Проект на Община Камено избран за стратегически по Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027
Съвместно с РДПБЗН Бургас изграждат система за предотвратяване на бедствия и горски пожари
В Камено ще бъде изградена модерна сграда за пожарната служба. Ще бъде осигурен и нов пожарен автомобил с възможности за използване и в неурбанизирана територия. Това се предвижда при реализиране на два български проекта, финансирани от Програма Интеррег NEXT “Черноморски басейн” 2021-2027 и получили статут на стратегически от управляващия орган и ще бъдат обект на специални мерки за наблюдение и комуникация.
Проектите са „Co-Resilience – Сътрудничество за изграждане на капацитет за устойчивост на общността при горски пожари и ранно предупреждение в Черноморския басейн“ и „EfxINNOs: Създаване на иновативна мрежа за трансфер на морски технологии за подобряване на прехода към устойчива синя икономика в Черноморския басейн“.
Изграждат нова пожарна в Камено за 1 млн. лв., купуват и специализиран автомобил
Проект „Co-Resilience“ се изпълнява от Областна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас и Община Камено. Той е насочен към развитието на транснационално сътрудничество в стратегическите области и имат добри перспективи за въздействие върху местните икономики и хората, живеещи в двете области. Предвижда се в рамките на изпълнение да се разработят планове за предотвратяване на бедствия и мерки при възникване на горските пожари в региона. Ще се провеждат обучения за координация и реакция при възникване на трансграничен пожар.
Със средства от проекта е планирано изграждането на Мобилен център за информация и превенция в Молдова, център за обучение в Истанбул, Турция, пожарна станция в област Одеса, Украйна. Ще бъде разработена и съвместна програма за обучение за превенция и ще се изгради мрежа от младежи доброволци. За децата ще се създаде и „Горско училище“, където ще получават специално обучение за важността и опазването на горите.
Предвижда се и провеждане на международна конференция по теми, свързани с горските пожари.
Общата стойност на проекта е близо 1,5 млн. евро. Водещ партньор е Главна дирекция по горите на Истанбул – Република Турция.
Целта на българските партньори е да се изгради модерна сграда за пожарната служба в град
Камено, където ще бъде стациониран нов пожарен автомобил с възможности за използване и
в неурбанизирана територия.
Повече информация за двата стратегически проекта, както и за останалите проекти в изпълнение, може да намерите на страницата на програмата: https://blacksea-cbc.net/interreg-
next-bsb-2021-2027/projects.
Металът пази хората, бетонът инфраструктурата: Нов спор за мантинелите по магистралите
Фатален челен удар край Владая: Жена загина, пътят София - Перник е блокиран
Пакистанец показа красотата на Пловдив и стана TikTok звезда, но клиповете му предизвикаха скандал
Радев отсече за самолетите на САЩ: Никакви бойни действия от България
Мълния покоси стадо в Босна: Загинаха близо 30 овце
Отиде си гласът на Силистра: Почина журналистът Пеню Николов
Асен Василев скочи срещу управляващите заради прага за ДДС
Фатална катастрофа на натоварения път София - Перник
Германия взима крути мерки след ужасния влаков инцидент с млад охранител от България
Фатална катастрофа край морето се размина с условна присъда... засега! Почернено семейство скочи срещу съда
След протести в Украйна, Зеленски с извънредно решение
Опасно време в сряда! Наводнения заплашват Бургас и Варна

Последният да загаси ламбата