Тръмп обмисля да назначи специален пратеник за конфликта между Русия и Украйна
По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече бързо да прекрати конфликта, но не каза как ще го направи
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обмисля да назначи Ричард Гренел за специален пратеник за конфликта между Русия и Украйна. Това заявиха четирима източника на "Ройтерс".
Гренел, който по времето на мандата на Тръмп 2017-2021 година беше посланик в Германия и изпълняващ длъжността директор на националното разузнаване, но само за няколко месеца, ще е от ключова роля за Тръмп в стремежа му да спре войната, ако в крайна сметка бъде избран за поста, предава news.bg.
Според източниците, въпреки че в момента няма специален пратеник, посветен единствено на разрешаването на конфликта Русия-Украйна, Тръмп обмисля да създаде тази позиция. Все пак има шанс новоизбраният президент да размисли относно за тази роля.
По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп се зарече бързо да прекрати конфликта, но не каза как ще го направи.
Някои от позициите на Гренел по-скоро не биха се харесали на Украйна, като по време на кръгла маса на Bloomberg през юли той се застъпи за създаването на "автономни зони" като средство за уреждане на конфликта. Освен това каза, че не би бил за присъединяването на Украйна към НАТО в близко бъдеще, позиция, която споделя с много съюзници на Тръмп.
Поддръжниците на Гренел отбелязват, че той има дълга дипломатическа кариера и има познания по европейските въпроси. Освен като посланик в Германия, Гренел беше и специален президентски пратеник за мирните преговори между Сърбия и Косово.
Каролайн Лийвит, говорител Тръмп, отказа коментар, като каза, че кадровите решения на новоизбрания президент "ще продължат да бъдат обявявани от него, когато бъдат взети решенията за това".
Гренел, който води кампания за Тръмп за изборите на 5 ноември, беше основен претендент за държавен секретар. В крайна сметка той беше заменен с републиканския американски сенатор Марко Рубио.
Втора поредна загуба за „акулите“: „Хебър“ пречупи „Черноморец“ в Пазарджик
Дунав се покачи с около 4 см, но ограниченията за корабите остават
Над 4 тона мъртва риба изплуваха в Полша, отровна алга порази канал към Одер
Зеленски: Избори по време на война ще разделят Украйна
Токът за домакинствата на две тарифи: Въвеждат праг за евтината електроенергия
Германия дава на Украйна 600 ракети PAC-2, Киев иска още 360 Patriot за зимата
Васил Найденов с нова песен и Любовно признание, което всяка жена иска да чуе
Хотелите по Северното Черноморие свалят цените през септември
Гост от бъдещето: Парите ще изчезнат, обществата ще преживеят катастрофи
12 лекари от Ловешко са глобени и предадени на прокуратурата за нарушения с ваксини
Илиана Раева постави цел: Три олимпийски квоти и битка за медали в Лос Анджелис
Лондон пуска таксита без шофьори: Изкуствен интелект поема волана по улиците на мегаполиса
