×
Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

България и Румъния влизат в Шенген в 10:00 часа в четвъртък


11 Декември 2024, Сряда, 16:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер обяви в понеделник вечерта, че Виена се отказва от блокадата си и ще гласува "за“

Като първа точка от дневния ред на последната среща на министрите на вътрешните работи от Европейския съюз в четвъртък около 10:00 часа се очаква да се вземе решение за разширяване на Шенгенското пространство с България и Румъния, съобщават информационната агенция APA и новинарският портал Vienna.at.

Министърът на вътрешните работи на Австрия Герхард Карнер обяви в понеделник вечерта, че Виена се отказва от блокадата си и ще гласува "за“. Всички останали страни от ЕС вече са дали своето одобрение за присъединяването на двете страни.

Едно от най-големите предимства на ЕС е възможността да се пътува свободно в рамките на Общността. Основата за тази свобода на пътуване е Шенгенското споразумение, което в момента включва 23 от 27 държави от ЕС, както и някои страни извън Блока. Не всеки член на ЕС автоматично става член на Шенген. Шенгенското пространство не е напълно освободено от граничен контрол: поради многото пристигащи бежанци и мигранти, проверки бяха въведени отново на няколко граници между държавите през последните години и те бяха многократно удължавани.

Австрия оправда ветото си срещу разширяването на Шенген с високия брой на бежанците. По данни на Министерството на вътрешните работи във Виена обаче ситуацията с миграцията значително се е подобрила. Има 40% намаление на незаконното преминаване на границата на ЕС и силен спад на миграцията по Балканския маршрут – с минус 80%. Спад има и в България (-47%) и Румъния (-53 на сто) спрямо същия период на миналата година по отношение на неразрешените влизания.

"Австрия надделя с твърда, но конструктивна политика на ЕС, за да направи страната ни и Европейския съюз по-безопасни“, обясни Карнер.

Европейската комисия от известно време призовава Австрия да се откаже от блокадата си. Комисарят по въпросите на миграцията Магнус Брунер се застъпва за пълното включване на Румъния и България още от времето на номинацията си, противно на тогавашната линия на виенското правителство. И от Нидерландия не се очаква връщане към предишната блокада. Предишното правителство на страната се съгласи миналата година на пълно присъединяване на Румъния и България към Шенген; сегашното вероятно ще се придържа към него.

Направена е първа стъпка с "Въздушен Шенген“: В края на март отпадна граничният контрол по въздушните и морските граници към България и Румъния. Друга последва през ноември: вътрешните министри на Австрия, Румъния и България, както и на Унгария, се споразумяха за нов пакет за защита на границите, за да определят курса за присъединяване на двете балкански страни към Шенген през януари. След това посланиците на ЕС завършиха "подготовката на решението на Съвета за премахване на контрола по сухопътните граници към България и Румъния от 1 януари 2025 година“, като по този начин окончателно освободиха пътя за гласуването в четвъртък.

Не всички граници обаче ще отпаднат изцяло: договореното в Будапеща предвижда страните да изпратят общ контингент от 100 граничари на българо-турската граница. Освен това, според Карнер, за определен период от време все още ще има контрол по вътрешните граници между България и Румъния, както и между Унгария и Румъния. Ако защитата на външните граници на ЕС не е толкова стабилна, колкото би трябвало, тогава са необходими такива компенсаторни мерки, поясни вътрешният министър на Австрия.


В категории: Животът


2
Коментара
Флагман.БГ КЗП: Загряват ни се телефонните от жалби КЗП: Загряват ни се телефонните от жалби 10/01/2026, Събота 10:40 0
Флагман.БГ След Венецуела Тръмп няма задръжки След Венецуела Тръмп няма задръжки 10/01/2026, Събота 09:00 0
2
Коментара по темата
2.
Бг
11.12.2024 18:05:54
0
2
До 1. Те Американците нищо не откраднаха, на цели тълпи Германски учени им дадоха убежище, уж военно престъпници, но за тях може, сега и в Сирия същото, уж ги издирват пък им подариха държавата.
1.
Гуй
11.12.2024 16:48:50
3
1
ЗАЩОООООО?????
България трябва да напусне ЕС и да влезе в Евразийския съюз на Русия.
Там ни е мястото. С Русия. Това е най-напредналата държава.
Имат най-модерните оръжия, с които могат да покорят целия свят и Марс след 10 години.

Най-новото им оръжие е бластер, който стреля със скоростта на светлината. За секунди може да изпепели Ню Йорк.

Проблем е само че покрай тея оръжия нямат никакви свестни потребителски продукти като коли, телевизори, печки или дори ютии, но като превземат света, тогава ще сложат ръка на всички технологии и така ще могат да правят и тези продукти.
Както направиха след втората световна война и откраднаха много неща от германците. Нищо че после не развиха абсолютно нищо.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Николай Василев: България няма да стане Люксембург, но догонва по доходи Николай Василев: България няма да стане Люксембург, но догонва по доходи Бившият вицепремиер отбеляза, че разликата в стандарта на живот между България и Западна Европа намалява, макар и с бавно темпо Пътят на Филип Буков от протеста до... рекламно лице на НЗОК Пътят на Филип Буков от протеста до... рекламно лице на НЗОК Доверието не се включва и изключва според ангажимента. Дъжд, сняг и поледици днес, нахлува студен въздух Дъжд, сняг и поледици днес, нахлува студен въздух В неделя ще застудява още Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Експерти: Медикаментите да се прилагат много внимателно Внимание! Висока опасност дебне в планините Внимание! Висока опасност дебне в планините Александър Весков обясни, че е голяма грешка през зимата да се тръгва по летни маршрути, защото именно те най-често са засипвани от лавини НАТО се разпада, а  у нас ще има два пъти избори през 2026-та НАТО се разпада, а у нас ще има два пъти избори през 2026-та Мистикът от Русе предвижда нов световен ред, квантова революция и възраждане на духовността  Защо студът увеличава риска от инфекции и вируси? Защо студът увеличава риска от инфекции и вируси? Студеното време не разболява директно, но създава условия вирусите да се разпространяват по-лесно Как да се справим с главоболието: Най-ефективните методи за облекчение Как да се справим с главоболието: Най-ефективните методи за облекчение Стрес, умора и хормонални колебания – как да разпознаем причината за болката и да намерим подходящото лечение Заради еврото сме в топ 3 по потребление в Европа, но отива ли левът в историята Заради еврото сме в топ 3 по потребление в Европа, но отива ли левът в историята Българите харчат рекордно, инвестират в имоти и злато, а икономисти предупреждават, че националната ни валута може да остане в обращение дълго след 1 февруари Поредният тъп въпрос за еврото взриви мрежата Поредният тъп въпрос за еврото взриви мрежата Може ли някой да каже тези важат ли,тъй като са от 2002 год. Две години след въвеждането на еврото в ЕС, пита българин
ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация ОАЕ спряха финансирането за студенти във Великобритания заради риск от ислямистка радикализация Абу Даби изключи британските университети от списъка с одобрени за държавни стипендии, позовавайки се на опасения, свързани с „Мюсюлмански братя“ и програмата Prevent Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Всяко трето дете в Европа е с наднормено тегло, лекарствата крият рискове Експерти: Медикаментите да се прилагат много внимателно Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Последният майстор на файтони си отиде на 95 г. Дядо Анко живееше във врачанското село Косталево и до края на дните си Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия Въпросът е кой трябва да го направи, добавя тя Лекар предупреждава: Мутантен грип може да се обърка с по-сериозно доказателство Лекар предупреждава: Мутантен грип може да се обърка с по-сериозно доказателство Вземете признаци като болка в гърдите и задух – можете да сигнализирате за пневмония или инфаркт Веселин Маринов: Работата ми е хоби, но семейството ми е най-голямото богатство Веселин Маринов: Работата ми е хоби, но семейството ми е най-голямото богатство Певецът говори за връзката си с дъщеря си и внуците, и за значението на близките в живота му Показаха наследника на Тато Показаха наследника на Тато Правнучето на Людмила Живкова и праправнуче на Тато направи дебюта си в обществото на мило семейно събиране навръх коледните празници Голямата изненада на Мари за Гала завърши с провал Голямата изненада на Мари за Гала завърши с провал Как дъщерята на Гала не успя да съобщи новината за второто дете по оригинален начин Джорджа Мелони: Време е ЕС да преговаря с Русия Джорджа Мелони: Време е ЕС да преговаря с Русия По отношение на ролята на Италия в Киев, линията остава твърда, няма да се изпращат войски Историята на Маргарет Каргил: Как богатството може да изолира човек от света Историята на Маргарет Каргил: Как богатството може да изолира човек от света Тя почина с шест милиарда долара. Съседът ѝ не знаеше малкото ѝ име
Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Мирослав Ненков, бивш министър на здравеопазването Корпулентни фигури дебнат от тъмното и управляват процесите Виц на деня Виц на деня - Ти си първата жена с която вечерям, откакто жена ми ме напусна.
- О, колко мило, кога се разделихте?
- Сутринта.
Виц на деня Виц на деня - Днешно време младите нямат никакъв морал. Прегръщат се, целуват се, разголват се - ужас!
- А ние навремето - срещнеш Пешо зад дувара, па го хванеш за дюкяна, па срам, срам...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Зад всяка загорела манджа стои жена с телефон, а зад всяка загорела жена стои мъж с телефон.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори