На 1 ноември съдиите ще избират кого да пратят в КС
Президентът трябва да назначи двама конституционни съдии, а парламентът - един
Общото събрание на съдиите от двете върховни съдилища, на което ще бъде избран съдия в Конституционния съд е свикано за 1 ноември, съобщиха от Върховния касационен съд. Събранието се свиква от председателите на двете върховни съдилища - Галина Захарова и Георги Чолаков.
Според правилата срокът за подаване на писмени предложения за издигането на кандидатури е до 30 октомври.
КС се запълва с избор от Народното събрание и двете върховни съдилища, както и с назначение от президента. Тези три институции пращат по 4 представители, като на всеки 3 години изтича мандатът на четирима от тях и има ротация в състава. На 12 ноември изтича мандатът на Константин Пенчев (квота на НС), Мариана Карагьозова-Финкова и Филип Димитров (квота на президента) и Таня Райковска (квота на Върховния касационен съд и Върховния административен съд). Тези органи ще трябва да изберат и съдиите, които да заемат местата им. На 12 ноември ще е и клетвата на новите членове на КС.
По силата на джентълменско споразумение между ВКС и ВАС този път е ред на Върховния касационен съд да излъчи представител. "Сега" научи, че от Върховния административен съд засега не възнамеряват изобщо да издигат кандидатури. Вече се спрягат и имена на съдии от ВКС, които да продължат кариерата си в КС - един търговски и един наказателен съдия.
Очаква се президентът Румен Радев също да спази сроковете и да назначи двама съдии преди 12 ноември.
Колкото до парламента - за пореден път депутатите неглижират конституционното си задължение и ще оставят КС в непълен състав.
Дубай възстановява частично въздушния трафик, нашенци ще могат да се приберат, но поетапно
Тръмп обяви четири конкретни цели на САЩ във войната срещу Иран
Ваньо Алексиев показа ново Bugatti за 30 млн. долара
Пеевски: Винаги ще пазим националния ни идеал - свободна и независима България! Честит 3-ти март!
Бойко Борисов: На 3 март си припомняме, че свободата е извоювана
Армения отменя визите за гражданите на всички държави до юли
Иран атакува Саудитска Арабия тази нощ: Посолството на САЩ в Рияд е в пламъци
НИМХ прогнозира температурен контраст и нахлуване на студен въздух
Влюбеният Скорпион да е щедър, а Лъвът да внимава с парите
5 признака на здрава и стабилна връзка, които показват, че сте с правилния човек
Коя зодия ще има най-много пари през март според астролози
Как да почистим фурната без търкане - лесен и ефективен домашен метод

Една наистина достойна формация ръководеща се само от народния интерес