„Витошка“ е сред най-скъпите търговски улици в света
Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки
Според последния доклад на Cushman & Wakefield „Main Streets Across the World 2024“, в който се класират най-престижните търговски улици на база годишен наем за квадратен фут, булевард „Витоша“ в София, или „Витошка“, заема 51-во място в световната класация. Средният годишен наем на „Витошка“ е 70 щатски долара на квадратен фут, което я поставя в края на европейската подредба, но все пак като водеща дестинация в България, пише novini.bg.
Докладът обхваща 138 локации по целия свят и подрежда търговските улици според тяхната привлекателност за международни и местни търговски марки. Данните отчитат фактори като наличието на луксозни брандове, туристическия поток, потребителските навици и икономическите условия в региона.
На върха на класацията за 2024 г. е Via Montenapoleone в Милано, Италия, която измести Пето авеню в Ню Йорк. Рентата на най-скъпата улица достига впечатляващите 2 047 долара на квадратен фут годишно.
„Витошка“ заема скромно място в европейския списък, като изостава от емблематични улици като:
Champs-Élysées в Париж (5-о място глобално, 1 282 долара/кв. фут),
New Bond Street в Лондон (3-то място глобално, 1 762 долара/кв. фут).
В Централна и Източна Европа „Витошка“ е в конкуренция с Váci Utca в Будапеща, Унгария, която бележи 27% ръст на наемите и заема 42-ро място, отбелязва bTV.
Виа Монте Наполеоне в Милано изпревари Пето авеню в Ню Йорк и стана най-скъпата търговска улица в света, отбелязвайки първия път, когато европейски град оглавява класацията.
Наемите на улицата, разположена в сърцето на финансовата столица на Италия, скочиха с 11% през последните 12 месеца до 20 000 евро на квадратен метър, тъй като търсенето изпревари предлагането. За сравнение, наемите на Горно Пето авеню, което обхваща улици от 49-та до 60-та, остават непроменени за втора поредна година на 2000 долара на квадратен фут.
Отвъд първите две места, лондонската New Bond Street изпревари Tsim Sha Tsui в Хонконг и зае трето място, като наемите възлизат на 1762 долара на квадратен фут. Емблематичният Avenue des Champs Élysées в Париж е на пето място с 1282 долара.
Това са 10-те най-скъпи улици по класацията на Cushman & Wakefield:
1. Виа Монте Наполеоне, Милано
2. Горно Пето авеню (49-та до 60-та улица), Ню Йорк
3. New Bond Street, Лондон
4. Tsim Sha Tsui, Хонконг
5. Avenue des Champs Élysées, Париж
6. Гинза, Токио
7. Банхофщрасе, Цюрих
8. Pitt Street Mall, Сидни
9. Myeongdong, Сеул
10. Kohlmarkt, Виена
Рейн падна до невиждано ниво, сушата задушава речния транспорт в Европа
В Равда стартира лятната арт работилничка на НЧ "Гоце Делчев -1943"
Гърция засили проверките по плажовете, глобите стигнаха 73 000 евро
Дунав разкри двама войници от Втората световна война в Будапеща
AI започна да прави неща, които никой не му е разрешавал
Нефтохимик привлече офанзивен халф
Бургаска област вече има близо 338 хил. жилища, сградите се увеличиха с 453 за година
Мароко се чувства окуражено: Влиянието на Тръмп е в светлината на прожекторите след катастрофата в Сеута
Съветник иска да направи секс парти в сградата на Общината, плаши със съд, ако му откажат
Трима маскирани нападнаха и изнасилиха млад мъж в Англия
Георги Рачев: Горещини до второ пришествие, идват до 39 градуса
Баба от Зидарово даде 5000 евро на ало измамник за спешна операция на близък
