Инициативата "Бяла лястовица" събира светила в онкологията от КОЦ-Бургас в Созопол
Кампанията се провежда за шеста поредна година и е символ на борбата със заболяванетo
За шеста поредна година ръководството на Комплексния онкологичен център (КОЦ) в Бургас организира своята инициатива „Бяла лястовица”, която цели да вдъхне надежда на жените, страдащи от едно от най-коварните и често срещаните онкологични заболявания – рака на гърдата. Събитието ще се проведе на 22 октомври /вторник/ в Народно читалище "Отец Паисий 1896" в Созопол, от 18:30 часа.
Датата не е избрана случайно, тъй като октомври е месецът на борбата с точно тази болест, а ноември – месецът, в който се обръща внимание и на мъжките онкологични заболявания и конкретно ракът на простатата.
Събитието вече се разпознава от лекари и пациенти като една от най-важните възможности за среща и споделяне на опит между специалисти в онкологията и хора с такива заболявания. Ще бъдат обяснени възможностите за лечение на рака и поддържащите терапии за онкоболни, които се предоставят в КОЦ-Бургас.
Целта на събитието е да бъдат дебатирани важни теми и наболели проблеми на пациентите с онкологични болести, да се повиши вниманието и ангажираността на нежния пол към проблема, в резултат на което да се постигнат ранно диагностициране и лечение на болестта.
Домакини на събитието ще са управителят на КОЦ-Бургас проф. Христо Бозов и кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Поканени са светилата в лечението и диагностиката на рака на гърдата, които ще изнесат лекция за превенция пред присъстващите местни жители. Сред тях ще бъдат: началникът на Отделението по медицинска онкология д-р Иван Биволарски, хирургът д-р Красимир Кенолов, специалистът в Отделението по Образна диагностика към КОЦ-Бургас д-р Ани Драголова, специализантът по медицинска онкология д-р Виктор Антонов, а доц. д-р Ася Консулова ще се включи онлайн по време на събитието "Бялата лястовица".
За първа година каузата ще има свое лице - популярният и обичан писател Радослав Гизгинджиев.
"Благодаря на членовете на КОЦ-Бургас за страхотната инициатива, тъй като раковите заболявания са съвременният бич за обществото от гледна точка на здравния статус на хората. Жените трябва да бъдат алармирани повече, защото обикновено не си обръщат особено внимание на здравето, а всъщност профилактиката, която трябва да се извършва ежегодно, е изключително важна. С тази инициатива целим именно това. В контекста на това събитие Община Созопол организира боксова гала вечер, като средствата от нея, които бяха събрани, бяха насочени именно към нашите граждани, които страдат от онкологични заболявания. Трябва да отворим душата и сърцето си точно към подобен род действия и каузи, които са насочени най-вече към превенцията срещу раковите заболявания", каза кметът на Созопол Тихомир Янакиев.
„Бялата лястовица“ не е просто инициатива. Това е мисията на целия екип на КОЦ – Бургас.
Натискът се затяга: Какво би принудило Путин да преговаря за край на войната
Бомбена заплаха опразни Президентството, служителите се върнаха след проверката
България и Катар ще насърчат повече пътувания между двете страни
Мистерия в Кайсери: 22-годишната българка Наташа Борисова е открита мъртва
Последната празна страница в кариерата на Меси: За първи път срещу Англия
Освободиха Христо Широков след 24 часа, няма данни за повдигнато обвинение
Мартин Атанасов отвърна на атаките: Диагноза България не е политически проект
Радев за отсъствието от Коалицията на желаещите: В Париж бяхме за Макрон, не за неформални срещи
НОИ обяви средния осигурителен доход за май, показателят остава над 1000 евро
Пица в тава за начинаещи: Лесна рецепта за перфектен резултат от първия опит
Чудесно време за плаж на 15 юли
15/07/2026, Сряда 08:21
2
Дневен хороскоп за 15 юли 2026: Любовни изпитания за някои зодии, а други ще получи шанс за промяна
