Ето с колко скача цената на хляба след връщането на ДДС от 20%
Връщането на ДДС от 20% върху хляба и ресторантьорския бранш е заложено в държавния бюджет за следващата година. По този начин ще се спестят около 400 млн. лв. Хлебопроизводителите обаче смятат, че ако това се направи, това ще вдигне цените за хората.
Ако върнат ДДС при хляба, означава, че той ще поскъпне с около 10 - 15 стотинки. Тя и минималната заплата ще я вдигнат от 1 януари и оттам ще дойде някаква промяна, но това не значи, че хляба ще струва 3-4 лева.
Имаме достатъчно зърно, хлабът ни е подсигурен, така че няма проблем, коментира пред Нова нюз Димитър Бакалов, хлебопроизводител.
Хлябът е стока на пазарен принцип
И допълни, че хлябът е стока на пазарен принцип, така че всеки производител е в състояние да си намери ниша и да работи.
Дискусията за ДДС-то е безпредметна на фона на всички проблеми, които има в бюджета на държавата. За мен това облекчение беше грешно решение, коментира финансовият експерт Любо Дацов.
Когато имахме криза, когато не можехме да пътуваме, когато цените на горивата бяха скочили, искахме някакво облекчение и ние го получихме.
Сега обаче няма такива проблеми, всичко си върви по пазарната икономика, всеки си работи с неговите цени и е нормално да е така. Лично аз смятам, че в момента ДДС-то трябва да е еднакво за всички, коментира още производителят.
Лобистите ще са на друго мнение, но това е нормално, защото те си вадят парите от това нещо, посочи Дацов.
Разследват длъжностно престъпление в МЗ заради лиценза на дентална клиника, в която почина дете
Община дава до 10 000 евро за трето и всяко следващо дете в битка с демографската криза
Малко Търново събира рок, спорт и Странджа: Сигнал дава тон на тридневния празник
Стюардеса на Air France спечели знаково дело: Съдът призна рака ѝ за професионално заболяване
БАБХ потвърди антракс във ферма с 205 говеда край Ловеч
Гръцката сензация Константинос Аргирос разтърси Бургас с най-големите си хитове (СНИМКИ/ВИДЕО)
Левски е на 90 минути от Шампионската лига - Атина решава всичко
Слагат таван на таксите за платено обучение в държавните университети
Точен мерник в памет на двама герои: СДВР триумфира на полицейския турнир в Бургас
Сигнал до Флагман.бг: Гъсеници превзеха блок в Меден рудник: Падат върху хората и влизат в домовете
Над 1,3 млн. българи пътуваха за три месеца, чужбина излиза по над 480 евро на човек
Пенсионната възраст върви към 70 години, бъдещата пенсия ще е средно 63% от заплатата

Един съвет: Купувайте си брашно и си месете хляб! Брашно, мая, вода и щипка сол са само продуктите. Ще ядете по-късен хляб и няма да мухлясва като пакетираният