×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Пеевски внесе в НС предложение за закриване на Антикорупционната комисия
  • Пристигнаха двата самолета за борба с пожарите от Швеция
  • Държавата отпуска 900 хиляди лв. помощи за пострадалите при пожарите
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Спецченгета са убити в апартамент в столичен квартал


14 Декември 2024, Събота, 10:50 ч.
Автор: Флагман.бг

В средата на 90-те години иранците са изместени от родни групировки от българския наркопазар, но дотогава те владеят солидни територии в София

31 години след 6 декември 1993 г., едно цяло поколение вече не знае, че в началото на демокрацията българската полиция се сблъсква директно с тежката престъпност. Тогава се появяват т.нар. борчески групировки, които поемат контрабандата, наркоразпространението, проституцията и силовото застраховане.

В хаоса на промените службите за сигурност не успяват да контролират навлизането на чужди бандити в страната – чужденци, които създават свои групи за продажба на дрога, грабежи и сутеньорство, пише "Телеграф".

Полицаи разказват, че в началото на 90-те години в центъра на София са действали ирански бандити, които били доста силни и конкурентоспособни в подземния свят в България.

Търговци на смърт Така се стига до декември 1993 г., когато София настръхва след стрелба по трима спецполицаи от Столичната служба за борба с организираната престъпност. Двама от тях загиват, третият оцелява. Убийците са ирански наркотрафиканти и улични пласьори на хероин и марихуана.

В средата на 90-те години иранците са изместени от родни групировки от българския наркопазар, но дотогава те владеят солидни територии в София.

Родените в Техеран Амир и Мердат са в България от 1992 г., не пребивават легално, но никой не ги гони и те спокойно наемат квартири в София.

Продават хероин около баня "Мадара", 22-ра гимназия, подлеза на НДК, бившия ресторант "Хавана" на "Витошка". Първо живеят под наем в кв. "Мусагеница", по-късно се преместват във фаталния бл. 150 в жк "Надежда".

Около 10:30 ч. на 6 декември 1993 г. спецполицаите Андрей Григоров, Дафин Тодоров и Михаил Левянски отиват на адреса на иранците, под предлог че ще правят паспортна проверка. Звънят, отваря им Амир. Цивилните антимафиоти влизат в хола на двустайния апартамент.

На масата там има разпилян кафеникав прах, а наблизо везна. Полицаите имат оперативна информация, че двамата иранци са пласьори на хероин с високо качество.

Разузнавателна беседа Над половин година им е отнело, за да се доберат до имената и адреса им и в този ден отиват на „разузнавателна беседа“.

Това е метод в оперативната работа, с който се цели добиване на първоначална или уточняваща информация за хора, за които има непотвърдени данни, че извършват престъпления.

Първоначално Амир и Мердат признават, че търгуват с дрога и дори предават няколко пакетчета с хероин.

Спецполицаите започват да претърсват апартамента за още наркотици. Левянски отива в коридора, където проверява джобовете на дрехите по закачалките. В кожено яке открива кутийка патрони за пистолет „Макаров“. Тодоров е в стаята и намира патрон.

В следващия момент Амир вади пистолет и застрелва Григоров, който е в хола. Уцелва го в шията и отляво в гърдите. Пистолетът му е бил под възглавница на дивана, където е седял, когато полицаите започват претърсването. Другите полицаи вадят оръжието си, но Амир ранява Левянски. Мердат също стреля.

Яка престрелка Тодоров успява да се премести в кухнята и започва ожесточена престрелка – Мердат е ранен в ръката и бузата, но продължава да гърми. Куршум уцелва дулото на пистолета на Тодоров и той засича. Полицаят е тежко ранен – улучени са важни кръвоносни съдове на краката му. Той издъхва след 18 дни – на Бъдни вечер, във ВМИ. Изпадналият в безсъзнание Левянски се свестява, когато иранците вече са изчезнали.

В този момент, докато Тодоров и Левянски все още лежат ранени в апартамента, на вратата се звъни. Отпред е наркоман с прякор Кравата, който идва за поредните си дози. Иранците го пращат за такси и така с наетата кола те отиват в дома на наркомана.

Странно как шофьорът на служебния автомобил, с който са пристигнали тримата спецполицаи, не е забелязал излизането на иранците и наркомана и потеглянето на таксито. Шофьорът също е полицай – сержант.

Той не е знаел по каква задача офицерите са в блока, но имал нареждане да наблюдава входа, където влизат, и да следи за нещо изхвърлено от прозорец или балкон.

Затова капитан Тодоров със сетни сили допълзява до прозореца и изхвърля празния пълнител на повредения си пистолет, но помощ не идва, разказа неговата съпруга Лора.

Едва когато Левянски се свестява и успява да се добере до служебната кола, шофьорът й разбира какво е станало. Потегля за „Пирогов“ и оттам информира дежурната част на СДВР за престрелката в блока в „Надежда“. Григоров вече е мъртъв, а Тодоров - тежко ранен.

Полицията е на крак Полицията е вдигната на крака, но иранците са скрити в апартамента на наркомана. Криминалистите обаче влизат в дирите им за няколко дни и на 20 декември вечерта правят опит да ги задържат в градинка в кв. „Лозенец“. Иранците откриват огън по полицаите и са застреляни.

На 21 май 2002 г. в сградата на Столичната дирекция на вътрешните работи е открит мемориал в памет на загиналите полицаи – 11 са жертвите само от СДВР за периода 1993-2002 г. В тяхна памет и по идея на главния секретар на МВР, тогава ген. Бойко Борисов, е направен мемориалът.

На него е написано: „Помним ви“. Капитан Дафин Тодоров и колегата му Андрей Григоров са първите полицаи, по които стрелят престъпници.

"Последната ни сутрин. Тръгваме за работа тримата с детето. Спираме пред детската градина.

Той целуна дъщеря ни, пожелахме си лек ден и се разбрахме да се видим вечерта. Беше Никулден и щяхме да ходим на гости. Това беше последната ни среща - разказва съпругата на Дафин Лора. – Първото нещо, за което си дадох сметка е, че трябва да стана по-силна.

Първо заради него, докато беше ранен. И после, за да мога да отгледам дъщеря ни".

Лора работи в МВР, чувства се сякаш е заела мястото на Дафин, който загива само на 31 години. Неговата дъщеря вече е пораснала – уважаван български дипломат в европейските институции.


В категории: Ретро Флагман


7
Коментара по темата
7.
Прилича на слаба подготовка и в двата случая
04.05.2025 02:34:23
0
0
подп. Марин Чанев, който е една от жертвите при престрелката през 1994 г. в бл. 29 на столичния квартал. Тогава трима служители на Специализираното поделение за борба с масовите безредици са изпратени да охраняват среща на висши офицери от МВР с босове на набиращите сили групировки. Обсъжда се арест на Иво Карамански, за да се успокои обстановката. Цивилните барети Марин Чанев и Георги Георгиев-Индианеца вардят пред апартамента, но са разстреляни от свои колеги, помислили ги за бандити.
6.
пенсионер
14.12.2024 13:49:08
2
13
Внавечерието на коледните и новогодишни празници СТАВАТ ЧУДЕСА .
Не скопосана оперативна ОПЕРАЦИЯ по време на Бойко Борисов като главен секретар на МВР
5.
Ко праим сега
14.12.2024 12:59:34
4
16
С това започва всяко ченге, през 90те години ченгета сабираха подкупи отвсякаде, едва ли са ходили да ги арестуват а да приберат седмичния подкуп. Квито са търсили са го намерили
4.
Ченгесар
14.12.2024 12:55:48
3
18
При наркодилъри на беседа. Ходи ли са да им искат още пари на Иранците им писнало и ги гръмнали.
Стига с тия вицове за съвестно ченгета. Нарко бизнеса се вари от полицаите и децата го знаят
3.
До 1 също така
14.12.2024 12:30:02
3
7
От българите по-добри хора няма, не случайно първият човек е българин, защото е написано "Бог създаде човека по свой образ и подобие".
Те такива работи...
2.
До 1
14.12.2024 12:28:40
4
11
Абе иранците са виновни за всичко, даже извънземната инвазия ще се окаже ирански кораб ..."дроненосец"... Просто трябва да си дадем всички ресурси и цялото управление на страната в ръцете на украинци и израелци и ще заживеем в истинска утопия.
1.
Струва ми се, че визитацията е била за друго
14.12.2024 11:35:17
3
27
Дали полицията не е доила иранците и цялата тази приказка за ченгета борещи се с наркотрафиканти да е измислица?
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Жандармерия пази къщите на евакуираните от Плоски, хората говорят за чудо след пожара Жандармерия пази къщите на евакуираните от Плоски, хората говорят за чудо след пожара Над 300 души са били принудени да напуснат домовете си и още не могат да се върнат в селото Латински, биология и олимпийски амбиции – новата гимназия в Бургас, за която си струва да знаеш Латински, биология и олимпийски амбиции – новата гимназия в Бургас, за която си струва да знаеш Новата частна езикова гимназия „Едмънд Бърк“ в Бургас приема само 26 ученици за новата учебна година Легендата DJ Mascota идва в Бургас! DockTales се готви за гореща вечер под звездите Легендата DJ Mascota идва в Бургас! DockTales се готви за гореща вечер под звездите Очаквайте селекция от качествен хаус, клубни ремикси и заряд, който се усеща още от първия бийт, споделят организаторите Олио или свинска мас: Коя мазнина да изберем за пържене? Олио или свинска мас: Коя мазнина да изберем за пържене? За готвене при високи температури експертите препоръчват да се използват мазнини с висока точка на димене Сексуално насилие над деца в интернат, карат ги и да чистят дворове на съседите Сексуално насилие над деца в интернат, карат ги и да чистят дворове на съседите Почти 40 градуса е температурата в стаите в дома на ужасите, матраците са изтърбушени, а тоалетната чиния - счупена Гетото в бургаския кв. "Горно Езерово" започна да се превръща в джунгла Гетото в бургаския кв. "Горно Езерово" започна да се превръща в джунгла Местните винят кметския наместник в бездействие - виждал бетоновозите, но не предприемал никакви мерки Започват проверки в болници след като дете падна от втория етаж на МБАЛ-Карнобат Започват проверки в болници след като дете падна от втория етаж на МБАЛ-Карнобат ИА ,,Медицински надзор” се самосезира, министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов ще бъде запознат с резултатите Гейминг оборудване за лятото: Как да пътуваш и да не изоставаш от играта Гейминг оборудване за лятото: Как да пътуваш и да не изоставаш от играта Почитателите на електронните спортове - т.нар. eSports, имат верен помощник в залозите Ивелин Михайлов за пожарите: Ситуацията е катастрофална и ще става по-зле Ивелин Михайлов за пожарите: Ситуацията е катастрофална и ще става по-зле Той засегна темата за обезлюдяването на много родни села Загиналият рибар Стоян бил майстор занаятчия на мидените мрежи, утре щял да празнува рожден ден Загиналият рибар Стоян бил майстор занаятчия на мидените мрежи, утре щял да празнува рожден ден Помориецът подготвял за пакетиране черноморски култивирани миди, докато хванал щепсела на машината и ел.ток го убил на място
Японската "Баба Ванга" предрекла днешното цунами и коронавируса Японската "Баба Ванга" предрекла днешното цунами и коронавируса Ето подробности Куп комплименти полетяха към Лиз Хърли - фенове не могат да повярват, че е на 60 Куп комплименти полетяха към Лиз Хърли - фенове не могат да повярват, че е на 60 Известната дама се показа по леопардов бански костюм Масово нашествие от скакалци в Украйна Масово нашествие от скакалци в Украйна Ситуацията се усложнява от много фактори Чужденец държа 10 години скелета на майка си в тоалетната Чужденец държа 10 години скелета на майка си в тоалетната Стряскащ случай в Япония Най-силните земетресения, регистрирани някога в света Най-силните земетресения, регистрирани някога в света АП представя справка за някои от най-мощните земетресения Кола летя с 202 км/ч средна скорост по "Тракия", на шофьора ще му се доплаче от глобата Кола летя с 202 км/ч средна скорост по "Тракия", на шофьора ще му се доплаче от глобата Когато те засекат камерите и кантарите на тола, измъкване няма, категоричен е депутат Лекари не прекъснаха операция по време на земетресението в Камчатка Лекари не прекъснаха операция по време на земетресението в Камчатка Видео с лекарския екип в операционна, който запазва хладнокръвие въпреки люлеещата се земя, обиколи света Конкурс за свирки предизвика чутовен скандал Конкурс за свирки предизвика чутовен скандал Клипче от състезанието в нощен клуб на гръцкия остров Закинтос стана вайръл в мрежата Отиде си един от асовете на българската международна журналистика Отиде си един от асовете на българската международна журналистика Константин Иванов имаше едно от най-ярките и запомнящи се пера в българската международна журналистика Мистерията с 3-г. мъртво момиче на гръцки плаж се заплита: Имала е множество удари по лицето Мистерията с 3-г. мъртво момиче на гръцки плаж се заплита: Имала е множество удари по лицето Момичето е било облечено в бански костюм в ярък нюанс, но в същото време е било очевидно недохранено и бито
Томислав Дончев Томислав Дончев Президентът се е самоопределил като ярка опозиция Виц на деня Виц на деня - Докторе, помогни да сваля килограми, всички диети пробвах!
- Домати, краставици, зеле, лук.
- Да ги варя, или да ги пека?
- Копай!
Виц на деня Виц на деня Лекар към пациент:
- Как е главоболието, от което се оплаквахте?
- Замина за няколко дни у майка й.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ан*лен с*кс - единственият случай в който я убеждаваш, че не ти е никак голям...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори