×
Избори 2026 Практично Култура Здраве Политика Общини Общество Лайфстайл Войната в Украйна Спорт Разследване Бизнес ЮГ

Управители:
Веселин Василев, email: [email protected]
Катя Касабова, еmail: [email protected]


Главен редактор:
Иван Колев, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Честваме Деня на Европа: 9 май – символ на мира и единството
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Най-популярните имена у нас и в днешна Северна Македония през XIX, ХХ и ХХI век


Най-популярните имена у нас и в днешна Северна Македония през XIX, ХХ и ХХI век
Дори от тях се вижда, че от десетилетия двете държави не само не се сближават, а са тръгнали в съвсем различни посоки и вече сякаш е излишно да се опитваме да променим македонците
13 Октомври 2024, Неделя, 21:00 ч.
Автор: Стефан МИНЧЕВ

Глобалните тенденции традициите да остават на заден план не са подминали Балканите

Ако поискат, днешните хора могат да сменят името, националността, дори пола си. Но не е било винаги така. Някога името е представлявало нещо солидно и неизменчиво. Придружавало е човека от неговото начало до самия му край. Било е котва във винаги разлюляния и неспокоен свят, която те държи привързан към родина, род, семейство и вяра.

Интересно ще е да проверим кои са били най-предпочитаните лични имена у нас в три различни епохи - XIX, ХХ и ХХI век.

А след това можем да обърнем поглед и към близката нам (но напоследък във все по-малко отношения) днешна държава Северна Македония.

БЪЛГАРИЯ

* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (1850 – 1900 г.)

Мъжки имена:
1.    Иван
2.    Георги
3.    Димитър
4.    Петър
5.    Никола
6.    Стефан
7.    Тодор
8.    Васил
9.    Христо
10.    Йордан

Женски имена:
1.    Мария
2.    Елена
3.    Пенка
4.    Иванка
5.    Ана
6.    Стоянка
7.    Екатерина
8.    Йорданка
9.    Райна
10.    Димитрина

В този период традиционните и християнски имена като Иван, Георги и Димитър са водещи. Те са свързани със светци, почитани в православната църква, и се предават от поколение на поколение. Имената Мария, Елена и Иванка също са традиционно свързани с християнската религия и са изключително разпространени сред българските жени. През този период е било обичайно децата да бъдат кръщавани на родители или прародители, което е било част от патриархалната културна традиция. Това обяснява постоянството на някои имена през поколенията. Мъжките и женските имена от този период отразяват дълбоката културна и историческа връзка на българите с тяхната идентичност и наследство.

* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (1900 – 1950 г.)

Мъжки имена:
1.    Иван
2.    Георги
3.    Димитър
4.    Петър
5.    Никола
6.    Стефан
7.    Васил
8.    Христо
9.    Тодор
10.    Александър

Женски имена:
1.    Мария
2.    Иванка
3.    Елена
4.    Пенка
5.    Йорданка
6.    Ана
7.    Екатерина
8.    Стоянка
9.    Райна
10.    Димитрина

По време на този период се запазва тенденцията да преобладават традиционните имена, свързани с православната християнска религия и националната идентичност. Иван и Мария продължават твърдо да стоят на първото място. Всъщност почти няма размествания и нови попълнения в класацията. Прави впечатление единствено появата на Александър при мъжките имена, но чак на последното десето място.

* Топ 10 на най-популярните мъжки и женски имена (2000 – 2024 г.)

Мъжки имена:
1.    Александър
2.    Георги
3.    Мартин
4.    Даниел
5.    Иван
6.    Никола
7.    Виктор
8.    Димитър
9.    Борис
10.    Калоян

Женски имена:
1.    Виктория
2.    Мария
3.    Никол
4.    София
5.    Габриела
6.    Александра
7.    Йоана
8.    Елена
9.    Рая
10.    Дария

През този период наблюдаваме значителна промяна в тенденциите за именуване на децата. Популярността на традиционните български имена намалява, а модерни и интернационални започват да навлизат по-силно. Александър детронира Иван при момчетата. Виктория се появява сякаш от нищото, за да изпревари Мария при момичетата.

* Тенденцията е следната:

  • Традиционни имена: През първия и втория период традиционните български имена са доминиращи, особено тези, свързани със светци или исторически личности. Например, Иван и Георги, Мария и Елена са изключително често срещани. Традиционните имена продължават да са част от нашата българска идентичност и през двадесет и първи век, но разпространението им намалява.
  • Интернационализация: През третия период (2000 – 2024 г.) се наблюдава навлизане на интернационални имена като Виктория, Никол и София за момичета, както и Мартин и Виктор за момчета.

Данни за най-популярните имена през деветнадесети век се извличат от архивни записи, църковни документи и проучвания върху културата на Българското Възраждане. Данните за двадесети и двадесет и първи век са базирани на архивни записи, статистики от НСИ (Националния статистически институт) и ГРАО за последния период (2000 – 2024 г.).

***

МАКЕДОНИЯ (вече известна като Северна Македония)

* Ако искате да разберете какви са били предпочитанията и към мъжките, и към женските имена там през деветнадесети, та чак до средата на двадесети век, върнете този текст назад и вижте какво е написано за България. Същото важи и за днешната Северна Македония. Тогава териториите на двете държави са населявани от един и същи народ, все с българско самосъзнание.

* Популярни мъжки и женски имена през втората половина на XX век (1950 – 2000 г.)

Мъжки имена:
1.    Александър
2.    Гоце
3.    Драган
4.    Зоран
5.    Борис
6.    Стефан
7.    Никола
8.    Иван
9.    Георги
10.    Илия

Женски имена:
1.    Мария
2.    Ана
3.    Елена
4.    Сузана
5.    Лиляна
6.    Весна
7.    Радмила
8.    Славица
9.    Драгана
10.    Йорданка

През този период все още преобладават традиционните имена, свързани с православната религия. Но рязко са навлезли и такива, повлияни от културата на бивша Югославия. Заради смесените бракове са се наложили някои сръбски имена.

* Популярни мъжки и женски имена в началото на XXI век (2000 – 2024 г.)

Мъжки имена:
1.    Александър
2.    Марко
3.    Давид
4.    Лука
5.    Никола
6.    Стефан
7.    Матео
8.    Борис
9.    Димитър
10.    Андреа (Unisex, също популярно и за жени)

Женски имена:
1.    София
2.    Мария
3.    Елена
4.    Ана
5.    Теодора
6.    Тамара
7.    Мила
8.    Йоана (Jovana)
9.    Виктория
10.  Лара

През XXI век и в Република Северна Македония се наблюдава интернационализация на имената, като остават част от традиционните. Много от тези, които са били популярни в края на XX век, остават на върха на класациите, но вече има значително влияние на глобализацията. Никакво учудване не буди фактът, че Александър е най-популярното мъжко име в Македония. Все пак тамошните историци твърдят, че държавността им произлиза от времето на Александър Македонски.

Както при мъжките, така и при женските имена, такива като Александър, Никола, Мария и Елена остават устойчиви през поколенията и продължават да бъдат едни от най-популярните. Това отразява силното влияние на православната религия и културната традиция.

Но през XXI век вече се наблюдава тенденция към по-модерни и интернационални имена като Матео, Давид, Лука за момчета и София, Виктория, Тамара за момичета.

***

Тълкуването на тези данни води към извода, че глобалните тенденции не са подминали Балканите. И ако за България това не е толкова неочаквано, то силно повлияна се оказва и Македония, без официално да е член на ЕС. Но дори при имената на хората се вижда, че от десетилетия двете държави не само не се сближават, а са тръгнали в съвсем различни посоки.

Струва ми се излишно и вече напълно невъзможно да променим македонците. Те са потънали твърде дълбоко в своята измислена идентичност. Затова, в името на добросъседските взаимоотношения, трябва да се научим да ги приемаме такива, каквито са. Но това не означава да търпим нагло отношение и обиди от тяхната политическа върхушка. Те пък трябва с времето да свикнат с истината, че произлизат от нас и историята им в голяма степен е част от нашата.

Остава и надеждата, че в бъдещето македонските Матео и Лара ще имат по-прагматични и дружелюбни отношения с българските Виктор и Никол, освободени от днешното политическо напрежение.

 


В категории: Политика , Животът


Стефан МИНЧЕВ Автор
Стефан МИНЧЕВ
5
Коментара
Флагман.БГ Как да кажеш точно какво искаш в леглото Как да кажеш точно какво искаш в леглото 09/05/2026, Събота 22:00 1
Флагман.БГ Подаграта се отключва от месото Подаграта се отключва от месото 09/05/2026, Събота 21:20 2
Тервел ИЛИЕВ Габрово завря, стотици излязоха на протест Габрово завря, стотици излязоха на протест 09/05/2026, Събота 21:11 1
Флагман.БГ Грозен скандал в ефира на Нова тв Грозен скандал в ефира на Нова тв 09/05/2026, Събота 20:20 9
Флагман.БГ Задържаха трима за побой в София Задържаха трима за побой в София 09/05/2026, Събота 20:00 1
5
Коментара по темата
5.
007
14.10.2024 08:42:53
0
3
Александър и Виктория- вече всяко трято дете го кръщават така.Голямо клише.Има и други имена,по- благозвучни дори.
4.
Моля
14.10.2024 05:08:23
0
1
Московски , да отправи остър протест към испания, относно твърдението, че Колумб е евреин.
3.
Хахаха
14.10.2024 00:23:14
8
5
Наще негодни политици се изяждат от яд че Македония ако бъде приета в Европа ще дръпнат 20 години пред България а столицата Скопие ще грее. Това е троблема на крадците от София !
2.
Кви
13.10.2024 23:08:21
0
3
Са тия баламачи, които сте преписали от изкуственият интетелект?
1.
Бургас
13.10.2024 22:58:50
0
15
Кво ни занимавате с тея галоши, такава държава македония няма, това е територия западна България !!!
 
Добавете коментар
Моля, въведете Вашето име
Моля, въведете Вашият коментар
Въведете защитния код:
Моля, въведете защитния код
 
България Всички новини
Как бургаската болница „Сърце и Мозък” привлече най-изтъкнатия онколог, от когото регионът се нуждае Как бургаската болница „Сърце и Мозък” привлече най-изтъкнатия онколог, от когото регионът се нуждае Тя разполага с обучен екип и иновативно оборудване, каквото имат европейските болници, ще ръководи Онкологичния център в Бургас Вижте какво бижу ще имат в Айтос (ВИДЕО) Вижте какво бижу ще имат в Айтос (ВИДЕО) Най-модерният Дом за възрастни хора в региона ще е там, до края на месеца ще е готов и оборудван Закараха спешно до "Пирогов" един от колоездачите, пострадали при днешното падане на Джирото Закараха спешно до "Пирогов" един от колоездачите, пострадали при днешното падане на Джирото Директорът на болницата д-р Даниел Илиев лично е пристигнал в лечебното заведение заради създалата се кризисна ситуация Джамбазки: Либералният дневен ред не позволява да се показват престъпленията и изстъпленията на „малцинствата“ Джамбазки: Либералният дневен ред не позволява да се показват престъпленията и изстъпленията на „малцинствата“ Ние обаче не можем и няма да търпим това безобразие, пише Ангел Джамбазки  Габрово завря, стотици излязоха на протест Габрово завря, стотици излязоха на протест Част от гражданите поведоха събралото се множество на шествие в града, като протестиращите се събраха пред жилището на кмета на Габрово Таня Христова "Левски" вдигна шампионската титла пред пълния ст. "Георги Аспарухов" "Левски" вдигна шампионската титла пред пълния ст. "Георги Аспарухов" Дори загубата с 0:1 от "Лудогорец" не помрачи празненствата, тъй като сините фенове се бяха подготвили за нещо, което твърде дълго чакаха. След скъпите гръцки череши на пазара идват българските, търговец разкри пред Флагман.бг колко ще струват След скъпите гръцки череши на пазара идват българските, търговец разкри пред Флагман.бг колко ще струват Няма спекула, такива са цените всяка година – ранните са скъпи, после идва ред на евтините, каза бургазлията Grande Partenza на морето срещу тоталната липса на внимание в София Grande Partenza на морето срещу тоталната липса на внимание в София Няма и повей от розова празничност по улиците и трасето, нулева подготовка и непукизъм Това са Атанас и Велимира от Бургас - задържани заради склоняване към проституция Това са Атанас и Велимира от Бургас - задържани заради склоняване към проституция Всеки момент ще стане ясно дали прокуратурата ще удължи мярката им за неотклонение до 72 часа Касапница на Giro dItalia край Лясковец, колоездачи се забиха в мантинела (ВИДЕО 18+) Касапница на Giro dItalia край Лясковец, колоездачи се забиха в мантинела (ВИДЕО 18+) Списъкът с пострадалите става все по-дълъг, подцениха скоростта при завой в условия на дъжд
Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Габрово излезе на улицата - не заради битов скандал, а системна агресия Полицията и удобните анализатори побързаха да обяснят как всичко било „битов скандал“. Само че габровци ясно казват друго – години наред търпят агресия, безнаказаност и страх, докато държавата се прави, че проблем няма Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него Мигрантски скандал в Полша: Арабин призова местните да бачкат повече заради него „Работете 12-14 часа, за да имам пари!“, реди той във видео, което публикува в тик-ток Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Краят на ерата „Орбан”: Новото унгарско правителство положи клетва и се закани за сериозни реформи Петер Мадяр пое управлението с обещания за медийни реформи и завръщане към ценностите на ЕС Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Тръмп с чудесна новина за Русия и Украйна: тридневно примирие за Деня на победата Споразумението е постигнато с посредничеството на Доналд Тръмп Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Голям скандал във Варна: Кметът иска оставката на главния архитект Общината готви конкурс, МРРБ е сезирано за нарушения, касаещи разрешителни за строеж Фицо носи на Путин послание от Зеленски Фицо носи на Путин послание от Зеленски Посещението на словашкия лидер в Москва е планирано за утре, 9 май Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Зуека се връща в България, но няма да се качи на сцената за финала на Капките Той ще представи новата си изложба "Аз, клоунът" Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Джиро дИталия: Благодарим за тази впечатляваща Grande Partenza* Страст, вълнение и истинско желание да бъдеш част от шоуто: благодаря, България, за тази впечатляваща Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Румен Радев ще остави Георги Кандев в МВР, за да не тръгне главният секретар по пътя на Бойко Борисов Кандев е с много висок рейтинг, след като определено се справи през последните няколко месеца  Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Д-р Илин Димитров пое ръководството на Министерството на туризма от Ирена Георгиева Двамата обсъдиха основните приоритети в работата на министерството, подготовката за предстоящия летен туристически сезон, диалога с туристическия бранш и общините, както и необходимостта от последователност и устойчивост в изпълнението на ключови политики и проекти в подкрепа на сектора
Мариус Куркински Мариус Куркински Писна ми от BG, искам България Виц на деня Виц на деня Отива един в публичен дом и казва:
- Искам момиче с огромни гърди и тясна слива.
След пет минути идва една от работничките, оглежда се и пита:
- Къде е тоя с големите ръце и малката пишка?!
Виц на деня Виц на деня Медицинска сестра се кара на болния:
- Стига си гледал телевизия! Айде лягай в леглото!
- Ами ако ни хванат?
Статус във фейсбук Статус във фейсбук С*ксът е като висшето образование! Редовно, задочно и платено!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори