от района на Стара Загора са без работа
Завод-гигант у нас спря работа заради скъпия ток и остави стотици работници без препитание. Най-голямото леярско предприятие за черни метали у нас, за отливки от ферографитен чугун, преустанови дейността си. Близо 540 души от района на Стара Загора са без работа, а производството на отливки за машиностроенето и автомобилната промишленост е прекратено.
„Месечно консумацията ни е над 2000 мегаватчаса консумация. Електроинтензивно предприятие сме и за топенето на метала използваме електричество“, казва изпълнителният директор на предприятието инж. Славин Янакиев.
Електроенергията е огромно перо в себестойността на продукта. „Както цената да скача два, три, четири пъти, че есента имаше и десет пъти, това просто е пагубно за нас. И ако на следващия ден се случи такава цена, пък ние не можем да я предвидим, а пък не можем да спираме и пускаме такова тежко производство и това нещо ще донесе огромни загуби“, обясни още Янакиев. На разговорите вчера енергийният министър призова бизнеса да не увеличава цените на продукцията си до подновяването на компенсациите.
„Когато има възможност да се продава, а то по-голямата енергийна система е държавна, и се печелят тези огромни средства, една част от тях да се заделя за компенсации на индустрията, защото тя трябва да оцелее. И не само индустрията. Тук са навързани училища, детски градини, болници всичко което е на свободния пазар на електроенергия“, заяви още Янакиев. Въпреки обещанието от държавата, работодателите излизат на протест следващата сряда.
В Полша състраданието към украинците се превърна в презрение: Какви ще са последиците?
Мечка откъсна бронята на кола, малките ѝ били край пътя
50-тонен турски автовоз се заклещи на булевард в Русе
Приморско отново дава старта на голямата колоездачна обиколка: Пелотонът поема към Бургас
Търговската война удря и тоалетната хартия: Цените в САЩ удариха тавана
Разследват длъжностно престъпление в МЗ заради лиценза на дентална клиника, в която почина дете
Община дава до 10 000 евро за трето и всяко следващо дете в битка с демографската криза
Малко Търново събира рок, спорт и Странджа: Сигнал дава тон на тридневния празник
Стюардеса на Air France спечели знаково дело: Съдът призна рака ѝ за професионално заболяване
БАБХ потвърди антракс във ферма с 205 говеда край Ловеч
Гръцката сензация Константинос Аргирос разтърси Бургас с най-големите си хитове (СНИМКИ/ВИДЕО)

"и да предотвратят всякакви там протести." - какви протести? Срещу какво ще протестираш бе, про'с'так неграмотен?
Нали искате ЕС? В ЕС енергията е скъпа. Какво ревеш?!
При много народ трябва да играе правата лопата направо през суратя.