×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • От днес плащаме такса за посещение на фонтана Треви в Рим
  • Правят панорамна площадка на „Чудните скали“
  • Германия арестува петима за доставки на руски отбранителни фирми
  • Отвлякоха жена от автобус на автогарата в Плевен
  • Над 1200 снегорина обработвали пътищата у нас
  • Президентът започва консултациите за служебен премиер с ГЕРБ и ПП-ДБ
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Завършилите БСУ юристи са с най-сериозна реализация


Завършилите БСУ юристи са с най-сериозна реализация
Бургаският свободен университет е на второ място след СУ "Кл.Охридски" по брой реализирани председатели на съдилища
08 Януари 2025, Сряда, 17:18 ч.
Автор: Флагман.БГ

1По група от десет индикатора (сред които „Съотношение към осигурителните доходи за региона“, „Регионална реализация на позиция за висше образование“, „Безработица сред завършилите спрямо средната за региона”, “Регионална значимост“ и др.), касаещи реализацията на пазара на труда и регионалната значимост, БСУ е на второ място (с 1 точка разлика) след Нов български университет.

Завършилите специалност „Право“ в Бургаския свободен университет (БСУ) са обявени като най-сериозно реализиралите се кадри в съдебната система на страната. Това сочат данните в изготвения от Института за пазарна икономика (ИПИ), с подкрепата на Фондация „Фридрих Науман“ доклад „Юридическото образование и кадровата политика в правосъдието – анализ на образователните тенденции сред ръководните кадри“.

Данните в доклада показват, че 13% от ръководните кадри в съдебната система са завършили БСУ и следват завършилите Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ), които са 34%. Отчитайки, че броят на завършващите тази специалност в най-старото висше училище е много по-голям и факта, че стажът в системата на заемащите тези позиции често е над 25 години (доближаващи се до първите випуски на БСУ), това е равносилно на водещо място за Бургаския свободен университет. Освен завършилите СУ и Академията на МВР (която от дълги години не е в системата на обучението по спец. „Право“), само в три други висши училища са завършилите членове на Висшия съдебен съвет (ВСС), а с най-голям дял от трите (общо 10 % от членовете на ВСС) е БСУ. В доклада си ИПИ използва публично достъпни регистри и бази данни на официални институции. Общият брой на съдиите и ръководните кадри сред тях е изведен от Списъка на действащите съдии по реда на чл. 29 д, ал. 1 от ЗСВ и чл. 5 от Правилата за провеждане на избори на членове на Висшия съдебен съвет от съдиите, прокурорите и следователите.

С решение на Великото народно събрание от 18 септември 1991 г., БСУ е сред първите три висше училища създадени след промените в нашата страна и исторически първото със статут на университет в Източна България. Университетът е и първият в Източна България с призната специалност „Право“. Доказателство за сериозната подготовка е практиката възпитаниците на специалност „Право“ в БСУ да се явяват и да печелят с най-високи резултати конкурси в съдебната система с десетки, а понякога и със стотици кандидати за едно място.

Част от другите данни в доклада на ИПИ  са извадкови - по индикатори в Рейтинговата система на висшите училища в Република България (РСВУРБ), администрирана от Министерството на образованието и науката. По най-съществените за подготовката на кадрите, БСУ неизменно е сред първите три висши училища в професионално направление „Право“. На първо място е по индикатора „Удовлетвореност от учебната среда“, а на второ – след Университета за национално и световно стопанство (УНСС) по комбинацията от критерии – „Интензивност на преподаването“, „Значимост на учебния процес за преподавателите“ и „Ексклузивност на преподавателския състав“.

По група от десет индикатора (сред които „Съотношение към осигурителните доходи за региона“, „Регионална реализация на позиция за висше образование“, „Безработица сред завършилите спрямо средната за региона”, “Регионална значимост“ и др.), касаещи реализацията на пазара на труда и регионалната значимост, БСУ е на второ място (с 1 точка разлика) след Нов български университет. Използването на индикатор “Безработица сред завършилите” за професионално направление „Право“, при което реализация на голяма част от кадрите е в свободни професии не е релевантно за сравнение, но дори и да се отчетат констатираните в РСВУРБ 3,9% - за випуска от БСУ те се равняват се на под 2 души.

Според индикаторите „Международна мобилност“ и „Възможности за международна мобилност“ на студентите по право, БСУ е на трето място през 2024 – годината, в която деканът проф. д.н. Мария Нейкова и зам.-деканът на Центъра по юридически науки доц. д-р Славка Димитрова осъществиха преподавателска мобилност в най-голямото висше училище на континента – Университета на Южна Африка. Не случайно директор на международното направление на арбитражния съд на страните от Африка е сред първия наш випуск юристи на БСУ. През 2024 г. БСУ бе сред създателите на Европейскя университет на пристанищните, островни и крайбрежните територии – алианс на висши училища от 12 държави, утвърден по програма „Еразъм+“ на ЕС.

 


В категории: Просвета , Темида


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Флагман.БГ В коя страна правят най-много се*с? В коя страна правят най-много се*с? 02/02/2026, Понеделник 21:57 2
Флагман.БГ Има ли значение в колко часа закусваме Има ли значение в колко часа закусваме 02/02/2026, Понеделник 21:18 0
Флагман.БГ Февруари носи финансов успех за тази зодия Февруари носи финансов успех за тази зодия 02/02/2026, Понеделник 21:00 0
Тервел ИЛИЕВ Малкият дронго лъже на поразия, за да се храни Малкият дронго лъже на поразия, за да се храни 02/02/2026, Понеделник 20:20 0
България Всички новини
Вярващи от други градове разчистиха Бургаския манастир от падналото дърво Вярващи от други градове разчистиха Бургаския манастир от падналото дърво Сред доброволците, откликнали на зова за помощ на майка Ксения няма нито един бургазлия Дали Стефан Данаилов и днес би пял със същото настроение „Мама, я льотчика люблю“? Дали Стефан Данаилов и днес би пял със същото настроение „Мама, я льотчика люблю“? Докато едни политически „льотчици“ набират височина, други губят тяга и започват да пропадат Европейското първенство по стрелба събира 800 състезатели в Бургас Европейското първенство по стрелба събира 800 състезатели в Бургас Континенталният шампионат се провежда у нас за първи път от близо 30 години и превръща Бургас в център на европейската стрелба Инж. Петър Кънев приветства участниците в конференция, посветена на Освобождението Инж. Петър Кънев приветства участниците в конференция, посветена на Освобождението Чрез провеждането на конференцията беше отбелязана годишнината от Руско - турската освободителна война и отново бяха разисквани важни за историята въпроси Зловещи детайли за убийството в хижа „Петрохан“: И тримата са улучени в главата Зловещи детайли за убийството в хижа „Петрохан“: И тримата са улучени в главата По неофициална информация в изоставената хижа има оръжие Киберексперт: Дори и при хакерска атака, козметиците носят отговорност за камерите Киберексперт: Дори и при хакерска атака, козметиците носят отговорност за камерите Представителите на салона в ж.к. "Меден рудник", предлагащ лазерна епилация, отрекоха да са разпространявали кадри, но това не ги оневинява  Трима убити край изоставена хижа до Годеч, районът е блокиран от полиция Трима убити край изоставена хижа до Годеч, районът е блокиран от полиция Окръжният прокурор на София е на място, разследват се всички версии за кървавия инцидент Биткойн падна под 75 хиляди долара и пазарът остава под натиск Биткойн падна под 75 хиляди долара и пазарът остава под натиск Криптопазарът отчита масови ликвидации и липса на фактори за възстановяване Кола падна в река Лева край Враца след поднасяне на заледен път Кола падна в река Лева край Враца след поднасяне на заледен път Фолксваген "Голф" е напълно смачкан след инцидент на моста преди село Згориград   За тази фолкаджийка изневярата била нещо нормално За тази фолкаджийка изневярата била нещо нормално Скандалната певица открито заяви, че за нея няма нищо шокиращо в това една жена да кръшка
За бедстващите пенсионери все няма пари За бедстващите пенсионери все няма пари За кратко време тези хора плюят на честта и достийнството си, губят ума си, смятат пенсионери Фирми от ОАЕ преговарят за част от активите на "Лукойл" Фирми от ОАЕ преговарят за част от активите на "Лукойл" Във фокуса е търговският филиал "Литаско", който притежава бургаската петролна рафинерия  София кръсти улица на Тери Пратчет София кръсти улица на Тери Пратчет Той е най-продаваният автор във Великобритания през 90-те години на XX век. Марин Петков е близо до трансфер в Саудитска Арабия Марин Петков е близо до трансфер в Саудитска Арабия Левски договори процент от бъдеща продажба, а Билал Бари води преговорите Без Карлос Алкарас на ATP 500 турнира в Ротердам Без Карлос Алкарас на ATP 500 турнира в Ротердам Световният номер 1 е съобщил, че има нужда от почивка Цената на златото и среброто спада под натиска на поскъпването на щатския долар Цената на златото и среброто спада под натиска на поскъпването на щатския долар Рязката разпродажба от 2024 г. продължава да определя пазара на благородни метали на фона на политиката на Федералния резерв Товарен кораб за Бургас аварира в Босфора Товарен кораб за Бургас аварира в Босфора Корабът е бил изведен от опасната зона с помощта на два влекача и впоследствие закотвен в пристанището Бююкдере, информира „Хабер7“ Осъденият до живот Стив Райт призна за още едно убийство Осъденият до живот Стив Райт призна за още едно убийство Серийният убиец от Съфолк се призна за виновен в убийство, извършено 9 години преди серията престъпления в Ипсуич Почина 10-месечната внучка на Снуп Дог Почина 10-месечната внучка на Снуп Дог Дъщерята на рапъра Кори Броудъс съобщи трагичната новина в социалните мрежи Четирима души починаха, след като лепнаха „мистериозна болест“ на популярна туристическа дестинация Четирима души починаха, след като лепнаха „мистериозна болест“ на популярна туристическа дестинация Заразата обикнове се предава чрез храна, вода и хора и се причинява от замърсени изпражнения
Драгомир Стойнев, БСП Драгомир Стойнев, БСП Триъгълникът на властта се превръща в Бермудски, който поглъща политици, несъгласни с мнението на улицата
Виц на деня Виц на деня - Дядо, как се запозна с бабичката?
- По интернет.
- Ама по онова време не е имало интернет?!
- Чакай бе, ти за коя бабичка питаш?
Виц на деня Виц на деня - Какво работите?
- Ланшафтен дизайнер.
- А на практика какво означава?
- Карам булдозер.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук - Кое е най-ужасното нещо, което сте правили за пари?
- Да ходя на работа!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори