139 години от смъртта на Боян Ботйов, братът на Христо Ботев загива край Сливница геройски
Ранен е в боевете при Сливница на 7 ноември 1885 г. и издъхва на 10-ти, припомня писателят Иван Тренев
139 години се навършват днес от смъртта на поручик (мл. лейтенант) Боян Ботйов. Братът на Христо Ботев е участвал във Великата българска отбранителна отечествена война през 1885 г., разказва писателят Иван Тренев.
„Поручик Ботйов проявява героизъм в боевете при Сливница и на 7 ноември 1885 г. при атаката на Три уши е ранен в стомаха и прободен на две места с щик. Въпреки смъртоносните удари той успява да повали двама сръбски войници. Умира едва на 19 години!“, пише Тренев в svobodniarhivi.com.
„Житейският път му се отличава с изключителна смелост и достойно поведение. Боян Ботйов е роден на 6 май 1866 г. През 1875 г. заминава за Букурещ, където остава до заминаването му на брат му Христо Ботйов за България, след което се отправя към Русия, където постъпва в Южнославянския пансион в Николаев ( Украйна ) и Дорогичин ( Беларус )“, добавя той.
„Училището е създадено да обучава младежи от Балканите - българи, сърби, черногорци и др. В пансиона учат и бъдещи български политици, революционери, общественици и др. Сред тях са Панайот Волов, Алеко Константинов, Екатерина Каравелова и др. Там се задържа до 1879 г. След което заминава за Елисаветград ( днес Украйна), където постъпва във Военната гимназия“, разказва писателят.
Братът на Христо Ботев завършва курса на учебното заведение и решава да постъпи като волноопределяющ се във волинския пехотен полк. Преди това си взема отпуск и се отправя за България. При среща със съученика си в Южнославянския пансион Димитър Русчев решава да остане в Княжество България и двамата заедно да постъпят в Софийското военно училище.
„През 1883 г. Боян Ботйов се записва в старшия общ клас във Военното на Негово Княжеско Височество ( Днешен Военен университет „Васил Левски“) в град Велико Търново. Поради избухването на Сръбско-българската война той не успява да завърши и е произведен предсрочно в портупей-юнкер. Боян е мобилизиран и зачислен в 7-а рота от 5-и пеходен дунавски полк“, разказва Иван Тренев.
Боян Ботйов не бил длъжен да се включи насила във войната, но не се поколебава и се записва доброволец, за чието решение казва: " Няма да засрамя брата си Христа, ще отмъстя на врага заради него“. Поклон пред делото на великия Боян Ботйов и неговото семейство! Тази история трябва а гори във всеки българин, който е длъжен с живота си да защити националната ни идентичност и суверенитет, и да си спомни за гаврата в Народния театър с българите чрез пиесата на Бърнард Шоу, за платените мекерета майкопродавци, които са пионки на Дълбоката държава с цел унищожаване на България, коментира писателят.
Защо пералнята започва да мирише: грешката, която мнозина допускат
Отворко със скъпа кола се заяде на паркинг с ММА звяр в тежка категория
Призрачен кораб стряска родни рибари
Как да отпушим мивка лесно и без майстор
Георги Йомов пред изненадващ трансфер
Печен парти хляб с масло, кашкавал и чесън: лесна рецепта
Любовни трепети в Кухнята на Ада
Млад баща пребит до смърт, съдебното дело предизвика скандал
Двама от мъжете в "Ергенът" сложиха дамски дрехи
Фънки с неочаквано признание за Глория в "Като две капки вода"
Агнешко печено на фурна: крехка домашна рецепта за празничната трапеза
Защо пералнята започва да мирише: грешката, която мнозина допускат
07/04/2026, Вторник 18:48
1
Министър Трайков: В ход са решаващите 72-часови проби на хидроагрегат 3 на ПАВЕЦ "Чаира"

Дааа, ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ е бил агент на Руската империя и именно той е е основата на събитията с Левски, Ботев, Раковски...
Прочетете, за да се запознаете как е откраднал и какво от Георги Стойков Раковски...
Запознайте се и с истината за Титана - РАКОВСКИ!
МНОГО, МНОГО полуистини с акцент в грешна посока и откровени неистини има в популяризирания вариант на историята!!!