Ще подкрепи ли ПП-ДБ Бойко Борисов за премиер?
Той трябва да направи избор дали ГЕРБ може да съществува без да е в партньорство с Пеевски или не, каза Кирил Петков
ПП-ДБ няма да подкрепи Бойко Борисов за премиер. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия съпредседателят на коалицията Кирил Петков, след като водещият Виктор Николаев го пита дали, ако лидерът на ГЕРБ направи отстъпка и се съгласи да подпише декларацията за разграничаване от Делян Пеевски, ще го подкрепят за премиер.
„Ние похарчихме 100 милиона за тези избори. Знаем, че трите антикорупционни закона ни делят от 10 млрд. лева от ЕС. Единият от тях обаче е за избора на антикорупционна комиси по демократичен и прозрачен начин, което означава махане на контрола на Пеевски от КПК. В момента имаме процедура за главен прокурор, която е за следващите 7 години. Там също влияе Пеевски. Ние не искаме само обещание, а да махнем бухалките му от прокуратурата и от антикорупционната комисия“, подчерта той.
„Това ще е истинския тест дали всичко е само на думи, или има и желание. Ако „Възраждане“ искат по това да говорят с нас, нещата са съвсем различни“, заяви Петков.
„Възраждане“ да не си пробутва партийната програма през Пеевски, призова той от малкия екран.
„Костадин Костадинов знае, че сме на обратното мнение за неговата еврозона тема и за ТЕЦ-овете. Ако искат да поставят условия за институциите, които се използват като бухалки, но да не си пробутват партийните неща през Пеевски“, заяви бившият премиер.
„В парламента има една партия, която ако институциите бяха работещи, нямаше да е там. Не може да си затворим очите. Това може да е първа предпоставка за разговор (б.а. с ГЕРБ), но ако кажат, че купените гласове не ги интересуват, че процентите нямат никакво значение, няма как да започнем диалог“, добави той.
Борисов трябва да направи избор дали ГЕРБ може да съществува без да е в партньорство с Пеевски или не, коментира Петков.
„Ние предлагаме да бъде подписана декларация, че ГЕРБ-СДС не е зависима от Делян Пеевски, за да започнем разговори. Няма да влезем в управлението на страната и с „Възраждане“, уверява той.
Той подчерта, че до този момент коалицията няма отговор от друга политическа формация на даденото от тях предложение.
Петков посочи още, че ако се иска касиране на изборите с доказателства от МВР за купен вот шансът това да се случи е много малък.
Петков посочи, че има няколко задачи, които могат да бъдат постигнати: „да започне работа Антикорупционната комисия, да внесем законодателна инициатива, която да казва, че Висш съдебен съвет с изтекъл мандат не може да избира главен прокурор – така ще спрем избора на Борислав Сарафов“.
След като водещият го пита отново дали ПП-ДБ са склонни да приемат Борисов или ярка политическа фигура от ГЕРБ за министър-председател, той отговори с „За него ви казах твърдо не“. Ако обаче ви кажат „не ни занимавайте с глупости, дайте да правим коалиция, ще получите министри“, отново ли няма да се съгласите, прекъсна го обаче Николаев, а съпредседателят на "промяната" добави, че изборите са два – или да кажат, че в България е така, че на Балканите се купуват избори, че манипулациите са големи и всички хвърлят прах в очите, а вторият вариант е „не“ и да не стоят с широко “отворени“ очи и тези неща да се случват покрай тях.
„Тук става дума за фундамента на демокрацията. Има три стъпки за отиване от демокрация към диктатура. Първата е овладяване на съдебната власт. Втората е за контрол над медиите и третата – фалшифициране на изборите. Страхувам се, че първата стъпка вече е направена, а голям процент от медиите са под техен контрол. Сега вкарват и цяла партия в парламента нелегитимно избрана“, коментира той.
„Как се касират изборите? Трябва да се съберат достатъчно доказателства, да се представят в Конституционния съд и той да реши. Има много манипулации с бюлетини, с протоколи, но голяма част от изборните далавери са свързани с купуване на гласове. МВР не сработи въобще. Ние нямаме доказателствата от тях, а виждаме само крайните статистики. Трябва конкретни доказателства кой колко гласове е купил. Може да искаме за отделни секции, но шансът КС да касира вота заради това, че МВР не си изпълнява задълженията, а виждаме само крайните резултати, е много малък“, обясни Петков.
"Затова решихме да изолираме Пеевски. Ако на ГЕРБ им е по-важен той от България, изборът си е техен“, добави той.
„Ние няма да лигитимираме тази партия. Ако от ГЕРБ ги искат, значи имат огромни зависимости и не могат да ги преодолеят, въпреки че заради това държавата може да остане без правителство“, заяви бившият премиер.
Как да намалим праха по мебелите: Трикът с омекотител за дълготраен блясък
"Нефтохимик" с много важно попълнение
Заради войната: Презервативите поскъпват с 30%
Черноморец с голям трансфер
Горивата в България поевтиняват
Швеция прехвана два руски изтребителя
Домашен хляб с хрупкава коричка: Най-лесната рецепта без месене
13/06/2026, Събота 14:33
0
Високо напрежение на "Тракия"
Как бързо и лесно да премахнем мазнините от фурната с подръчни средства
Трансферна въртележка: ПСЖ набеляза Феран Торес за заместник на Брадли Баркола
Златни правила за сочни и перфектно изпържени кюфтета
Нора Недкова съди Марк Зукърбърг, ето защо

Същества с неопределена сексуалност, без трудов стаж, но с мераци вселенски, а манталитет махленски, това е ПП-ДБ и платените им тролове с меки китки!!!
ПП-ДБ са българофоби, само далаверата ги интересува, справка руския газ с 30% комисионна!
Най-голямата грешка на Бойко е че им позволи да са на власт!
ЕК ясно написа в доклада, че в България проблеми с корупцията няма.
Факти.