Чакъров: Ако бъдем поканени на консултации за кабинет, ще бъдем диалогични
Представители на ПГ „Демокрация, права и свободи – ДПС” се срещнаха с президента
Ако бъдем поканени на консултации за съставянето на кабинет, ще бъдем диалогични. Това заяви Джевдет Чакъров, председател на ПГ „Демокрация, права и свободи – ДПС” по време на консултациите при президента.
Румен Радев попита представителите на партията как преценяват готовността и способността на този парламент да излъчи редовно правителство и как виждат ролята на тяхната група в този процес.
„Ние подхождаме сериозно към настоящата ситуация. Безспорно България е в много сериозна криза. Има необходимост от съставяне на редовно правителство, за да бъде преодоляна тази криза. Това изисква от всички нас в НС да бъдем на висотата на отговорностите”, заяви Чакъров.
„Изразихме подкрепа за декларацията за „санитарния кордон”, за нас диалогът с всички политически субекти е открит”, продължи Чакъров. И уточни, че от неговата ПГ са готови да разговарят с всички, освен с „ДПС-Ново начало” и „Възраждане”.
„Ако бъдем поканени на консултации, ще бъдем диалогични и конструктивни”, каза Чакъров.
„Трябва да се формират политики, да се дефинират политики и цели, на базата на които да се обединим и да изведем страната от тази ситуация. Да се надяваме, че ще извървим този път, тъй като при този фрагментиран парламент не сме оптимисти. Ще положим всички възможни усилия за съставянето на правителство”, каза Чакъров. И припомни, че трябва да се приеме бюджета за 2025 г.
„Ситуацията в страната наистина е много критична. Нашата категорична позиция е, че изход може да има само с действията и работата на редовно правителство. Ние осъзнаваме нашите отговорности и сме готови за диалог”, заяви Чакъров след консултацията при президента. Той отново изключи „ДПС-Ново начало” и „Възраждане” от този диалог.
Запитан дали биха подкрепили първия мандат, ако от ГЕРБ-СДС не ги потърсят за първия мандат, Чакъров каза, че това е тяхно право.
„Ние трябва да се видим с тях, публични срещи бихме искали, на които да бъдат обсъдени приоритетите и какви политики ще се следват. Тогава ще вземем решение”, каза Чакъров.
Той каза, че от неговата партия не се притесняват от предсрочни избори.
„Но те трябва да бъдат проведени от служебно правителство, което да е равноотдалечено от всички политически субекти”, каза Чакъров.
Днес е последният ден на кръга от консултации, които провежда държавният глава с парламентарно представените партии. След като във вторник президентът се срещна с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, а в сряда с „Възраждане“ и „БСП - Обединена левица“, днес е на ред са ПГ на „Демокрация, права и свободи - ДПС“, ИТН и партия МЕЧ.
Бургаската пианистка Вирджиния Спиридонова покори престижна сцена в Норвегия
САЩ предупредиха за достоверна заплаха в Акаба, Йордания отрече евакуация
Меси разтърси Аржентина с послание преди финала: Написахме история, която никой няма да изтрие
Бургас е №1 по поскъпване на новото строителство с 25,8%
САЩ удариха строяща се атомна централа в Иран, обяви Техеран
19/07/2026, Неделя 15:04
1
От 18 месеца без работа до финал на Мондиала: Невероятният път на Луис де ла Фуенте
Шофьор с 3,43 промила избяга след катастрофа: Обясни всичко с две ипотеки
Париж удря празните апартаменти: Данъкът скача до 60%
Ферибот със 116 души се преобърна край Гаяна, спасени са 53-ма
Борисов с удар по Радев: Сравни киевската декларация с „Боташ“
Атанас Пеканов: Военната помощ за Украйна се изчерпа, а тараторът за 9 евро няма да ни доведе доникъде
Масовият турист се отказа от ресторанта: Пазарува от магазина и носи храна на плажа
