×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Ваксинирането срещу варицела става задължително от юли
  • Военни конвои на НАТО се движат по пътищата на страната
  • Повече от 50 000 души са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
  • Германия отчете температурен рекорд за всички времена с 41,3 градуса по Целзий
  • Екстремно горещо време днес, температурите скачат до 36 градуса
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

240 години са нужни, за да стигнем германците по доходи


240 години са нужни, за да стигнем германците по доходи
Минималната заплата в България ще доближи най-ниското възнаграждение в Германия с 6,6 евро от 1 януари
03 Ноември 2024, Неделя, 15:36 ч.
Автор: Флагман.бг

По цени на редица стоки вече сме изпреварили Западна Европа

Минималната заплата в България ще доближи най-ниското възнаграждение в Германия с 6,6 евро от 1 януари 2025 г. Ако продължаваме да догонваме Германия с тази скорост, ще стигнем техните доходи след близо 240 години, показват изчисленията.

В България минималната заплата е предвидено да нарасне със 144 лв. и от началото на следващата година да стане 1077 лв. Това представлява увеличение със 73,6 евро. Същевременно в Германия е планирано повишение на най-ниското възнаграждение за един час работа от 12,41 евро на 12,82 евро. Това представлява увеличение с едва 3,3 на сто. Но в момента минималната брутна заплата в Германия е 2054 евро. При увеличение с 3,3%, от началото на следващата година най-ниското месечно възнаграждение в Германия ще стане 2121 евро. Това представлява повишение с 67 евро, предава Труд.

Оказва се, че минималната заплата в България ще бъде увеличена с 6,6 евро повече от тази в Германия. Това представлява доста бавно доближаване на българските доходи до тези в Германия. В момента минималната заплата у нас е 477 евро и е с 1577 евро по-ниска от тази в Германия. Ако продължаваме да доближаваме доходите в Германия със същата скорост, ще ни трябват близо 240 години, за да се изравним по възнаграждения.

Същевременно по цени на редица основни храни сме настигнали и дори надминали Германия. Според данни на КНСБ, които бяха представени неотдавна, олиото в България струва средно 2,08 евро за литър, а в Германия е по-евтино - 1,59 евро.

Краставиците в България са значително по-скъпи от тези в Германия. Средната им цена у нас е 2,52 евро, а в Германия е 1,99 евро. Прясното и киселото мляко в България също са по-скъпи от тези в Германия. У нас литър прясно мляко струва средно 1,75 евро, а кофичка кисело мляко е 0,95 евро. В Германия цените са съответно 1,59 евро и 0,89 евро. Яйцата в България също са по-скъпи от тези в Германия.

При брашното, ориза и сиренето цените в Германия са по-високи от тези тук, но разликата е минимална. Кошница от 20 основни стоки, в която влизат 19 храни и бензин, в България струва 57,32 евро, а в Германия 66,40 евро. Оказва се, че цените на храните в Германия са с 15,8% по-високи от тези у нас. Но минималната заплата в Германия е над 4 пъти по-висока от тази в България. Тази ситуация няма да се промени съществено и през следващата година, въпреки планираното сериозно увеличение на най-ниските възнаграждения у нас. Причината за това е, че и в останалите страни от ЕС, включително и в Германия, вдигат минималните заплати.


В категории: Животът


32
Коментара
Тервел ИЛИЕВ 80 години от създаването на Веспа 80 години от създаването на Веспа 27/06/2026, Събота 21:50 0
Тервел ИЛИЕВ Почина бивш депутат Почина бивш депутат 27/06/2026, Събота 21:42 0
Тервел ИЛИЕВ Супер звезда идва на Макс файт в Бургас Супер звезда идва на Макс файт в Бургас 27/06/2026, Събота 19:32 0
32
Коментара по темата
32.
От Германия
04.11.2024 10:57:52
2
2
Минимална брутна заплата в германиа няма
Всички хора коитоработят неквалифицирана работа Чистачи продавачи общи работници Ги назначават на тъй наречения Halbzeit Job. Тоест 4 до 5 часа на ден Което е някъде до 1200/1300€ бруто Или Mini Job тоест до 530€ НЕТО без осигуровки. В германия няма не квалифициран работник на 8 часов работен ден. При Квалифицираните работници рядко работодател назначава директно работник Както е познато при нас. А по често си търсят работници от посреднически фирми (Laenfirmi ) Целта е да не носят отговорност за тях . Тъй като този работник има договор с посредническата фирма а не с тях Тази фирма обаче му взима 15% от възнаграждението. Ако се сравни заплата на наш специалист с немски специалист Разликата в никакъв случей не толкова голяма че да са нужни 250 г да ги стигнем По верно е около 25.
31.
ciklop 50
04.11.2024 09:03:36
1
4
Докато в България я има тая прорушняшка бсп, герберасти, дпс, итн сган, ще бъдеме най-зле в ЕС! Докато комунисти, строят капитализЪм, ще стане така както построиха и "светлият" социализЪм - комунизЪм, ТЕ на дъното в тинята!
30.
До 5
04.11.2024 09:00:28
2
0
Ти чистачка ли бачкаш в Германия, че ги сънуваш тези 13 нето?
29.
Who cares?
04.11.2024 08:10:32
0
7
А те германците ще ни чакат ли да ги настигнем?
28.
Обаче
03.11.2024 21:16:51
4
7
На немците ще им трябва много малко време да осъзнаят, че ги правят на будали.
27.
Антикапиталист !
03.11.2024 20:32:00
7
14
Ей малоумници неземни ! И в България и в Германия капиталиста си е един и същ ! Само че Германия е по социалистическа страна от нас ! Данъците на всеки който прави бизнес са много по големи, над 42% ! Там няма мърдане. Както и в Скандинавските страни. В цяла Европа е така. Само в България капиталистите не плащат почти нищо. Сега искат да ги освободят от почти всички данъци. БЪЛГАРИЯ Е НАЙ ДОЛНАТА КАПОТАЛИСТИЧЕСКА СТРАНА В СВЕТА ! Няма нито едно държавно предприятие. В цяла Европа държавата има дял във всичко което е от национална сигурност. А са вдигнали изродите капиталистически прекалено цените, а се е намесила държавата. Тук държавна собственост няма вече. Само най болните пдерунгели, малоумници миждат все някъде комунизъм а не знаят въобще какво означава това. Шибани амеби ! В комунизма напълно НЕ съществува ЧАСТНА СОБСТВЕНОСТ, толкова сте тъпи, че дори понятие си нямате. В България работника плаща всичко почти, капиталиста нищо не плаща. Малоумни говеда такива.
26.
До 14 изпадналия германец
03.11.2024 20:29:00
8
5
Не знам кога си живял в Германия, но като лъжеш сам не си вярваш 50 процента по евтина храна само може да е в сънищата ти някой храни са по евтини в Германия но не всички. заплата минимална 3000 евро също си я сънувал, защото е 13 евро грубо нето чисто около 10 евро 180 часа на месец средно прави 1800 евро, аре бягай смешко. А и още нещо квартирите в Бг са по евтини!
25.
Който не работи
03.11.2024 19:58:32
10
16
Пролетариата пак мечтае за немски заплати, да работи малко и да мрънка срещу лошите чорбаджии. И не му идва на акъла, че тези пари не падат от небето, първо трябва да се изработят. Не става само с местене от единият джоб в другият и теглене на бързи кредити за закърпване на бюджета.
24.
Работа Работа Работа
03.11.2024 19:17:02
0
19
12 € и 80 цента на час по 8 часа прави точно 103 € на ДЕН или 200 ЛЕВА надница тоес минимална заплата 4000 лева на МЕСЕЦ точно колкото са ДЖОБНИте на синоптичката Натали Трифонова които БОЙКО и дава на ден
23.
Do 21
03.11.2024 19:11:33
0
8
Не е само там. Във всяка една развита държава има високи данъци и осигуровки, съответно и високи заплати. Скандинавието са типичен пример за това.
22.
Споко е
03.11.2024 19:11:19
4
9
Драги швестъри и швюхтели,като обяснявате кое как е и колко е по-хубаво обяснете и за стойеркласетата.Отделно се надявам да ви минава през главите,че в България в момента няма икономика,нещо към което каските тепърва се запътват.Дайте да си говорим след някоя друга година,когато автомобилната и химическата/фармацевтична индустрия пуснат кепенците.Все пак тези "безплатни" привилегии някой трябва да ги плаща,а когато големите данъкоплатци и работодатели изчезнат Дюнерландията експресно ще ни настигне.
21.
До!!!!!!!!!!!!!!
03.11.2024 19:04:08
1
16
Абсолютно си прав! В Германия за бизнеса данък печалба е поне 3 пъти по-висок, дават по-големи заплати и осигуровки и са богати. А направете си сметка нашите уроди дето не плащат и 10% данък все са на загуба колко са богати?
20.
Аз
03.11.2024 18:55:08
0
14
Затова пък с цените на хранителните стоки сме ги заминали. Колко сме жалки само.
19.
Dr5
03.11.2024 18:31:45
8
6
Много тъпо сравнение, немците са завладяли цяла Европа., разграбили са почти всичко от най-печелившите сектори, еврейски активи, фабрики, евреите са им работили безплатно. Всичко ерейско и чуждо е прехвърлено за жълти стотинки на немски индустриалци, които са били пощадени след падането на Берлин.
18.
Дядо Щукар
03.11.2024 18:16:11
0
9
Може и те да достигнат нас.
17.
Дядо Щукар
03.11.2024 18:14:45
1
7
То както е тръгнало, можебинте да достигнат нас.
16.
до 9
03.11.2024 18:12:07
6
9
И ти имаш образование, хахаххаха само в българия е приоритет апартаМИЕНТА колЯта и пари на в брой. Прост народ лесно се управлява от панелките до бутафорните къщи и хотели. Мръсния въздух разбитата инфраструктура законите, здравеопазването соц. политика синдикатите за права на работещите не са важни, за българан лайнар. АПАРТАМИЕНТА мръсен глупав народ, КАТАФАЛКАТА РЕМАРКЕ НЯМА.
15.
До 9
03.11.2024 17:52:11
1
16
А ти каква пенсия ще вземеш в Бг и каква пенсия ще вземе немецът?А,ако случайно пенсията на немеца не покрива минимума,държавата му я изравнява и му плаща наема.Тоест ненецът може да живее и без собствено жилище в пенсионна възраст.Наемът има един плюс- всички ремонти ги плаща наемодателят.
14.
..
03.11.2024 17:51:28
3
17
Мин. заплата в Германия 4000 лева, а в Бг скоро ще бъде 1000 лв. 4 пъти разлика при минимална заплата! Като човек живял в Германия мога да кажа че на практика най-нисковалифицираните взимат доста над минималната - 3000 евро-6000лв. Така че на око сме 6 пъти по-зле от тях. Храната обаче там е 50% по-евтина. Жилищата са със сходни цени.
13.
ГЕРБ-ДПС
03.11.2024 17:44:51
0
15
Пращаме им Бойко , Пеевски, Доган и компания и след 6 месеца ще сме ги минали!
12.
До 9
03.11.2024 17:34:57
6
23
Аз пък живея в Германия.Гледната точка за всеки е различна.Климатът при нас е по- хубав и всичко в Бургас ми е на 15-20минути.Но,ние никога няма да стигнем германците.За семейства с деца има много добавки,плащат им около 40% от наема.Майките им се води стаж докато отглеждат деца до 10 год.Детските са 250 евро на дете.И най- важното- като отидеш на доктор не те гледат като банкомат- снимки и т.мн са безплатни.Зъболечението до 18 години е безплатно с включено чистене на зъби.Така,че никога няма да ги стигнем!
11.
Споко е
03.11.2024 17:33:43
5
9
Ние няма да ги достигнем.Те ще дойдат на нашето ниво.Така ще се получи в ЕССР,понеже нео- и еврочугуните не си научиха урока със СССР
10.
www
03.11.2024 17:23:31
3
6
Веднага след като ги настигнем по производителност, ще ги настигнем, а и ще ги изпреварим по доходи. Обаче, няма как да имаме техните заплати, ако сме на ниво 20% от тяхната производителност.
9.
Не е баш така
03.11.2024 17:16:25
11
20
Работя в немска ИТ фирма от тук и заплатата ми е по-ниска от на колегите ми в Германия, обаче те всички живеят под наем, докато аз си имам собствено жилище. Като си приспаднат наемите от заплатите, получават горе-долу колкото и аз.
8.
И тайива неща
03.11.2024 17:06:43
6
11
Голата истина е тази. Снощи сънувах как си поръчвам скъпо говеждо т-бон стек зрял изглеждаше много вкусен, така и не го опитах, събудих се. Толкова беше хубаво дори и на сън. Ако може поне да сънуваме велика Германия.
7.
Ами
03.11.2024 16:43:43
11
17
Учете и се развивайте, бе хора! Безобразно е цял живот да живеете на минималка. Кой ви е крив?
6.
до 3 тъпира
03.11.2024 16:27:36
5
29
Ейй, глупако!
Нали се сещаш, че в Германия капиталисти дават големите заплати, а в България капиталисти няма. Всичките "бизнесмени" са си чисто и просто комунисти правещи се на капиталисти!

п.п
Време е да си изкараш главата от здника
5.
Клавиатурна копейка
03.11.2024 16:25:38
9
16
На кой му пука за германците? Нали минахме ватенките по доходи..
4.
Si4koto glas na naroda t
03.11.2024 16:19:43
3
9
Pri na flagman partiata sbe trqvat 540 godini ne 240
3.
!!!!!!!!!!!!!!!
03.11.2024 16:15:57
84
33
За една седмица можем да ги задминем ! Като прогоним и вкараме всички капиталисти по затворите заедно с техните слуги в парламента. Милионите които крадат всички за народа.
2.
Казвата истината
03.11.2024 15:57:01
26
29
Важното е да сме в този ЕС и да въведем еврото.
Пък майната му на очевидните факти.
Файда от ЕС имат само грантоядите работещи с еврофондовете т.е. обръчите от политически фирми !
1.
Аз
03.11.2024 15:55:36
5
32
При 1500 лева / месец необходими на 1 човек, според КНСБ!
Как 730 лева чисто е МРЗ?
Как минималната пенсия за възраст и стаж е 580 лева?
Как минимална ТЕЛК пенсия е 530 лева?
....
Целенасочено убийство на народа!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Почина бивш депутат Почина бивш депутат Последното сбогом с Юлий Славов ще бъде утре, 28 юни, от 12:00 часа в църквата на Централните пловдивски гробища Войната на фамилия Балеви приключи: Окончателно изхвърлиха красивата Ася от козметичното ѝ царство Войната на фамилия Балеви приключи: Окончателно изхвърлиха красивата Ася от козметичното ѝ царство Екссъпругата опитала тайно да изнесе оборудването на салона, а после да го продаде  Ще проведат търг за наемател на хотел "Мираж", има десетки кандидати Ще проведат търг за наемател на хотел "Мираж", има десетки кандидати Братя Диневи подходиха мъдро - пуснаха нисък наем и впериха всички погледи към хотела, сега ще имат възможността да проведат търг, да изберат наемател и осигурят пазарен наем за емблематичния обект Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд Кметът Димитър Николов откри Let’s Play Burgas 2026 – морският град стана столица на гейминга през този уикенд „За Бургас е чест и привилегия да бъде домакин на едно такова страхотно състезание", каза кметът Димитър Николов „Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето „Нефтохимик“ благодари на спонсорите, отчете постигнатото и очерта целите за бъдещето От ръководството на клуба, в лицето на председателя на Управителния съвет Пламен Николов и изпълнителния директор Михаил Атанасов, благодариха на всички фирми и компании, подали ръка на клуба в тежките моменти Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче Вместо да чака институциите: Кметица се качи на фадрома, за да спаси висящо на 7 метра щъркелче След завръщането си от фолклорния фестивал в съседното село Юпер, кметицата получава сигнал за изпаднало в беда щъркелче Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца Постоянен арест за обвиняемия за катастрофата край Мездра, отнела живота на две деца Според прокуратурата има опасност обвиняемият да се укрие Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца Шеф от ДАИ разследва зверската катастрофа на „Тракия“, в която загинаха две деца Николай Попов от движение „Сияние“ взриви мрежата с разкрития за тежък конфликт на интереси и опит за замитане на истината на пътя Мантинелите на „Тракия“ издържали само до 1500 килограма Мантинелите на „Тракия“ издържали само до 1500 килограма Собственикът на фирмата-доставчик чистосърдечно обяви, че модерните леки коли са твърде тежки за родните предпазни огради Геврекът на плажа поскъпна - от 4 лева на 3,5 евро Геврекът на плажа поскъпна - от 4 лева на 3,5 евро Чужденците са в шок от скъпотията, не са очаквали нещо подобно 
80 години от създаването на Веспа 80 години от създаването на Веспа Това е истинско бижу, което се превърна в емблема за Италия Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ Израел атакува Южен Ливан с дрон ден след историческия пакт в САЩ Споразумение за мир между САЩ, Израел и Ливан бе подписано на 26 юни във Вашингтон   С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас С кола или рейс до морето? 13 евро повече за гориво в резервоара от София до Бургас Ако има трайно примирие в Близкия изток, цените може да паднат в разгара на лятото, прогнозират от петролната и газова асоциация  Супер звезда идва на Макс файт в Бургас Супер звезда идва на Макс файт в Бургас  Бурак редовно играе срещу най-големите имена в муай-тай включително мач за титлата на RWS Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Жега като за Апокалипсис: Германците развиха „ковид психоза“ и опразниха супермаркетите при 40°C Рафтовете за охладени продукти – сирена, млечни стоки, тесто и готови храни – са брутално ометени до шушка Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Хотелиери от Северното Черноморие: Толкова зле не е било досега, пускаме отстъпки между 20 и 40% Има 35% по-малко туристи по Северното Черноморие в сравнение със същия месец на миналата година Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Почина голямият турски актьор Кадир Инанър, дори Ердоган скърби за него Той беше един от известните турски актьори, чиито филми десетилетия наред се излъчваха по телевизията не само в Турция, но и в България Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Зрелищно меле блокира ключов булевард в София: Автомобил се преобърна след мощен удар отзад Сблъсъкът е възникнал, след като лек автомобил „Ауди“ е блъснал отзад движещо се пред него „Пежо“, като силата на удара е била толкова голяма, че едната кола се е преобърнала по таван на пътното платно Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Родители на съд за убийство: Оставеният да умре 7-годишен Каспър тежал стряскащите 116 килограма Докато изолираното от света момченце издъхвало от сърдечна недостатъчност в Мичиган, майка му и баща му извикали ветеринар за семейното куче, но не и лекар за собствения си син 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар 22-годишен младеж се удави след среднощен кошмар Роднините на Броуди Лийч вече са го идентифицирали, а органите на реда призоваха за пълно уважение към личното им пространство в този съкрушителен момент
Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Деница САЧЕВА, депутат от ПП ГЕРБ Пиша среден 3 на Бюджет 2026 Виц на деня Виц на деня Срещат се двама:
- Как си?
- Пил съм и по-добре...
Виц на деня Виц на деня Между приятелки:
- Мъжът ми иска да се облека като медицинска сестра, за да му изпълня една фантазия.
- Каква?
- Че е здравно осигурен.
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Когато една жена спре да яде след 18.00, в 19.00 почва да гризе съпруга си!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори