×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Дара спечели Евровизия! България се готви за домакинство през 2027 г.
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

По-късно начало на учебните часове, възможно ли е?


31 Октомври 2024, Четвъртък, 12:40 ч.

МОН отлага решението във времето

 

“Асоциация Родители” настоява за по-късен старт на учебните занятия - искания им са учениците на едносменен режим на обучение да влизат в класните стаи в 9:00 часа. Към този момент първият звънец удря между 07:30 и 08:30 часа.

За по-късен старт на учебния ден настояват предимно родители на деца от първи до четвърти клас. От “Асоциация родители“ пък от години апелират за въвеждането на едносменен учебен режим, предава dnes.bg.

"Още през 2016/2017 г. МОН направи заявка, че едносменният режим ще бъде въведен навсякъде, което е и предпоставка да може да се регулира и времето на започване на училище. Оказа се, че това е прекалено голяма хапка. Основната причина е сградният фонд", каза пред БНТ Давид Кюранов от “Асоциация родители“.

Решението все още се отлага във времето, а в момента е заложено, че трябва да се случи до 2029 година.

"Училището, което познаваме е организирано по модела на фабриката – със звънеца, със започването рано сутрин със съответната дисциплина. Това време отдавна е отминало", смята Кюранов. Той е на мнение, че децата имат нужда от малко повече време да се събудят, за да бъдат съответно и по-ефективни.

Кюранов отбеляза и факта, че децата, които пътуват от по-далечни места до училище трябва да стават още по-рано. Според него има едни около четири години, в които трябва да придружаваме детето си до училище.

В позиция на МОН до БНТ заявиха, че решение за промяна на началния час за започване на учебния ден може да бъде взето от училищното ръководство, заедно с обществения съвет към всяко училище.

Наредбата за организация на дейностите в училищното образование предвижда учебният ден да започне не по-рано от 8:00 часа и да не приключва по-късно от 19:30 часа. По изключение учебният ден може да започне от 7:30 часа, когато училището не позволява обучението на всички паралелки, като това се налага в училищата на двусменен режим, посочват още от образователното ведомство.

 


В категории: Просвета


4
Коментара
Тервел ИЛИЕВ Варна се тресе от Бангаранга Варна се тресе от Бангаранга 17/05/2026, Неделя 16:28 1
Тервел ИЛИЕВ Дара се прочу и в Грузия Дара се прочу и в Грузия 17/05/2026, Неделя 16:00 0
Тервел ИЛИЕВ Огромен отзвук в Италия за победата на Дара Огромен отзвук в Италия за победата на Дара 17/05/2026, Неделя 15:30 0
Тервел ИЛИЕВ Силни и слаби страни на зодиите Силни и слаби страни на зодиите 17/05/2026, Неделя 14:10 0
4
Коментара по темата
4.
Трол
01.11.2024 09:20:09
0
0
19.10 отговаря на изискванията ... Децата, които учат на смени в 3 или 4 дни от седмица приключват втора смяна в 19.10
МОН е в услуга на паралелното образование. Хрантутят се издателствата. "Безплатните" учебници ги плащаме всички на завишени цени. Какво налага всички ученици с много малко изключения да са на гланцирана хартия ? Тежестта на раницата е проблем са за децата, защото чиновниците не започнат да ходят на работа с 10 кг раница ?
Изобщо пълна трагедия е. Пълна.
Децата успяват въпреки образователната система, с не благодарение на нея!
3.
Оптимист
31.10.2024 13:38:51
2
3
Просто е решението!Препишете учебната програма от някоя нормална държава! СТИГА сте мъчили деца и учители с остарели и от живели методи!
2.
Оптимист
31.10.2024 13:32:39
2
5
Най-после разумно предложение за начало на учебните занятия! Направете реформа най-после в образованието! Не е нормално заточване на занятия от 7 и 30ч до 19 и 30ч! От малки децата се стресират и губят интерес към училище.Всички деца ходят с нежелание на училище!Огледайте се и разпитайте около вас,господа просветни и!Крайно време е да спрете мъките на децата и учителите!Просто е!Препишете учебната програмата от някоя НОМАЛНА държава!
1.
Тц,тц,тц...
31.10.2024 12:49:28
1
4
Най-добре да не ходят... въобще...
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Потвърдено: Не една, а две мечки са нападнали и убили мъжа на Витоша Потвърдено: Не една, а две мечки са нападнали и убили мъжа на Витоша Става въпрос за майка и малкото ѝ, туристът е навлязъл на тяхна територия, показа експертизата Радев лично ще ръководи МО, МВР, МВнР и спецслужбите Радев лично ще ръководи МО, МВР, МВнР и спецслужбите Гълъб Донев ще отговаря за социалната сфера и земеделието Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно Димитър Николов: Бургас иска Евровизия 2027 и ще я направи перфектно След победата на Дара градът се заяви като реален претендент с арена, логистика и амбиция Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Защо от ПП и ДБ се държат пред камера все едно Netflix снимат документален филм за тях Всеки поглед - Оскар, всяко вдишване - епичен момент, всяка дума - цитат за учебниците по история, пише Ирина Зикидис Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Днес всички са #Дара, а помните ли как преди няколко месеца цялата държава едва не я срина Хейтът не я пречупи, тя събра сили, излезе на голямата сцена и постигна исторически триумф Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! Победителката на Евровизия 26: Не мога да повярвам какво се случи! България спечели с главозамайващите 516 точки тазгодишното издание на песенния конкурс Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Дневен хороскоп за 17 май 2026: Овенът да се пази от измамници Денят носи силни емоции, важни прозрения и неочаквани обрати в любовта и финансите за много от зодиите След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 След триумфа на Дара: Бургас е вариант за Евровизия 2027 "Арена Бургас" имашансове да приеме най-гледания музикален формат в света, ще се конкурира със София Исторически триумф: Дара спечели Евровизия 2026 с BANGARANGA Исторически триумф: Дара спечели Евровизия 2026 с BANGARANGA Песента, която предизвика бурни спорове и вълна от критики у нас, донесе първата победа за България в 70-годишната история на конкурса   Подарък за учениците: Получават до шест дни ваканция заради матурите и празниците Подарък за учениците: Получават до шест дни ваканция заради матурите и празниците Министерството на образованието обяви неучебни дни от 20 до 25 май
Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира Мондиал 2026: Нови притеснения около провеждането на турнира FIFPRO препоръчва въвеждането на защитни мерки Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Почина Тими - гърбатият кит, който беше заседнал и спасяваха в Германия Животното е открито край датския остров Анхолт Русия върна на Украйна телата на 528 убити Русия върна на Украйна телата на 528 убити Координационният щаб изрази благодарност към Международния комитет на Червения кръст за оказаната помощ и подкрепа при репатрирането на тленните останки САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение САЩ предупреждават: Ормузкия проток остава затворен до лятото, световният пазар на енергия в напрежение Американският министър на енергетиката Крис Райт обещава дипломатическо решение, но военна намеса остава опция Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Централната банка на Турция повиши прогнозата за инфлацията до 24 процента Анкара под напрежение заради регионалните рискове и продължаващите икономически предизвикателства Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Дара на шесто място според букмейкърите: Може ли „Bangaranga“ да обърка сметките на фаворитите? Българската изпълнителка впечатли с хитовото си парче и вече предизвиква вълна от реакции пред големия финал на „Евровизия 2026“ Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Иран постави ултиматум за флаговете на Мондиал 2026, предизвиква спорове за LGBTQ символите Националният отбор на ислямската република ще играе в Сиатъл при условие „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена „Фалшифициране“ на „Одисеята“: Нолан взриви Атина с чернокожа актриса в ролята на Хубавата Елена Международни реакции и дебати за историческата достоверност и холивудската визия на Нолан Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Тръмп: Тайван не трябва да обявява независимост Американският президент обсъди с китайския лидер Си Дзинпин оръжейната политика към Тайван и предупреди за рисковете от отделяне на острова МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия МВР с нов критерий за оценка на областните директори – реалният брой на загиналите и ранените в ПТП-а на съответната територия Новата стратегия предвижда полицаите и камерите да бъдат извадени от скритите места по пътищата, като фокусът се измести изцяло върху превенцията, а не върху механичното събиране на глоби
Венци СТЕФАНОВ Венци СТЕФАНОВ Радев е най-голямото попадение, ако си генерал от авиацията, значи че си нещо много повече от другите Виц на деня Виц на деня - Муцка, аз съм спала с моя мъж 2 пъти, преди да се оженим. А ти?
- Аз към 20-тина, ама не знаех, че ще се ожените!
Виц на деня Виц на деня - Бабо, какво би предпочела - с*кс с млад мъж или локум?
- Ох, чедо, от къде зъби за локум на тази възраст!?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Страхувай се по-малко, надявай се повече. Яж по-малко, дъвчѝ повече. Говорѝ по-малко, казвай повече. Мразѝ по-малко, обичай повече
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори