Пламен Киров: Изборите може да бъдат касирани, ако с нарушенията се променя изборния резултат
До следващите предсрочни избори може да бъде обявено решението на магистратите, каза той
Конституционният съд трябва да касира изборите, ако се докаже, че с нарушенията се променя резултата от вота. Това каза в „Денят започва“ по БНТ конституционалистът проф. Пламен Киров.
Той поясни, че магистратите имат два месеца, за да се произнесат по заплетения казус, но ако междувременно парламентът се разпусне, делото не би трябвало да има предмет и съдът може да го прекрати. След промените с непрекъсваемостта на парламента обаче реално Конституционният съд може да работи по делото до свикването на евентуални нови избори.
Две жалби срещу резултата от вота вече са факт в Конституционния съд, образувано е дело, уточни професорът. Според него двата месеца, заложени в изборния закон, няма да са достатъчни на съда.
Нищо не е толкова просто, че да не може да бъде объркано и те го объркаха за пореден път - така проф. Киров коментира проваления избор на председател на парламента от вчера.
"България е много малка държава, за да бъде управлявана от много хора. Постовете в държавното управление винаги са били източник на блага и поради това се пораждат тези центробежни сили и невъзможността да се стигне до някакви национални приоритети, които да обединят партиите, така ме те да управляват в името на народа, а не в свой корпоративен или частен интерес", коментира той.
По думите му не е редно цели парламентарни групи да гласуват за няколко кандидата. Съгласно приетите вчера правила, утре изборът на председател на НС може са се осъществи с гласовете на повече от половината присъстващи в залата.
"Избирането на председател на НС не предпоставя създаването на редовно правителство. Нашите политици не искат да разберат елементарни неща и експериментират с народа. Не трябва да се учудват, когато народът започне да експериментира с тях", каза още той.
Фентанилови "зомбита" се появиха в Пловдив (СНИМКИ)
Кметът Николай Димитров: Любен Каравелов оживява на фасадата на най-голямото училище в Несебър
Бургаска актриса е гадже на герой от „Мамник“
Мъж падна от автокран на строителен обект в Кранево
Иран сменя тактиката - рояци бързи лодки подкопават контрола в Ормузкия проток
САЩ предлагат 10 милиона долара награда за информация за лидера на иракска въоръжена група
Полицай е ранен при масово сбиване в Кюстендил
Алое вера подпомага храносмилането и контрола на холестерола
Епстийн и историите за настанените жертви на насилие в апартаменти в Лондон
В активния сезон за изкачвания: Огромен къс от ледник блокира маршрута към Еверест
Георги Кандев: Вчера и аз получих своето съобщение. Да се прибера! (видео)
Митничари откриха 119 флакона нелегален ботокс на Капитан Андреево
