×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Така ще различаваме качественото сирене


11 Ноември 2024, Понеделник, 14:00 ч.
Автор: Флагман.бг

Става дума за т.нар. знак ЗНП - защитено наименование на произход, който надгражда досегашния стандарт БДС

Нов знак ще гарантира екстра качество при сиренето и киселото мляко. Става дума за т.нар. знак ЗНП - защитено наименование на произход, който надгражда досегашния стандарт БДС.

"ЗНП е усъвършенстван стандарт и идва с две нови изисквания - прясното мляко, от което е направено сиренето или киселото мляко, да е 100% българско, а животните да са хранени с български фураж минимум на 50%", разясни пред "Труд news" Богомил Николов, председател на "Активни потребители".

"Още през месец юли 2023 сме защитили маркировката, а защо се бавим година и половина да слагаме този знак - трябва да кажат производителите. За мен няма логика да отлагат, това е в техен интерес.Всеки потребител, когато види знака на ЗНП на кофичката кисело мляко или на маркировката на сиренето - би избрал най-доброто качество", отбеляза Николов. Той коментира и цената на продуктите по ЗНП.

"Няма как при оптимална гаранция за качество да говорим за минимални цени, разбира се, че тези маркирани продукти ще бъдат по-скъпи от останалите", допълни Николов.

Той уточни, че 14 български производители на мляко и сирене са изпълнили условията и отговарят на критериите. Само един-двама от тях обаче официално са пуснали знака върху продукцията си и етикетът може да се види по магазините. 

"Условието на БДС е да бъдат обозначени масленост, водно съдържание и съотношение на млечно-киселите бактерии. При ЗНП хората ще знаят, че купуват изцяло български продукт", каза още Николов. 

"Защитеното наименование на произход само по себе си ще даде едно допълнително доверие на потребителя, което последно време му липсва. И гаранция за автентичност. Годишно изяждаме тонове имитиращи продукти, внасят се тонове сухо мляко, което се влага в продукцията. Изяждаме го, без дори да подозираме какво сме консумирали", предупреди Николов.

Изследване на "Активни потребители" например показва, че над 80% от баничките от закусвалните са направени с имитиращи продукти.


В категории: Бизнес


19
Коментара
19
Коментара по темата
19.
Слънчев ангел
13.11.2024 13:30:04
5
13
На баничките няма как да пишат от какво мляко са, но ще казват, че са от народно БИО мляко, издоено от народа, лично от Борисов, затова и баничките и закуските са по-скъпи ! Та ще спестявате от закуски, ще забогатеете и БВП ще се вдигне ! А поради това и сиренето, кашкавала и прочее, ще им се вдигнат цените !
18.
Слънчев ангел
13.11.2024 13:25:33
4
9
На баничките няма как да пишат, но ще казват, че са от народно БИО мляко, издоено от народа, лично от Борисов, затова и баничките и закуските са по-скъпи ! Та ще спестявате от закуски, ще забогатеете и БВП ще се вдигне ! А поради това и сиренето, кашкавала и прочее !
17.
че защо
13.11.2024 09:20:04
2
25
по-скъпи. Нали и сега тръбят, че киселото мляко е 100% мляко; сиренето е от мляко. Явно надграждането е повод за висока цена, не за качество.
16.
Men
13.11.2024 05:25:08
2
31
Всичко в нашата територия,за жалост е фалшиво. Няма контрол, работи се проформа...ВСЕКИ ГЛЕДА ДА ТЕ ИЗЛЪЖЕ.ТОВА ВИЖДАТ ОЧИТЕ МИ.И ОТГОРЕ НА ВСИЧКО ПО-СКЪПО, ОТ ДРУГИТЕ ДЪРЖАВИ.
15.
ЯИН
12.11.2024 22:45:11
2
20
Шегувате ли се?
14.
коко
12.11.2024 21:23:49
0
10
На другите знака ще е ЗПН
13.
Tita
12.11.2024 20:41:28
2
29
Това, че се сменя абревиатурата, не значи , че продуктите ще да качествени..
Пълна простотия
Не БДС, а ЗНС
по , по най...
12.
Галя
12.11.2024 19:01:10
1
27
След две години след БДС и ЗНП може да добавите още буквички. Напр. БАЛ и АМИ и т.н.
11.
БДС-543456678789
12.11.2024 18:38:17
2
22
Аз не купувам банички и пр. закуски от производители ,хора паравете си в къщи който умее,а за другите е жално като си дават парите за ментета...
10.
1234
12.11.2024 18:29:12
3
25
То е ясно че български продукт. Също е ясно че в сиренето няма истинско мляко,има сухо мляко от Украйна.
9.
dddd
12.11.2024 16:18:28
3
52
Каквато държавата такъв е и народа,проСт,ограбен,мълчи като п*ка за случващото се скрил се в някоя дупка като мишка
8.
Радост
12.11.2024 15:57:05
6
53
Дрън дрън! Защо въобще се напъват. След като посред бял ден купуваха гласове за изборите без да се крият и т.н. "държава " не направи нищо, а т.н. "нароТ" продължава да гласува за отявлени мафиоти, какъв е смисълът на живота в булгаристана?!
7.
ГАНЬО
12.11.2024 14:54:23
4
49
ХОРАТА СА КАЗАЛИ : ИМАШ КРАВА - ПИЕШ МЛЕКО , СЕГА ЩЕ ДОПЪЛНИМ : ЯДЕШ СИРЕНЕ , ИЗВАРА И МАСЛО ! ТОВА Е ИСТИНАТА , ВСИЧКО ДРУГО Е БОКЛУК И ТО ОТ ГОЛЯМ ПО - ГОЛЯМ !
6.
Bvc
12.11.2024 10:51:24
10
41
Ha баничките,ще пише,баничка със сирене-3,20лв.Да ви е сладко!!!
5.
Вай
12.11.2024 10:46:53
6
38
Нещо за цените,казва ли се?То с имитиращи добавки е скъпо.Сега ще удари тавана.
4.
Мария
12.11.2024 09:00:57
7
50
Каквито и знаци да слагат, те веднага ще се фалшифицират и всичко ще е както преди. Ние сме царе на ментетата, всичко тук е на книга едно,
а действителността - съвсем друга. Да не се хабят да слагат някакви си етикет чета, никой няма да им вярва. Толкова много сме лъгани...
3.
Истинският
12.11.2024 08:40:34
2
50
Хвърляне на прах в очите на хората.
2.
Мари
12.11.2024 05:08:36
1
46
На баничките какво ще пишат?
1.
Качественото сирене
11.11.2024 23:35:05
2
58
Няма такова в магазините!!!!КАЧЕСТВЕННОТО СИРЕНЕ Е ТОВА ,КОЕТО СИ НАПРАВИШ САМ ОТ ИСТИНСКО СЕЛСКО ПРЯСНО МЛЯКО!!АРЕ У ЛЕВО ТИЯ С РЕКЛАМАТА НА БДС И ТЯМ ПОДОБНИ БОКЛУЦИ
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
Добавяне, моля изчакайте
България Всички новини
Бургас чупи рекорда за най-голямо виенско колело, атракционното чудо прилича на Лондонското око Бургас чупи рекорда за най-голямо виенско колело, атракционното чудо прилича на Лондонското око Издигнаха го в Морската градина в момента, когато птиците започват отново своя прелетен сезон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха Ветото срещу санкциите на ЕС отпада, кабинета „Радев“ има само резерви за патриарх Кирил и Алекперов Ветото срещу санкциите на ЕС отпада, кабинета „Радев“ има само резерви за патриарх Кирил и Алекперов Военният министър припомни, че служебното правителство на Димитър Главчев ни е ангажирало с даването на 80 млн. евро на Украйна и с тези пари се купува оръжие от САЩ Домът на писателя в Бургас дълго ще помни премиерата на "Лунни витамини", всички си тръгнаха с рецепта за тях Домът на писателя в Бургас дълго ще помни премиерата на "Лунни витамини", всички си тръгнаха с рецепта за тях Представянето на книгата събра почитатели на литературата в емоционална вечер, посветена на Бургас, човека и малките чудеса на живота Веска и Донка са двете бургазлийки, спипани в Опела с пико лабораторията в центъра Веска и Донка са двете бургазлийки, спипани в Опела с пико лабораторията в центъра По информация на Флагман.бг задържаните са 19-годишната Веселина Маринова и 31-годишната Донка Ангелова Откриха предсмъртното писмо на самоубилата се бургазлийка Откриха предсмъртното писмо на самоубилата се бургазлийка 41-годишната бургазлийка е взела такси до Моста снощи, мотивите за фаталното решение са дълбоко лични Как да разпознаем фалшив онлайн магазин? 9 белега за измама Как да разпознаем фалшив онлайн магазин? 9 белега за измама Вижте тревожните сигнали, които да проверите преди да платите онлайн Нарушава ли домашния си арест Стоян Колев? Слезе на пейката пред блока на сладки приказки Нарушава ли домашния си арест Стоян Колев? Слезе на пейката пред блока на сладки приказки По закон домашният арест забранява напускане на жилището без разрешение, а при нарушение мярката може да бъде заменена с по-тежка AI филм за Васил Левски разбуни мрежата още преди премиерата (ВИДЕО) AI филм за Васил Левски разбуни мрежата още преди премиерата (ВИДЕО) „Агенти на времето: Васил Левски“ е насочен към деца, но трейлърът отприщи спор дали изкуственият интелект може да разказва българската история Палестина насрочи първите си парламентарни избори от 20 години Палестина насрочи първите си парламентарни избори от 20 години Махмуд Абас определи 28 ноември за вот в Източен Йерусалим, Западния бряг и Газа, но препятствията пред провеждането му остават огромни
Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Проф. Иво Христов: Вървим към Трета световна, САЩ пишат сценария „НАТО 3.0“ и ни превръщат във васали Според него промяната е невъзможна, защото корумпираният ни елит е удобен на Запада, а обществото няма живи сили за отпор От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж От Бургас до Айфеловата кула: Георги Карагеоргиев ще бори престъпността в Париж Той се включи в елитна европейска бригада, която ще съдейства за сигурността на милионите туристи в най-горещите зони на мегаполиса Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Брюксел въвежда пълен чат контрол с едноименен закон Либерал-глобалистите успяха да прокарат текста в последния момент днес, докато много евродепутати отсъстваха САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива САЩ удариха Иран, Техеран отвърна по американски бази в Залива Новата ескалация поставя под въпрос крехкото примирие, след като Вашингтон обяви удари по десетки цели, а Иран атакува военни обекти в Кувейт и Бахрейн Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Осъдиха Тръмп да плати над 5 млн. долара по дело на Е. Джийн Каръл за сексуално посегателство Федерален съд в Ню Йорк нареди парите да бъдат преведени на писателката след изчерпване на възможностите за обжалване Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Знаков бизнесмен изчезна - колата му е паркирана, вещите му са вътре, а него го няма Полицията издирва шефа на хлебозавод „Мио“ Димитър Георгиев от Павликени с дронове и термокамери, проверява се и версия за отвличане Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Отиде си Бони Тайлър, гласът на Total Eclipse of the Heart Уелската певица почина на 75 години след тежко боледуване в Португалия САЩ започнаха масови бомбардировки по Иран: взривове в цялата страна  САЩ започнаха масови бомбардировки по Иран: взривове в цялата страна  Техеран изстреля в отговор ракети по Бахрейн и Катар Тръмп: Ще денуклеаризираме Иран! Нито един US войник няма да се върне жив, отговориха му от Техеран Тръмп: Ще денуклеаризираме Иран! Нито един US войник няма да се върне жив, отговориха му от Техеран Ислямската република е приключила, отсече той и заплаши с нахлуване на остров Харг, а говорителят на иранския парламент му отговори с „хайде, чакаме те“ Брюксел иска да ни следи и в колата: Новите автомобили задължително с камери! Брюксел иска да ни следи и в колата: Новите автомобили задължително с камери! Поредната регулация влезе в сила вчера. Криитиците я наричат „още една стъпка към цифровия концлагер“
Румен РАДЕВ Румен РАДЕВ Ще подкрепяме Украйна според възможностите си, а такива нямаме Виц на деня Виц на деня При психиатъра:
- Представете си, че се събуждате в тялото на човек, когото не понасяте!
- Докторе, аз всеки понеделник се събуждам така
Виц на деня Виц на деня Жена мрънка на мъжа си:
- Не излизаме никъде заедно!
- Добре! Утре ще те взема като ходя да изхвърлям боклука...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Ако някога почувствате, че работата ви е безполезна, знайте, че в заводите на BMW има служители, които монтират мигачи на автомобилите!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори