×
Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Хранителни добавки поскъпнаха с над 50 на сто за три месеца
  • Спасяват с операция бедрото на Малена Замфирова
  • ЦИК започва разяснителната кампания за изборите
  • Щангите на протест срещу Стефан Ботев
  • Прочута биография на Карл Густав Юнг излезе на български
  • САЩ разрешиха на Индия да купува руски петрол
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Денят на народните будители е празник, обединяващ миналото, настоящето и бъдещето


Денят на народните будители е празник, обединяващ миналото, настоящето и бъдещето
Иван Ненков е председател на Гражданско обединение „Бургазлии“. В ОбС-Бургас е Председател на Постоянната комисия по Бюджет и финанси
01 Ноември 2024, Петък, 11:00 ч.
Автор: Флагман.БГ

Учението дава възможност да живееш, а не само да съществуваш

- Г-н Ненков, какво е за Вас 1 ноември?

Считам, че всички сме свързани с деня на будителите от ранна детска възраст и мисля че така е редно. В личен план този ден винаги е бил важен за моето Семейство. Това обстоятелство създава у мен чувство на принадлежност към нещо наистина голямо, важно и непреходно. Денят на народните будители е празник, обединяващ миналото, настоящето и бъдещето! За мен това е празник в пълния смисъл на думата!

- Дали искаме или не този празник се противопоставя или поне измерва по ценности с Хелоуин, вашият коментар?

- Призовавам да не се делим и по това! Другите разделителни линии в обществото са достатъчно, за да мислим нови и да се борим с "призраци" т.е с нещо, което реално го няма. Денят на будителите е от онези празници, които трябва да ни събират и да ни напомнят, че едно общество е пълноценно когато има общи проблеми, но също така и общи поводи за гордост и общи празници.
Не искам да задълбавам повече в това изкуствено разделение - нищо добро няма да ни донесе!

- Знам, че въпросът не е от лесните, но кои са съвременните будители?

- Всъщност, въпросът е лесен. Това е онзи набор от хора и професионалисти, които учат другите – в детската градина, в училище, в университет, на занаят, на бизнес, на духовност, на преподаване, на управление. По този начин те им дават най-ценното за един живот - смисъл да живееш, а не просто да съществуваш. Понеже аз произлизам от учителски род, за мен будителите са те, нашите предучилищни, училищни, гимназиални, университетски и всички останали преподаватели. В друга сфера, например при религията, обикновеният служител в църквата е също толкова будител, колкото и учителя.

- Предвид динамичната политическа обстановка, ако трябва да вземете бързо и важно решение за Образованието какво ще е то?

- Увеличаване на процента от Брутния вътрешен продукт, отделян за Образование. Знам, че много хора веднага ще кажат "само парите ли са достатъчни?", не не само парите, но те са нещо без което не можем да направим професията учител, например съблазнителна за млад човек и достойна за по-възрастните кадри.

Слушам много политици да говорят как за една или две години ще направят реформа в образованието и недоумявам как се побират тези думи в устата им! Цикълът само на средното образование е 12 години. От 1-ви до 12 клас. Да добавим университета още 4г. средно. Да добавим тези, които след университета отиват в институти и други звена, за да станат докторанти добавяме още няколко години обучение. Т.е, за да има реформа в образованието след като тя се направи трябва да минат поне толкова години колкото е един цикъл, за да се изучи едно дете и чак тогава да се гледа има ли ефективност и подобряване или няма.

- Знам, че следите новините около образованието. Коя информация за този сектор Ви направи последно впечатление?

Притеснение у мен се създаде от думите на председателят на Съвета на ректорите в Република България проф. д-р Миглена Темелкова, която на среща с президента Румен Радев направи подробен анализ според който, през последните три години се наблюдава драстично намаляване на средствата, които се отделят от Брутния вътрешен продукт (БВП) за издръжка на висшето образование. През 2021 г. тези средства бяха 0,75% от БВП, миналата година - 0,7%, а тази година - 0,6%.

Според мен, като цяло за образование и 5% от БВП са недостатъчни. В абсолютни числа парите растат, но като част от брутния продукт остават под прага от 5% и това е показателно - с 1,039 млрд. лв. нарастват средствата за образование в публикувания проектобюджет за 2024 г. За догодина са планирани 8,571 млрд.лв. (4,2% от БВП) за сектора в сравнение със 7,532 млрд.лв. (4,1% от БВП) в програмата за настоящата година. В средносрочната прогноза е записано, че те ще нараснат през 2025 г. до 9,317 млрд.лв. (4,3% от БВП), а през 2026 г. – до 9,935 млрд.лв. (4,3% от БВП).
Моето предложение е да се прескочи прага от 5% от БВП, за да се случат действително качествени реформи.

- Вашият поздрав и думи към Преподавателите по случай деня на будителите?

- Освен професия вашата работа е и дълг. Ако той бъде изпълнен, историята ще ви бъде длъжник! Учението дава възможност да живееш, а не само да съществуваш! Вие сте днешните БУДИТЕЛИ!

 


В категории: Просвета , Бургас


Флагман.БГ Автор
Флагман.БГ
Флагман.БГ Летувал ли е ергенът Стоян при Калушев Летувал ли е ергенът Стоян при Калушев 06/03/2026, Петък 15:00 2
България Всички новини
Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас Шедьоври на Бояджиев, Паскин и Милев идват в Бургас В гранд хотел и СПА "Приморец" ценители ще видят произведения от частни колекции, част от пролетния аукцион на АРТМАРК Световно признат онкопластичен хирург ще консултира безплатно пациенти в УМБАЛ „Дева Мария“ Световно признат онкопластичен хирург ще консултира безплатно пациенти в УМБАЛ „Дева Мария“ Прегледите са насочени към пациенти със специфични медицински проблеми, които се нуждаят от високоспециализирана експертиза и индивидуален подход Резачки за дърва – бензинови, акумулаторни и електрически моторни триони Резачки за дърва – бензинови, акумулаторни и електрически моторни триони Пълно ръководство за избор на моторен трион за дома, градината и професионална работа. Сравнение на мощност, шина, тегло, шум, време на работа и поддръжка Депутатите изслушват МВР министъра, имало сериозни пропуски по случая "Петрохан" (НА ЖИВО) Депутатите изслушват МВР министъра, имало сериозни пропуски по случая "Петрохан" (НА ЖИВО) Ключов сигнал срещу дейността на Ивайло Калушев е бил изгубен преди повече от две години Летувал ли е ергенът Стоян при Калушев Летувал ли е ергенът Стоян при Калушев Някои зрители твърдят, че Стоян не изглежда особено заинтересован от дамите в шоуто и че отношенията му с тях са по-скоро приятелски, отколкото романтични Гърция ще окаже подкрепа на противовъздушната отбрана на България Гърция ще окаже подкрепа на противовъздушната отбрана на България Разполагането на батерията Пейтриът и F-16 в Северна Гърция ще покрива значителна част от българската територия Илиян Филипов с намек за мача с Левски: Затова си тръгна Херо Илиян Филипов с намек за мача с Левски: Затова си тръгна Херо Бизнесменът отговори на коментар под своя публикация във Facebook, в който фен го призова да говори за феърплей при срещата със "сините" Даниел, който разби автомобил и го окраде, ще остане в ареста Даниел, който разби автомобил и го окраде, ще остане в ареста Криминално проявеният бургазлия поиска да излезе на свобода, но съдът му отказа Румен Радев се развежда? Румен Радев се развежда? Повод за такива спекулации дадоха няколко публикации на самата Десислава Радева Мътна и кървава в МВР на прага на изборите: Три ключови полицейски управления в Бургаско останаха без началници Мътна и кървава в МВР на прага на изборите: Три ключови полицейски управления в Бургаско останаха без началници Заповедта за преназначение била готова и за поморийския шеф, но той излязъл в болничен да оперира херния... с всичките си отличия от кабинета
Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Русия и Украйна размениха по 300 военнопленници с посредничеството на САЩ и ОАЕ Освободените руски военнослужещи са прехвърлени в Беларус за медицинска помощ преди завръщането им в Русия Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Лондон предлага плащане на мигранти да напуснат Схемата е насочена към около 150 семейства, живеещи в жилища, финансирани от данъкоплатците, а Министерството на вътрешните работи изчислява, че може да спести 20 милиона британски лири БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран БФС ще има нов конгрес след дни, но Гонзо е бетониран Няма да има избор на ръководство, а само отчет на настоящото управление Изписват бай Добри Изписват бай Добри 81-годишният ветеран е в стабилно състояние Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят Китай привлича милиони туристи на фестивали на вишневия цвят От Ухан до Пекин розовияъ цъфтеж се превръща в културно събитие и символ на обновление Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Пътен знак се разби край аутлета до кв. Сарафово, разряза гумите на 10-ина коли Инцидентът е от късно снощи Израел удари бункера на властта в Техеран: Бил ли е там новият аятолах? Израел удари бункера на властта в Техеран: Бил ли е там новият аятолах? Подземието се намира точно под резиденцията на убития Али Хаменей  Само за ден бензинът поскъпна до 1,80 евро за литър в Гърция Само за ден бензинът поскъпна до 1,80 евро за литър в Гърция Увеличението за ден е с около 5 евроцента Великобритания изпраща четири изтребителя в Катар заради ескалацията в Близкия изток Великобритания изпраща четири изтребителя в Катар заради ескалацията в Близкия изток 140 000 британски граждани са заявили, че се намират в региона, започва операция по евакуация Швеция призова гражданите да държат кеш за една седмица при евентуална война Швеция призова гражданите да държат кеш за една седмица при евентуална война Централната банка препоръчва всеки възрастен да разполага с около 1000 шведски крони в брой за основни нужди
Олга Курносова, руски опозиционер Олга Курносова, руски опозиционер Ликвидацията на Путин е напълно изпълнима задача. Иран като репетиция за Русия? Виц на деня Виц на деня Чък Норис пита дете:
- На колко години си?
- На 11.
- Аз на твоите години бях на 12.
Виц на деня Виц на деня Любопитно!
Знаете ли, че думата "х*йня" има около 20 синонима! А всеки майстор знае поне 420 детайла с такова име...
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Българи показали на китайците как се прави шапка от вестник, а те на другия ден направили и обувки, и джапанки...
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори