Строителите излизат начело, учителите изместват здравните работници в търсенето на труд
Tърсенето на труд – както краткосрочно, така и дългосрочно, остава много високо – това е основният извод от последното проучване на пазара на Агенция по заетостта. Наблюдават се обаче промени по сектори и професии в заявената потребност от работна сила, като на преден план при среднистите строителните работници изместват машинните оператори, а туризмът свива потребностите, а при висшистите се регистрира по-голямо търсене на учители, отколкото на здравни работници. Огромният дългосрочен недостиг на кадри за поредна година подчертава нуждата от реформа на ключови политики както в образованието, така и на пазара на труда, които да адресират структурните проблеми на тези системи.
Съдейки по отговорите на работодателите на допитването на Агенция по заетостта, затрудненията при наемането на нови работници се задълбочават, като през 2024 г. такива срещат 66,7%, на фона на 64% година по-рано. Водеща причина за това остава недостатъчната квалификация, образование и умения на наличните кандидати (43%), а все по-голяма тежест има общата липса на лица в трудоспособна възраст – според 16% от работодателите кадри няма като цяло, а други 12% посочват че липсват кандидати конкретно за длъжностите, където те имат отворени позиции. Важно е да отбележим обаче, че тези разпределения важат само за фирмите, които имат намерение да наемат нови работници, които са едва 14% от всички – останалите, видно, не смятат за нужно или възможно да увеличават персонала си.
На този етап изглежда, че забавянето на икономическия растеж няма значително негативно влияние върху търсенето на труд. Дори обратно – недостигът на кадри в някои ключови сфери, било то заради липса на специалисти, било то заради лоши условия и заплащане, се е превърнал в сериозен ограничител на потенциала за разрастване на редица бизнеси и оттам – на икономическия растеж в средносрочен план. Огромното средносрочно търсене подчертава належащите реформи в посока подобряване на политиките в образованието и пазара на труда – повишаване на качеството на училищното и професионално образование, повече учене през целия живот, активиране на неактивните лица и привличане на работници отвън.
Автор: Адриан Николов, Институт за пазарна икономика
Пълният текст може да прочетете тук.
Цената на водката в Русия лети нагоре
От кои зодии са най-верните приятели
Пролетна супа със зеленчуци: Лека и свежа рецепта за новия сезон
Зодиите с най-голямо чувство за хумор
Как да премахнете миризми от килими и мебели
Д-р Атанас Атанасов оглави агенция „Медицински надзор“
Вкусна паста с кисело мляко по турска рецепта, която взриви интернет
НАТО разширява противоракетната отбрана в Турция
Община Бургас ще ремонтира Центъра за временно настаняване
Благотворителна вечер в ДГ „Раковина“ събра 500 евро за каузата на Бела от Варна
Бизнесът у нас ще плаща утре с близо 24% по-евтин ток в сравнение с днес
Рекордни жеги през март: „Топлинен купол“ ще обхване милиони – лятото идва преждевременно
