×
Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Узаконете предизборното купуване на гласове и готово!


Узаконете предизборното купуване на гласове и готово!
Само си представете: гласоподавателите ще получават касов бон след всяка успешна сделка, а държавата ще прибира проценти
30 Октомври 2024, Сряда, 13:20 ч.
Автор: Стефан МИНЧЕВ

Все пак тринадесетата заплата в някои учреждения и добавките за пенсионери от време на време също са вид подкуп, нали?

Чували сте израза, че забраненият плод е най-сладък, нали? Така е и с предизборното купуване на гласове. Вместо да го преследваме като престъпление, защо не го превърнем в напълно легална, добре регулирана дейност, носеща постъпления за личния бюджет на средностатистическия българин, но и за държавната хазна? Ако на други места по света успяват да узаконят проституцията и употребата на марихуана с положителни резултати, защо ние да не сме първите, които узаконяват покупката на гласове? Само си представете: гласоподавателите ще получават касов бон след всяка успешна сделка, а държавата ще прибира проценти. Политиците ще са принудени да бъдат прозрачни по отношение на своите „оферти“ към избирателите. На светло ще излязат и спонсорите, които ги подкрепят.

* Фискалната полза за бюджета

Ще има нова графа в държавния бюджет, където да постъпват таксите от покупката на гласове. Това ще позволи на изпълнителната власт да проследява и легитимира разходите на политиците. Накрая на кампанията Комисия за наблюдение на изборите ще издава справка за „най-сериозните инвеститори в демокрацията“. Стига вече с тези анонимни дарения и стимули – нека всичко бъде ясно, прозрачно и, разбира се, обложено с ДДС!

* Информираният избор на гражданите

Легализирането на купуването на гласове ще внесе доза честност в изборния процес. Най-накрая ще имаме право да знаем кой какво предлага и с каква цел. Представете си платформа като eBay, но за гласове. Всички ще виждат офертите, за да изберат най-добрата сделка и да знаят от кого купуват. За по-моралните българи – вероятно ще продължи да има такива и в бъдещето – остава отворена опцията да не продадат гласа си. Днес има много хора, които мразят безплатно. Тогава защо да няма и такива, които гласуват безплатно?

* Трансформацията на „финикийските знаци“ в „отчетни знаци“

Забравете за тайната лоялност и пробутаните скришом пликове, пълни с „финикийски знаци“. Купуването на гласове ще бъде съвсем прозрачно и отчетно! Няма да има нужда да гадаем дали баба Станка от Трън или Хасан от „Столипиново“ са получили „подарък“ от партията. Те ще разполагат с бон от касовия апарат! Така ще стартираме процес за пълно преобразяване на политическата действителност у нас – от скрити маневри към ясни, лесно проследими и отчетни данни.

* Етични аспекти – съвестта или портфейла?

Кой е казал, че българите не могат да правят морален избор дори в ситуация на легализирано купуване на гласове? И днес някои хора отказват да приемат подаръци, защото „съвестта не им позволява“. Те ще могат да продължат да избират по същия начин. В условията на прозрачност и легалност моралът ще има свободата да говори по-силно от всякога! Щом знаем, че всичко е законно, отказът на човек да приеме пари би бил още по-силно послание.

* Политически „подаръци“ и прозрачни бюджети

Според мен тринадесетата заплата в някои учреждения и добавките за пенсионери от време на време също са вид подкуп. Ако правителствата могат да раздават пари предизборно, защо не позволим на всички политици да се конкурират открито? Затова нека официално узаконим купуването на гласове и да поставим основите на едно ново, по-прозрачно и ефективно управление на обществения избор!

 


В категории: Политика


Стефан МИНЧЕВ Автор
Стефан МИНЧЕВ
13
Коментара
Иван ТРЕНЕВ Великата китайска стена е българска? Великата китайска стена е българска? 27/11/2025, Четвъртък 22:00 15
Флагман.БГ Голямо име в баскетбола хвърли оставка Голямо име в баскетбола хвърли оставка 27/11/2025, Четвъртък 22:00 0
Флагман.БГ Лундгрен пребил истински Сталоун Лундгрен пребил истински Сталоун 27/11/2025, Четвъртък 21:23 0
Флагман.БГ Немски кон е най-ниският в света Немски кон е най-ниският в света 27/11/2025, Четвъртък 21:00 0
Флагман.БГ Путин с тежко изказване за Покровск Путин с тежко изказване за Покровск 27/11/2025, Четвъртък 20:43 3
Флагман.БГ В Сандански закъсаха В Сандански закъсаха 27/11/2025, Четвъртък 20:24 0
Флагман.БГ Отиде си легендарна певица Отиде си легендарна певица 27/11/2025, Четвъртък 20:04 0
Флагман.БГ Много грозна кражба в София Много грозна кражба в София 27/11/2025, Четвъртък 19:40 0
Флагман.БГ Орлин обиди Натали в "Ергенът" Орлин обиди Натали в "Ергенът" 27/11/2025, Четвъртък 19:15 1
Флагман.БГ Има ли голям скандал в Реал? Има ли голям скандал в Реал? 27/11/2025, Четвъртък 19:04 0
Флагман.БГ Русия отговори на Калас Русия отговори на Калас 27/11/2025, Четвъртък 18:41 0
13
Коментара по темата
13.
Поправям се
30.10.2024 22:12:07
0
1
............... .
Не съм съгласен !
12.
Значи
30.10.2024 22:06:39
0
1
ще ни плащат и ще ни опъват , както си искат ...
Не съм съласен .
11.
Тигел
30.10.2024 19:52:55
2
1
Флагман, смърдите на свинско, не че не го знаем…
10.
Има логика
30.10.2024 18:06:44
0
3
Време е да разберем до каде ще стигне наглостта на крадците! Колкото повече пари ще отпусне дадена партия или отделен кандидат значи токова повече краде! По този начин и независимата съдебна власт ще излезе на яве колко всъщност е независима.
9.
T
30.10.2024 16:08:53
0
6
И данък за купен вот да не забравят .
8.
Тери Пратчет
30.10.2024 16:06:09
0
8
Това е отлична идея. Може да се организира и борса с аукциони, на който всеки да си предлага гласа и партиите да наддават. По същия начин трябва да се легализира и проституцията и наркотиците. А престъпниците да бъдат организирани в гилдии според сферата си на дейност (примерно гилдия на крадците, гидлия на убийците, гилдия на данъчните измамници и т.н.), които да администрират и поддържат функционалността на системата, както и разбира се да събират данъци и да пълнят хазната като всички нас.
7.
BG
30.10.2024 15:20:08
1
9
То няма смисъл изобщо от избори, за какво да се харчат излишно пари?
6.
до 4
30.10.2024 14:53:49
2
14
Да узаконим и назначенията на метресите, умишленото грешно попълване на декларации, порнографиите във власта от типа "Наско културата" и т.н....
И само да попитам...ПростотоКире върна ли заплати, които е получавал докато незаконно е заемал длъжността министър???

Докато има над 60% негласуващи, ще имаме ей такива боклуци във властта!
А най-ми хареса изказването на другарите от БСП - "да върнем държавата на хората"... поне са откровенни, взеха си я преди 35 години, опоскаха я с разните си проксита (вкл. и ГЕРБ и ПП-ДБ) и сега ще ни връщат каквото е останало...
Иначе простолюдието си гледа картинки с чекмеджетата и пуделите... и каквото му покажат - подскача в екстаз.
5.
Професорът
30.10.2024 14:30:36
4
4
Потрес...

журналисти
4.
Добра идея
30.10.2024 14:19:44
2
9
Но първо трябва да узаконим корупцията и чекмеджетата,защото парите идват от там.
3.
Въчо
30.10.2024 14:01:44
0
12
Подкрепям с 2 ръце. Даже може да се отвори ниша за платформа с тайно наддаване на цената за гласовете. Не виждам проблем, променят се няколко документчета и готово! Всичко ще е прозрачно и ясно!
2.
то си е узаконено
30.10.2024 13:53:48
2
12
щом никакъв закон не се прилага за наказване на продавачите и купувачите на гласове.А комисионната отива при спечелилите политици във вид на власт,пари и още възможности за купуване на повече гласове на следващите избори.
1.
Не става
30.10.2024 13:28:40
0
8
Те са картел => 1 глас = 20 лв.
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Апокалиптична прогноза след потопа в Сандански и Петрич Апокалиптична прогноза след потопа в Сандански и Петрич Водата в наводнените къщи влизала през прозорците Спукване на имотния балон ли? Очакват още ръст на цените на недвижимите имоти Спукване на имотния балон ли? Очакват още ръст на цените на недвижимите имоти Това прогнозира Националната асоциация на строителните предприемачи Социолог: Тръгва нова протестна вълна, а Борисов направи крачка встрани, за да е Пеевски мишената Социолог: Тръгва нова протестна вълна, а Борисов направи крачка встрани, за да е Пеевски мишената С оттеглянето на бюджета обаче се замразят заплатите на държавните служители и на пенсиите, поясни той Блъфира ли Зафиров? Крум Зарков: Партията е употребена в надлъгването между главатарите Блъфира ли Зафиров? Крум Зарков: Партията е употребена в надлъгването между главатарите Вицепремиерът и Изпълнителното бюро явно не разбират, че вчерашният протест е едва началото и че бюджетът е само поводът за недоволство, отбеляза той Излиза ли БСП от властта Излиза ли БСП от властта Лидерът на партията обяви, че ако не могат да изпълнят социалните си ангажименти, ще преосмислят участието си в правителството Адвокатите на Коцев искат мярка "подписка", защото съпругата му трябва да се лекува в Германия Адвокатите на Коцев искат мярка "подписка", защото съпругата му трябва да се лекува в Германия Той трябва да се грижи за децата Радост пред съда във Варна, кметът Коцев излиза на свобода Радост пред съда във Варна, кметът Коцев излиза на свобода Трябва обаче да плати гаранция от 200 000 лева Защо еснафът напусна прославения Коледен град на бургаския пл. „Тройката” (ВИДЕО) Защо еснафът напусна прославения Коледен град на бургаския пл. „Тройката” (ВИДЕО) Още на 3 декември, но на пл. „Св.св. Кирил и Методий”, ще заработи алтернативният празничен базар Българите пътуват все повече, топ дестинации остават Турция и Гърция Българите пътуват все повече, топ дестинации остават Турция и Гърция 829 300 пътувания зад граница само през октомври, а броят на чуждите туристи у нас достига близо 957 000 души Култовата графична база се превръща в културно-образователен център и музей Култовата графична база се превръща в културно-образователен център и музей Новината съобщи ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков.
Великата китайска стена е българска? Великата китайска стена е българска? Тартария е най-древната държава на българите Птичият грип отново плаши света: експерти предупреждават за потенциална пандемия, по-тежка от COVID-19 Птичият грип отново плаши света: експерти предупреждават за потенциална пандемия, по-тежка от COVID-19 Експерти предупреждават: ако щамът H5 мутира и тръгне между хората, светът може да се изправи пред по-тежка пандемия от коронавируса Путин с ултиматум към Украйна: Ще постигнем целите си чрез сила Путин с ултиматум към Украйна: Ще постигнем целите си чрез сила Темпото на напредъка на Русия по всички направления „видимо се засилва“, увери той Бивш германски евродепутат глобен след кражба от магазин и съпротива срещу полицаи Бивш германски евродепутат глобен след кражба от магазин и съпротива срещу полицаи На Гунар Бек са били повдигани и обвинения за злоупотреба с академична длъжност Какво включва менюто на ирландският модел-Воуг Уилямс Какво включва менюто на ирландският модел-Воуг Уилямс Тя разкри дневното си меню и тренировъчната си рутина по време на „Аз съм знаменитост“ Пустиннa буря: най-важното преди Гран при на Катар във Формула 1 Пустиннa буря: най-важното преди Гран при на Катар във Формула 1 Гран при на Катар може да реши световната титла във Формула 1 за 2025 г., като напрежението между Ландо Норис, Оскар Пиастри и Макс Верстапен достига своя връх два кръга преди края Тайната да живееш до 100 години на Дик Ван Дайк Тайната да живееш до 100 години на Дик Ван Дайк Е съпругата му Арлийн Силвър, която е със 46 години по-млад Почина дизайнерката, която обличаше Лейди Гага и Бионсе Почина дизайнерката, която обличаше Лейди Гага и Бионсе Памела Хог е известна с бунтарските си пънк рок визии Фалшивият Брад Пит удари отново-влюбена пенсионерка му даде над 100 000 евро Фалшивият Брад Пит удари отново-влюбена пенсионерка му даде над 100 000 евро Наскоро французойка изгоря с близо 1 млн. долара Наводнения и свлачища в Западна Гърция след бурята Адел Наводнения и свлачища в Западна Гърция след бурята Адел Проблеми с транспорта на остров Корфу и в областите Етолоакарнания и Теспротия
Бойко Борисов Бойко Борисов "Постна пица – Дянков" няма да предложа пак Виц на деня Виц на деня Говорят си двама приятели:
- Абе, ти с*кс вкъщи правиш ли?
- Ти луд ли си бе, как вкъщи, нали жена ми е там?!
Виц на деня Виц на деня На един му се родила дъщеря.
Негов приятел го пита:
- На жена ти ли прилича?
- Не знам, още не може да говори!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Тази нощ, синоптиците обещаха, повишена влажност. А на тези, на които им провърви и учестено дишане!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори