Турция и Германия спорят за дюнера, ЕК се намеси
Анкара държи ястието да се приготвя по турските правила
Европейската комисия даде шест месеца на Германия и Турция да разрешат спор около точната рецепта за приготвяне на популярния дюнер-кебаб, съобщава британското издание The Economist.
Турция поиска преди време от Европейския съюз защитен статут за дюнер кебапа, тъй като рецептата на популярното в Германия ястие се различава значително от традиционния вариант.
Анкара държи ястието да се приготвя по турските правила: в питка или върху канапе от ориз с пилешко, телешко и агнешко месо, които са мариновани и нарязани по специфичен начин. Освен това рецептата съдържа домати и люти чушки.
Турците смятат, че дюнерите трябва да се приготвят само по класическата рецепта и да не се използват съставки, които се отклоняват от канона. В противен случай трябва да се използва друго име за това ястие.
Германия се противопостави. В немската версия, а и в цяла Европа, ястието се сервира в със зеле или салата и сосове, като плънката е увита в плосък хляб.
В Европа дюнерите станаха изключително популярни благодарение на имигрантите от Турция. В Германия те се появяват в още през 70-те години на миналия век, когато в страната пристигат много турски работници.
Продажбите на дюнер кебап в Европа възлизат на около 3,5 млрд. евро годишно, като в Германия те са 2,3 млрд. евро.
Думата „дюнер“ произлиза от турския глагол „дьонмек“, който означава „въртя“. Ястието се пече в продължение на часове на шиш и се нарязва на ивици, когато месото стане хрупкаво и кафяво. В Турция ястието оригинално е било произвеждано от агнешко месо и продавано само в чиния.
Рейн падна до невиждано ниво, сушата задушава речния транспорт в Европа
В Равда стартира лятната арт работилничка на НЧ "Гоце Делчев -1943"
Гърция засили проверките по плажовете, глобите стигнаха 73 000 евро
Дунав разкри двама войници от Втората световна война в Будапеща
AI започна да прави неща, които никой не му е разрешавал
Нефтохимик привлече офанзивен халф
Бургаска област вече има близо 338 хил. жилища, сградите се увеличиха с 453 за година
Мароко се чувства окуражено: Влиянието на Тръмп е в светлината на прожекторите след катастрофата в Сеута
Съветник иска да направи секс парти в сградата на Общината, плаши със съд, ако му откажат
Трима маскирани нападнаха и изнасилиха млад мъж в Англия
Георги Рачев: Горещини до второ пришествие, идват до 39 градуса
Баба от Зидарово даде 5000 евро на ало измамник за спешна операция на близък
