Турски лекари удължавали престоя на бебета за финансова печалба, довела до смърта на новородените
Съдебен процес във връзка със смъртни случаи на новородени в Турция, по който обвиняеми са 47 души, включително лекари и медицински сестри, ще започне на 18 ноември в Истанбул, съобщава "Хюриет дейли нюз".
В обвинителния акт от 1399 страници прокуратурата твърди, че обвиняемите са приемали бебета в интензивни отделения, за да се възползват от системата за здравно осигуряване на страната. 22 от обвиняемите в момента са в ареста.
Според обвинителния акт заподозрените са манипулирали медицинските документи на бебетата, представяйки състоянието им като по-критично от реалната картина, така че престоят им да бъде удължен и да извлекат по-голяма печалба.
Властите твърдят, че тези действия са довели до най-малко 12 смъртни случая вследствие на инфекции в нехигиенични отделения за интензивна грижа и са причинили трайни увреждания на някои от оцелелите бебета.
В обвинителния акт се посочва още, че печалбата е била разпределяна между замесените здравни работници и членове на "банда за новородени".
Освен това, както твърди прокуратурата, обвиняемите са реализирали допълнителни финансови печалби от продажбата на незаконно придобити лекарства за употреба извън болницата.
Разследването е започнало през март 2023 г. след подадена жалба чрез президентския комуникационен център (CİMER), който осигурява пряка връзка на гражданите с президентската институция за жалби и въпроси. Оттогава Министерството на здравеопазването е отнело лицензите на 10 частни болници, свързани със схемата, като пациентите са прехвърлени в алтернативни заведения.
Обвинителният акт, в който се настоява за тежки присъди за обвиняемите и закриване на замесените в схемата болници, е бил приет от съда в Истанбул и първото заседание по делото е насрочено за 18 ноември.
От Ванга до Ружа Игнатова: Българите пренаредиха новите евробанкноти
Несебър кани жители и бизнес на онлайн среща за опазването на Стария град
Фестивалът на украинската култура продължава да събира бургазлии и гости на града (СНИМКИ)
Внимавайте: Мними полицаи искат достъп до банковите ви сметки
Президентските избори се очертават за 25 октомври, при балотаж - на 1 ноември
Румен Радев обвини прокуратурата, че блокира разследвания за крупна корупция
Ченгета тарашиха апартамент в Несебър, откриха канабис и райски газ
Михаела Доцова наказа депутат от ПБ за обиди от парламентарната трибуна
Три вида дрога откриха при проверка на Мерцедес в Каблешково
Полицаи пазят дома на Владо Загатото денонощно, а убиецът още е неизвестен
Тръмп смъмри Нетаняху преди Белия дом, а той излезе възторжен: Това бе един от най-добрите ни разговори
Юли си отива със страшна жега: До 36 градуса днес, 39 в петък

И там ли са с делегирани бюджети?
Където са въведени, трева не никне!