×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Тръмп ще отбележи първите 100 дни от управлението си с митинг в Детройт
  • Ето какво ще е времето днес
  • Тръмп ще намали въздействието на автомобилните мита
  • След великденската ваканция, депутатите се събират за две заседания, започвайки с извънреден парламентарен контрол днес
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Украйна с покана за НАТО, а Русия задържа за момента завладяната територия?


30 Ноември 2024, Събота, 09:40 ч.
Автор: Флагман.бг

Според Зеленски това може да бъде решение за прекратяване на „горещата фаза“ от войната

Украинският външен министър Андрий Сибига призова своите колеги от НАТО на срещата си в Брюксел следващата седмица да отправят покана към Киев за присъединяване към западния военен алианс, става ясно от писмо, видяно вчера от Ройтерс.

Писмото отразява подновения стремеж на Украйна да си осигури покана за присъединяване към НАТО, което е част от "плана за победа".за прекратяване на войната, предизвикана от нахлуването на Русия през 2022 г. Планът беше очертан миналия месец от президента Володимир Зеленски.

Зеленски каза пред британската телевизия „Скай нюз“, че предлагането на членство на Украйна в НАТО, като същевременно се позволява на Русия да запази за момента завладяната територия, може да бъде решение за прекратяване на „горещата фаза“ от 33-месечната война.

Украйна казва, че е наясно, че не може да се присъедини към алианса, докато войната не свърши, но отправянето на покана сега ще покаже на руския президент Владимир Путин, че не може да постигне една от основните му цели – да попречи на Киев да стане член на алианса.

„Поканата не трябва да се разглежда като ескалация“, пише Сибига в писмото.

„Напротив, разбирайки ясно, че членството на Украйна в НАТО е неизбежно, Русия ще загуби един от своите основни аргументи за продължаване на тази неоправдана война“, пише украинският външен министър.

„Призовавам ви да подкрепите решението да поканите Украйна да се присъедини към алианса като един от резултатите от срещата на външните министри на страните от НАТО на 3-4 декември 2024 г.“

Зеленски каза пред „Скай нюз“, че поканата трябва официално да важи за територията на цялата страна, тъй като Украйна няма законно право да признае своя територия за руска. Членството в НАТО може тогава първоначално да е в сила само за частта от Украйна, която Киев контролира.

„Никой не ни е предлагал да сме в НАТО само с част от Украйна. Факт е, че това е решение за спиране на горещата фаза на войната, защото можем просто да предоставим членство в НАТО на тази част от Украйна, която е под наш контрол“, каза Зеленски.

„Но поканата трябва да бъде дадена на Украйна в нейните международно признати граници ... Това е, което трябва да направим бързо и тогава Украйна може да си върне другата част от своите територия по дипломатически път“.

Дипломати от НАТО казват, че няма консенсус сред членовете алианса да поканят Украйна на този етап. Всяко подобно решение би изисквало съгласието на всичките 32 страни членки на НАТО.

НАТО обяви, че Украйна ще се присъедини към алианса и че върви по "необратим" път към членство. Но не е отправена официална покана, нито е изготвен определен график.

Олга Стефанишина, ресорен вицепремиер на Украйна по въпросите на НАТО, каза, че Киев разбира, че консенсусът за покана за присъединяване към НАТО "още го няма", но целта на писмото е била да изпрати силен политически сигнал.

„Изпратихме съобщение до съюзниците, че поканата не е отпаднала, независимо от различните манипулации и спекулации около това“, каза Стефанишина пред Ройтерс.

В писмото си Сибига твърди, че покана ще бъде правилен отговор „на постоянната ескалация на войната, която  от Русия е отприщила, последната демонстрация на което е участието на десетки хиляди севернокорейски войници и използване на Украйна като полигон за изпитания на нови оръжия“.

През последните дни обаче дипломати казаха, че не виждат промени в позицията на страните от НАТО, особено в момент, когато са в очакване каква украинска политика ще водят САЩ – доминиращата сила в алианса, при следващата администрация на новоизбрания президент Доналд Тръмп.


 


В категории: Войната в Украйна


5
Коментара
Флагман.БГ Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона 29/04/2025, Вторник 22:00 0
Флагман.БГ На десния си крак носи бижута за... На десния си крак носи бижута за... 29/04/2025, Вторник 21:03 1
Големи проблеми с водата в...
Големи проблеми с водата в... 29/04/2025, Вторник 20:40 0
Млада жена нападна полицаи
Млада жена нападна полицаи 29/04/2025, Вторник 20:00 0
Флагман.БГ Спечели чисто нова кола Спечели чисто нова кола 29/04/2025, Вторник 19:40 0
Флагман.БГ Каза за българския футбол Каза за българския футбол 29/04/2025, Вторник 19:24 0
5
Коментара по темата
5.
не са наемници
30.11.2024 15:36:17
3
2
а са си чисти блядове,които дезертират,ама ти не можеш да го разбереш,щото у празната ти чутура няма никой....помияр малоумен.....
пък и аз не обидих никой с коментара си,ама ти много лично го приемаш и веднага започваш с обидите,капут смачкан...!!!

до АА
4.
AA
30.11.2024 15:27:31
2
4
До 3. Абе ахмак, колко пъти да повтарят и потретват че там воюват наемници, всички разбраха само тука няколко тъпунгера като теб, не разбраха.
3.
истината има две лица
30.11.2024 14:23:04
5
2
хиляди руски солдати дезертират и отказват да изпълняват заповедите,на своите командири,на никой не му се мре ,заради болните амбиции на един психясал диктатор, с мания за ,,величие,, какъвто е путин......

до 1
2.
Пазарен ето започна, но има още 15-20 дни
30.11.2024 13:11:57
5
6
Зеленият усети на къде духа вятъра и почна да търгува. Само дето преди да се подпише мирен договор, да се очертаят границите и още един куп неща, плюс поне 5-10 години, в които трябва да се подготвят за влизане в алианса, не виждам как ще отговорят на изискванията. Никой не е приеман в НАТО по такъв заобиколен начин. Трябва да се има предвид и доктрината на Тръмп, според когото НАТО е структура, от която САЩ нямат полза. Според него САЩ финансират структура, за да пази държави, които не си плащат за това.
1.
Истината
30.11.2024 10:55:14
11
10
Десетки хиляди украински войници са дезертирали, над 100 000 са с обвинения!
Изправени пред всевъзможни лишения, десетки хиляди украински войници, изтощени и изгубили надежда, са напуснали бойната и фронтовата си позиция, потъвайки в анонимност.
Цели подразделения са изоставили позициите си, оставяйки отбранителните линии уязвими и ускорявайки териториалните загуби, казват военачалниците им!
Много си взимат болнични и никога повече не се връщат, преследвани от посттравматичния си стрес и демотивирани от мрачните изгледи за победа.
Други влизат в конфликт с командирите си и отказват да изпълняват заповедите им, понякога в разгара на сраженията.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Тоби се огъна пред напористия Владов, обеща му вечеря за двама Отстраненият от шоуто готвач се появи на вечерната резервация с цветя и любовно послание Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Добра новина за България! Беларуските туристи се завръщат в морските ни курорти Вече са договорени първите групи и стартираха резервациите за организираните пътувания Взе награда от 20 бона Взе награда от 20 бона Добрин не завоюва колата от Турнирите, но получи награда за атрактивност Световен шампион пристига в Бургас Световен шампион пристига в Бургас Нафтата със силен трансфер Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици Токът на Иберийския полуостров спрял заради фотоволтаици 60% дял на ВЕИ в мощностния баланс е критичен, поясни енергийният експерт Иван Хиновски Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Жечо Станков: Енергийната ни система е добре защитена от удар като този в Испания Той сподели, че се съмнява кибератака да е причината за аварията на Иберийския полуостров, заради която няколко държави останаха без ток Големи проблеми с водата в... Големи проблеми с водата в... Хората във врачанско село бедстват Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Заради полицейски чадър ли поевтинява кокаинът? Експерт тръби, че дрогата минава през Бургас и Варна Европол казва, че влиза от двете пристанища, поясни бившият секретар на МВР проф. Николай Радулов Промяна в движението по "Тракия" утре Промяна в движението по "Тракия" утре Движението при 251-ви км, в посока Бургас, ще е в активната лента за няколко часа Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Бургаският ж.к. „Зорница“ ще има още един вход-изход Гражданите настояват за реализацията й от години
Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Трима убити и много ранени при стрелба в Швеция, спряха и влаковете Терористът е избягал със скутер Медведев отсече: Русия и САЩ са... Медведев отсече: Русия и САЩ са... Политикът счита, че няма да има крайно изостряне на отношенията между Москва и Вашингтон Драмата с тока не спря Григор Димитров Драмата с тока не спря Григор Димитров Българинът победи чисто великобританец Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Тръмп си призна: Управлявам САЩ и света Знаете ли, това, което правя, е изключително сериозно, заяви президентът на САЩ Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България Енергиен експерт посочи как Испания можеше да избегне кризата с тока и намеси България "Европа трябва да защитава физичната среда, но и мрежовата", каза пък специалистът по киберсигурност Ясен Такев Почина Ирина Мутафчиева Почина Ирина Мутафчиева Тя е автор на множество публикации в централния периодичен печат и в специализирани издания А ако токът спре в такъв момент? А ако токът спре в такъв момент? Хаосът в Испания можеше да е още по-голям Най-малко 26 души загинаха при експлозия Най-малко 26 души загинаха при експлозия Починали са и деца В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... В Мадрид тече грандиозно изкупуване на... По неволя: Транзисторите се връщат на мода Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака Защо на Пиренеите останаха без ток? От Лисабон казаха има ли кибератака В Мадрид обаче не бързат с констатациите
Володимир Зеленски, президент на Украйна Володимир Зеленски, президент на Украйна Ние ценим живота на хората, а не парадите Виц на деня Виц на деня Тя разбра, че трябва да си обръсне краката, когато Той я погали и каза:
- Шаро, махай се!
Виц на деня Виц на деня - Като малък исках да стана гробар...
- Защо?
- Спокойна работа, клиентите не се оплакват.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Село - място, където кокошките ходят сурови по улиците.
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори