×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда


Първата коледна картичка у нас е направена в Русе, вижте как изглежда
Поздравителният адрес е сътворен в Лондон в далечната 1843 година.
25 Декември 2024, Сряда, 20:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите колекции в света

"Весела Коледа и Щастлива Нова Година". Това е посланието на първата в света коледна картичка. Тя е изработена през 1843 г. по идея на директора на лондонския музей "Виктория и Албърт" Хенри Коул, който в качеството си на неин съавтор прави истинска революция, докарвайки солидни печалби.

А ето и историята на картичката. Държавният служител бил твърде зает с организацията на предстоящо изложение и нямал достатъчно време да напише своите пожелания до роднини, колеги и приятели, както правел преди. Така му хрумнала идеята да изработи рисунка с  пожелание, което да се изпрати на всички свои близки. И, речено - сторено. Със съдействието на британския художник Джон Хорсли той сътворява първообраза на коледната картичка.  Тя представлява триптих - в центъра около богата трапеза е изобразено семейство Коул, а на страничните сцени са изрисувани библейски сцени - обличане на бедните и хранене на гладните. 

Джон Коул поръчал 40 картички за приятелите си, от които днес 12 са в частни колекции и имат изключително висока стойност. Година по-късно - през 1844-та се произвеждат общо 1000 картички със "сцената" на семейство Коул. Всяка от тях е струвала 1 шилинг, което било равно на средната седмична надница.

Отличителното при британските поздравителни картички е, че те рядко показват зимни или религиозни пейзажи. По тях с фино перо са изографисани цветя и феи, които напомнят на човека за настъпването на предстоящата пролет.

Хумористичните и сантиментални изображения на деца и животни също са доста популярни, както и все по-сложните форми, декорации и материали. Масовото производство на коледни картички от различни компании започва след 1860 г. като през 50-те години на 20-ти век те стават световен хит.  Такъв пример е широко признатата марка Hallmark Cards, създадена през 1913 г. от

Джойс Хол и брат му Роли. Двамата печелят от производството си по време на Първата световна война, когато хората масово търсили и купували картички, за да поздравят роднините си на фронта. Световните войни дават повод за изработване на картички с патриотична тематика.  Носталгичните, сантиментални и религиозни изображения продължават да се радват на популярност като и през 21 век репродукциите на викториански и едуардски карти стават хит.

Първите коледни картички от Великобритания пристигат в Америка през 1850 г. Тук обаче те били много скъпи и в началото се считали привилегия на по-богатите.  През 1875 г. печатарят Луис Пранг, който бил полски емигрант, започва масово производство на картички, използвайки технологията на пълноцветния печат. Той продавал по около 5 милиона екземляра всяка година. През 1915 г. пък Джон Хол и братята му създават картички "Холмарк" (Hallmark), които са много известни по цял свят и днес.

Първата коледна картичка в Русия била сътворена през 1898 г. от известните  художници Александър Бенуа и Иван Библин като парите от продажбата на тиража й отивали за благотворителни цели. Следва внос на напечатани коледни картички от Европа без надписи. Изписването било дело на калиграфи, което правело изкуството на създаване и изпращане на коледни картички твърде скъпо за всеки джоб.

В България първата коледна картичка е изпратена по пощата през 1885 г. Традицията датира от времето на княз Фердинанд, първият притежател на подобна честитка. И до днес семейството на Симеон Сакскобурготски притежава една от най-богатите и ценни колекции в света от поздравителни коледни и новогодишни картички.

Първите картички за нашия пазар били печатани в Германия, след което у нас се добавял текст на български език.  Най-масово картичките се разпространявали в крайдунавските градове Русе, Лом, Видин, тъй като модата идвала от Виена. 

В началото на 20-ти век русенската печатница "Модерно изкуство" произвела първите картички в България. Днес в Историческия музей в Горна Оряховица може да се види уникална експозиция от пощенски картички, повечето от които са коледни. Общият им брой надхвърля 10 000, като много от експонатите са с голяма антикварна стойност.

Предпочитените от цял свят поздравителни картички по всички поводи обаче, остават дигиталните. 






Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Коментари
Емел МАХМУД МВР спря гонки с коли, двама са арестувани МВР спря гонки с коли, двама са арестувани 11/07/2026, Събота 14:27 1
0
Коментара по темата
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Още една такса за Temu, Shein и AliExpress, сметката скача с поне 6 евро Към митото от 3 евро се готви налог за обработка на пратките, но окончателният му размер още не е определен Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Новото Виенско колело в Бургас отвори врати, вижте какви са цените на билетите (ВИДЕО) Дрон на Флагман показа как изглежда новата атракция в Морската  Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Шефът на хирургията в „Сърце и Мозък“ разкри как са изтръгнали от смъртта оцелелия от касапницата на „Тракия“ Бързата и професионална реакция на екипа в клиниката по хирургия предотврати фатален изход за 46-годишния пациент, който беше с тежки травми на черния дроб и ребрата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Два електрически автомобила изгоряха като факли в бургаския кв. Сарафово (СНИМКИ) Около 3 ч. тази нощ летовници са чули изключително силни експлозии и са подали сигнал до тел. 112 От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас От 13 юли започва строежът на първото кръгово по бул. "Захари Стоянов" в Бургас Затварят връзката до магазин Даниста, а движението при Капчето ще бъде затруднено МВР спря гонки с коли, двама са арестувани МВР спря гонки с коли, двама са арестувани Областната дирекция на МВР в старопрестолния град започна безкомпромисна война срещу автохулиганите и нелегалните състезания в градска среда Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА) Пиян софиянец с 1,59 промила се заби в ТИР край Симитли (СНИМКА) Катастрофата блокира едната лента към Кулата, а движението беше възстановено след близо два часа Държавата и нейните институции са създали пътна анархия Държавата и нейните институции са създали пътна анархия Прокуратурата трябва да разследва кой е предложил, написал и подписал наредбата, с която се приема по българските пътища да има такива мантинели, настоява Красимир Георгиев Мистериозен полет: Самолетът на Нетаняху кацна за 47 минути в София Мистериозен полет: Самолетът на Нетаняху кацна за 47 минути в София Крилото на Сион пристигна от израелска военна база и се върна обратно, без властите да съобщят причината за краткия престой
Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Масов навик съсипва хиляди смартфони! Вижте фаталната грешка, с която моментално изгаряте екрана Повечето потребители редовно пръскат устройствата си с опасни препарати, без да подозират, че химикалите необратимо разяждат защитния слой на дисплея Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Ад на „Калотина“! Сърбите се спасиха с хитър ход, хиляди българи и чужденци са в капан на границата Комшиите пуснаха експресна „бърза писта“ само за свои граждани, докато колоните от гастарбайтери блокираха пунктовете под жаркото слънце Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Не е модерно, но защо Макрон продължава да носи слънчеви очила на закрито Елисейският дворец обясни, че френският президент се възстановява от лек очен проблем, който причинява дразнене и чувствителност към светлина Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Тъжна развръзка: Разкриха от какво е починала Едже Иртем от „Шербет от боровинки“ Окончателната аутопсия сочи алкохолно отравяне, а мистерията около внезапната смърт на 35-годишната актриса приключи Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Гърция погва Airbnb имотите, българи рискуват глоби до 20 000 евро Проверяват се данъчна регистрация, приходи, пожарогасители, детектори за дим, застраховки и дали жилището изобщо може да се отдава на туристи Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Федерален съд в Ню Йорк нареди парите да бъдат преведени на писателката след изчерпване на възможностите за обжалване
Румен РАДЕВ Румен РАДЕВ Ще подкрепяме Украйна според възможностите си, а такива нямаме Виц на деня Виц на деня Бабички питат дете пред блока:
- Ти, чий син си, бе бабе?
- Ами, ние с татко не знаем, а мама не ни казва...
Виц на деня Виц на деня - Скъпа, няма нужда да ревнуваш! В леглото си по-добра от всички твои приятелки. Статус във фейсбук Статус във фейсбук Попитах в женски форум как да кача няколко килограма, че съм хърбава. Толкова нови псувни и клетви научих...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори