Работниците в заводите на Volkswagen в Германия излизат на предупредителна стачка
Автомобилният производител отбеляза, че продължава да разчита на конструктивен диалог за намиране на устойчиво решение
Работниците в заводите на Volkswagen в Германия ще излязат на предупредителна стачка в понеделник. Това съобщи профсъюзът IG Metall, цитиран от Ройтерс.
Стачката представлява ескалация на спора между най-големия производител на автомобили в Европа и неговите работници относно масовите съкращения, намаляването на заплатите и евентуално затваряне на заводи - драстични мерки, които компанията не може да изключи пред лицето на китайската конкуренция и охлаждането на потребителското търсене.
Представителите на труда Volkswagen на 22 ноември гласуваха за ограничени стачки в германските операции от началото на декември, след като преговорите за заплатите и затварянето на заводи не успяха да постигнат пробив. "Ако е необходимо, това ще бъде най-тежката битка за колективно договаряне, която Volkswagen някога е виждал", заяви преговарящият от IG Metall Торстен Грьогер.
Автомобилният производител отбеляза, че продължава да разчита на конструктивен диалог за намиране на устойчиво решение. "Volkswagen уважава правото на служителите да участват в предупредителна стачка", посочват от компанията.
Предупредителните стачки в Германия обикновено продължават няколко часа.
Миналата седмица синдикатът предложи мерки, които ще спестят 1,5 милиарда евро, включително отказ от бонуси за 2025 и 2026 г., които водещият производител на автомобили в Европа отхвърли. Volkswagen поиска намаление на заплатите с 10%, като се аргументира, че трябва да намали разходите и да увеличи печалбата, за да защити пазарния си дял в лицето на евтината конкуренция от Китай и спада в търсенето на автомобили в Европа.
Компанията заплашва да затвори заводи в Германия за първи път в своята 87-годишна история.
Представителите на труда и ръководството ще се срещнат отново на 9 декември, за да продължат преговорите.
Изпуснете ли този срок, временният служител ви става вечен по закон!
Държавата закова брутален лимит на университетските такси
Няма да повярвате какъв мъж си хвана Михаела Маринова, извади го на показ!
Тайните на Русокастро: Започват мащабни разкопки на топ археологическия ни обект
Голяма гордост! 12-годишно българче ще открие осминафинала САЩ-Белгия на Световното първенство
БДУ и Тракийският университет в Одрин задълбочават академическото си сътрудничество
Екологична катастрофа остави десетки семейства без капка питейна вода
Пълен шок на „Кулата“ и „Маказа“! Вижте какво се случва на пунктовете в този момент
Край на компромисите! Брюксел вдигна мерника на Орбан и заложи капан, от който няма излизане
Няма да повярвате какво крие съдбата ви! Ако сте родени през март, октомври или декември, всичко си идва на мястото
Шефът на ВиК-Бургас и служител по инвеститорски контрол са обвинени за ощетяване на дружеството с над 303 хил. евро
Вдигат пенсиите от утре! Вижте с колко точно скачат сумите и кои хора ще останат разочаровани

Всеки един ден с германия е един ден в повече!