9-годишният Божидар Петров спаси Богоявленския кръст в Камено
Млад герой се издигна над останалите в традиционния ритуал
9-годишният Божидар Петров спаси Богоявленския кръст в Камено, като стигна първи до Светинята в надпревара с още шестима млади мъже. Те станаха част от най-вълнуващия ритуал на днешния празник, който традиционно събира много граждани в Камено.
Преди хвърлянето на кръста в утрото на Йордановден, отец Серафим Димитров отслужи празнична Света литургия и пожела на всички здраве и благоденствие. След това миряните се отправиха в общо шествие към брега на река Айтоска. Там бе осветена водата, след което дойде ред на най-емоционалното от днешния празник – надпреварата за богоявленския кръст.
В ритуала се включиха седем млади мъже, но най-малкият сред тях – Божидар Петров – с невероятна ловкост и сила на духа успя да спаси кръста. Всички, събрали се край реката, поздравиха именика Божидар и целунаха кръста за здраве.
Кметът на община Камено Жельо Вардунски поздрави победителя и всички участници в спасяването на Богоявленския кръст. Той подчерта, че Камено е под знака на доброто и както днес мъжете и момчетата на града спасиха с лекота и с доброта в сърцата Богоявленския кръст, така добра и успешна ще бъде новата 2025 година за всички жители на общината. Кметът връчи на именика, който спаси кръста, парична награда от Община Камено. Всички мъже и момчета, които се надпреварваха за кръста, също получиха подаръчни комплекти от Община Камено.
Седем кораба получаваме от Белгия и Нидерландия заради мините в Черно море
Пожар на метри от релсите блокира влаковете край Петрич
Пиян шофьор погуби тийнейджърка, влиза в затвора
Световен колос обяви трансфер на Мони Николов
Как да направим перфектни пържени картофи
17 години затвор за жестоко убийство
Завръща ли се на корта Карлос Алкарас
08/07/2026, Сряда 18:40
0
Как да приготвим майсторска шкембе чорба вкъщи
Андреа и Галена взривиха Слънчев бряг, качиха се заедно на сцената
Гръцката звезда Янис Плутархос идва в Поморие с грандиозно шоу и впечатляваща сценична продукция
Васил Божков атакува "Магнитски" в американски съд
„Тръпка за Световно“ навлиза във втората си половина с победители в над 15 града
